• Diğer

Sultangazi

Veli Dede, Hızır Cemi’ni Birlik ve Beraberlik İçin Yaptı

Efsane Dede Veli Gülsoy, Gazi Cemevi’nde Hızır lokması ve Cem etkinliği düzenledi.

Veli Dede, Hızır Cemi’ni Birlik ve Beraberlik İçin Yaptı

Okunma: 4214

17 Şubat 2020 15:44
-A

+A

Efsane Dede Veli Gülsoy, Gazi Cemevi’nde Hızır lokması ve Cem etkinliği düzenledi.Gazi Cemevi’nde düzenlenen Hızır Lokması programına ve Cem’e beklenenin üzerinde katılım oldu. Gazi Eğitim Kültür Vakfı Gazi Cemevi’ni hınca hınç dolduran vatandaşlar gözyaşı akıttı.Düzenlenen Hızır Cemi’nde dünyada ve Türkiye’de yaşanan acıların son bulması için dualar edildi. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği etkinlikte, Alevi Dedesi Veli Gülsoy’un duaları ve Zakir Anılcan Duygulu’nun sazı ve sözü eşliğinde semahlar dönüldü. Yezid’e lanetler okundu.


Üç günlük Hızır orucunun tamamlanması dolayısıyla Efsane Dede Veli Gülsoy, Gazi Eğitim Kültür Vakfı Gazi Cemevi’nde Hızır Cemi ve Hızır lokması programı düzenledi. Hızır lokması tutulan Cem’in ardından gelen misafirlere pay edildi.Efsane Dede Veli Gülsoy, Semah ekibinin başını çekti. Taliplerin ısrarı üzerine semah ekibinin başını çeken Veli Gülsoy, taliplerin isteğini yerine getirmiş oldu.


Alevi inancında ve kültüründe Hızır Aleysselam’ın çok özel bir yeri vardır. Bir kul ne zaman darda kalırsa, sıkıntıya düşerse Hızır Aleysselam anında yetişir. Hızır demek kolaylık ve huzur demektir. Hızır demek barış ve kardeşlik demektir.İşte Sultangazi’de Gazi Eğitim Kültür Vakfı Gazi Cemevi’nde Aleviler için özel bir yere sahip olan Hızır Orucu’nun son gününde Hızır cemi yapıldı ve Hızır lokması verildi.  Hızır Cem’inde dualar edildi, çerağlar uyandırıldı, 12 hizmet yapıldı ve lokmalar pay edildi. Efsane Dede Veli Gülsoy, Hızır ayında barış, eşitlik ve kardeşlik temennisinde bulundu.


Gazetemize konuşan efsane dede Veli Gülsoy, “ Hızır ayının bolluğun ve bereketin simgesi olduğu gibi aynı zamanda da bahar ayının müjdecisidir. Hızır’da herkes birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalıdır. Savaşlar son bulsun, bir an önce tüm dünyaya barış gelsin. Türkiye’deki bu zor günler bir an önce bitsin, herkesin yan yana olduğu, ölümlerin katliamların olmadığı huzurlu güzel günlerin gelmesi için Hızır’a dua ediyoruz” dedi. 

 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku