Türkiye

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİ SUÇU

Değerli dostlar bugünkü makalemde siz değerli okurlarıma uyuşturucu madde suçları hakkında ceza kanunumuzda uyuşturucu madde ticareti hakkında ne gibi cezalar verilmekte bu konu hakkında açıklama yapmak istiyorum.

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİ SUÇU

Okunma: 7637

29 Nisan 2017 23:47
-A

+A

Öncelikle Uyuşturucu madde ticareti suçu ile kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçu birbirine karıştırılmamalıdır. Suçun, uyuşturucu madde ticareti suçu olup olmadığı bazı 
kriterlere göre tespit edilir:

 
Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma ile uyuşturucu madde ticareti açısından en önemli kriter , yakalanan uyuşturucu maddenin miktarıdır. Yargılamada hakimlerimiz yakalanan uyuşturucu maddenin miktarına bakarlar . Sanığın kişisel ihtiyaç sınırını aşacak miktarda uyuşturucu madde bulundurması, uyuşturucu maddeyi kişisel kullanım amacı dışında satış ,nakil vs amacı ile bulundurduğunun bize 
göre mahkemelere gösterge olur.

 
Kişisel ihtiyacı için uyuşturucu madde bulunduran kimse, bunu her zaman kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde bulundurur (Örneğin, ev, işyeri vb.). Uyuşturucu maddenin kolayca ulaşılamayacak bir yerde zulalanmış olması (örneğin bir depoda) uyuşturucu madde ticareti (alım-satım) yapıldığının göstergesidir.
 
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu, TCK md.188’de seçimlik hareketli bir suç olarak düzenlenmiştir. Buna göre, uyuşturucu madde ticareti (alma, satma, temin etme, nakletme vs.) suçunun cezası aşağıdaki gibidir:
 
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, 20 yıldan 30 yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde ihracı fiilinin diğer ülke açısından ithal olarak nitelendirilmesi dolayısıyla bu ülkede yapılan yargılama sonucunda hükmolunan cezanın infaz edilen kısmı, Türkiye’de uyuşturucu veya uyarıcı madde ihracı dolayısıyla yapılacak yargılama sonucunda hükmolunan cezadan mahsup edilir (TCK md.188/1-2).
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren (temin eden), sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ancak, uyuşturucu veya uyarıcı madde verilen veya satılan kişinin çocuk olması hâlinde, veren veya satan kişiye verilecek hapis cezası on beş yıldan az olamaz (TCK md.188/3).
 
Yukarıdaki belirtilen uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin eroin, kokain, morfin, sentetik kannabinoid ve türevleri veya bazmorfın olması, halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır (TCk md.188/4).
 
Uyuşturucu madde satma, satışa arzetme, başkalarına verme (temin etme), sevk eetme, nakletme, depolama, satın alma, kabul etme, bulundurma fiillerin; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi, halinde seuçun cezası 15 yıldan az olmamak üzere hapis ve 30 bin güne kadar adli para cezasıdır (TCK md. 188/4)
 
Yukarıdaki tüm uyuşturucu suçlarının, üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında, suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır (TCK md.188/5).
Üretimi resmi makamların iznine veya satışı yetkili tabip tarafından düzenlenen reçeteye bağlı olan ve uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran her türlü madde açısından da yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanır. Ancak, verilecek ceza yarısına kadar indirilebilir (TCK md.188/6).
 
Uyuşturucu veya uyarıcı etki doğurmamakla birlikte, uyuşturucu veya uyarıcı madde üretiminde kullanılan ve ithal veya imali resmi makamların iznine bağlı olan maddeyi ülkeye ithal eden, imal eden, satan, satın alan, sevk eden, nakleden, depolayan veya ihraç eden kişi, sekiz yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır (TCK md.188/7).
Bu maddede tanımlanan suçların tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hastabakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile iştigal eden kişi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır (TCK md.188/8).
 
