• Diğer

Sultangazi

Yeşilçam’ın efsane isimi Münir Özkul hayata gözlerini yumdu.

Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncusu Münir Özkul, uzun süredir tedavi gördüğü hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti. Kaybettiğimiz oyuncumuz Münir Özkul'un hayatı hakkında tüm merak edilenler ve usta oyuncumuzun vefatına dair ayrıntılar..

Yeşilçam’ın efsane isimi Münir Özkul hayata gözlerini yumdu.

Okunma: 352

5 Ocak 2018 19:04
-A

+A

Türkiye acı bir son dakika haberiyle yasa boğuldu. Yıllardır tedavi altında olan sevilen, duayen oyuncu Münir Özkul’u kaybettik. Uzun süredir mücadele ettiği hastalıklar sonrasında hayatını kaybeden Münir Özkul’un ölüm haberi sevenlerini üzdü. Duayen oyuncu Münir Özkul kaç yaşındaydı, hangi hastalıklarala mücadele ediyordu, hangi filmlerde oynadı? İşte hayat hikayesi…
MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?
Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi'nin sanat tarihi bölümüne devam etti. 1948'de Ses Tiyatrosu'nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonel oldu. Daha sonra Muhsin Ertuğrul'un yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçti. Bu dönemde John Steinbeck'ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'den Babayiğit, George Axelrod'dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick'ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları'nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu'nda (1959-60) ve Istanbul Aksaray'daki Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı. 1963-67 arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıktı; zaman zaman sahneden uzak kaldığı dönemler oldu. Sahne aldığı özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla çalıştı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1