Suçun işlendiği resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce etkin pişmanlık halinde (TCK md.192/1-2);
 
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarına iştirak etmiş olan kişi, resmî makamlar tarafından haber alınmadan önce, diğer suç ortaklarını ve uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin saklandığı veya imal edildiği yerleri merciine haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini sağlaması hâlinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

Suçun işlendiği resmi makamlar tarafından haber alındıktan sonra etkin pişmanlık halinde (TCK md.192/3);
 
Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.

5237 sayılı TCK’nın 192/3. maddesine göre, suçun işlendiği resmi makamlar tarafından haber alındıktan sonra etkin pişmanlık halinde etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi için şu şartların birlikte gerçekleşmesi gereklidir:
 
Fail 5237 sayılı TCK’nın 188 (uyuşturucu imali, ihracı,ithali, satışı veya başkasına verme -temin etme- vb.) veya TCK 191. maddesinde düzenlenen (kullanma, kabul etme, bulundurma vb.) suçlardan birini işlemiş olmalıdır.
 
Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirisiniz.
 
AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL
İSTANBUL BAROSU / AĞIR CEZA VE BOŞANMA AVUKATI

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Hasan 30 Ocak 2018 16:37

Bi arkadasim arabasinda 40 gram yakalatdi ustundede 2bin lira para vardi .kendisi icici esrarida aldigi yeri kimden aldigni ifadesinde soyledi kendisinide takipdede degildi ihbarda yoktu ciktigi nömetci mahkemede tutuklandi suan agir ceza mahkemesinde yargilanacak kendisi satici degil satici oldugna dair bi kanitda yok nahkemede ne olur ceza alirmi alirsa kac yil

Cevapla
Ragip

Muebbet alir insallah

Yesim 10 Ekim 2017 00:12

Sayın Nevin hanım oğlum milli sporcu antrenör arkadaşı bir adrese götürmesini istedi gittiği yerde narkotik baskını oldu su an oğlum cezaevinde ve mahkemesi 1 ay sonra olucak üzerinde arabada hiçbirşey çıkmadı fakat gittiği yerde kapıyı oğlum açınca narkotik darp edip kelepcelemisler. Altı kişi uyuşturucu maddeden yargılanacak polisin ifadesi oğlum kapıyı üzerlerine kapatmaya çalışmış . Ama öyle birşey yok . Oğlum şimdi ceza alicak. Ve bulunan ortamda oğlumu kimse tanımıyor ne yapmaliyimm

Cevapla
Emir 15 Eylül 2017 22:58

Kardesime bu arabayi al istanbula gotur denılmis icinde madde var oldugunu biliyormus ama maddenin ne oldugunu yada ne kadar oldugunu bilmiyormus sikintisi varmis arabasini tamir edecek parasi yokmus bu ýuzden gidince yakalanmis ne kadar ceza alir yakalanan madde eroinmis vle 11 kilo kendilsi eroin oldugunu bilmiyormus ne kadar ceza alir kucuk bebeleri var

Cevapla
Demir

İnşallah çok ceza alır başkasının bebesine zarar veremesin

Deniz yük 11 Eylül 2017 11:59

Devletin nezaretinde kamyonum sözleşmeli çalışmaktadır Aracın şoförleri firmamıza ait şoförler Aracımızla esrar yakalattılar şoförlerin kendisi yaptıklarını emniyet ifadelerinde var Aracımızı teslim etmiyorlar şoförler aylıkla çalışıyor uzun yol çalışıyorlar takip etmemiz sadece araç takip sistemi niyet bozuk ise elimizden hiç bir gelmiyor Firmamızın ve aracımızın ne kabahati var ne yapmamız gerekir Nevin hanım bir bilgi verir iseniz minnettar olurum.saygılarımla

Cevapla
Elif 18 Temmuz 2017 21:05

Esim 2012 yilinda uyusturucu temin etmekten 6 ay 7 gun mahkumiyet aldi dosyasi gargitay onayi ile 2017 yilinda 15 ay yatar karari verildi pismanlik yasasindan yararlanabiyormuyuz esimin denetimli serbest kalmasi yada cezanin para cezasina cevrilmesi mumkunmu? Saygilar

Cevapla
Ragip

Esinin Allah belasini versin 15 ay nedir onca cocugu zehirleyen kansizlara keske muebbet verseler esone ve esin gibilere

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku