• Diğer

Türkiye

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİ SUÇU

Değerli dostlar bugünkü makalemde siz değerli okurlarıma uyuşturucu madde suçları hakkında ceza kanunumuzda uyuşturucu madde ticareti hakkında ne gibi cezalar verilmekte bu konu hakkında açıklama yapmak istiyorum.

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİ SUÇU

Okunma: 15276

29 Nisan 2017 23:47
-A

+A

Öncelikle Uyuşturucu madde ticareti suçu ile kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçu birbirine karıştırılmamalıdır. Suçun, uyuşturucu madde ticareti suçu olup olmadığı bazı 
kriterlere göre tespit edilir:

 
Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma ile uyuşturucu madde ticareti açısından en önemli kriter , yakalanan uyuşturucu maddenin miktarıdır. Yargılamada hakimlerimiz yakalanan uyuşturucu maddenin miktarına bakarlar . Sanığın kişisel ihtiyaç sınırını aşacak miktarda uyuşturucu madde bulundurması, uyuşturucu maddeyi kişisel kullanım amacı dışında satış ,nakil vs amacı ile bulundurduğunun bize 
göre mahkemelere gösterge olur.

 
Kişisel ihtiyacı için uyuşturucu madde bulunduran kimse, bunu her zaman kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde bulundurur (Örneğin, ev, işyeri vb.). Uyuşturucu maddenin kolayca ulaşılamayacak bir yerde zulalanmış olması (örneğin bir depoda) uyuşturucu madde ticareti (alım-satım) yapıldığının göstergesidir.
 
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu, TCK md.188’de seçimlik hareketli bir suç olarak düzenlenmiştir. Buna göre, uyuşturucu madde ticareti (alma, satma, temin etme, nakletme vs.) suçunun cezası aşağıdaki gibidir:
 
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, 20 yıldan 30 yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde ihracı fiilinin diğer ülke açısından ithal olarak nitelendirilmesi dolayısıyla bu ülkede yapılan yargılama sonucunda hükmolunan cezanın infaz edilen kısmı, Türkiye’de uyuşturucu veya uyarıcı madde ihracı dolayısıyla yapılacak yargılama sonucunda hükmolunan cezadan mahsup edilir (TCK md.188/1-2).
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren (temin eden), sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ancak, uyuşturucu veya uyarıcı madde verilen veya satılan kişinin çocuk olması hâlinde, veren veya satan kişiye verilecek hapis cezası on beş yıldan az olamaz (TCK md.188/3).
 
Yukarıdaki belirtilen uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin eroin, kokain, morfin, sentetik kannabinoid ve türevleri veya bazmorfın olması, halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır (TCk md.188/4).
 
Uyuşturucu madde satma, satışa arzetme, başkalarına verme (temin etme), sevk eetme, nakletme, depolama, satın alma, kabul etme, bulundurma fiillerin; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi, halinde seuçun cezası 15 yıldan az olmamak üzere hapis ve 30 bin güne kadar adli para cezasıdır (TCK md. 188/4)
 
Yukarıdaki tüm uyuşturucu suçlarının, üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında, suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır (TCK md.188/5).
Üretimi resmi makamların iznine veya satışı yetkili tabip tarafından düzenlenen reçeteye bağlı olan ve uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran her türlü madde açısından da yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanır. Ancak, verilecek ceza yarısına kadar indirilebilir (TCK md.188/6).
 
Uyuşturucu veya uyarıcı etki doğurmamakla birlikte, uyuşturucu veya uyarıcı madde üretiminde kullanılan ve ithal veya imali resmi makamların iznine bağlı olan maddeyi ülkeye ithal eden, imal eden, satan, satın alan, sevk eden, nakleden, depolayan veya ihraç eden kişi, sekiz yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır (TCK md.188/7).
Bu maddede tanımlanan suçların tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hastabakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile iştigal eden kişi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır (TCK md.188/8).
 
Suçun işlendiği resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce etkin pişmanlık halinde (TCK md.192/1-2);
 
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarına iştirak etmiş olan kişi, resmî makamlar tarafından haber alınmadan önce, diğer suç ortaklarını ve uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin saklandığı veya imal edildiği yerleri merciine haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini sağlaması hâlinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

Suçun işlendiği resmi makamlar tarafından haber alındıktan sonra etkin pişmanlık halinde (TCK md.192/3);
 
Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.

5237 sayılı TCK’nın 192/3. maddesine göre, suçun işlendiği resmi makamlar tarafından haber alındıktan sonra etkin pişmanlık halinde etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi için şu şartların birlikte gerçekleşmesi gereklidir:
 
Fail 5237 sayılı TCK’nın 188 (uyuşturucu imali, ihracı,ithali, satışı veya başkasına verme -temin etme- vb.) veya TCK 191. maddesinde düzenlenen (kullanma, kabul etme, bulundurma vb.) suçlardan birini işlemiş olmalıdır.
 
Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirisiniz.
 
AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL
İSTANBUL BAROSU / AĞIR CEZA VE BOŞANMA AVUKATI

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Selçuk Türkan 14 Şubat 2019 02:12

Nevin hanım ben uyuşturuçu satışından 6 ay tutuklu yattım ve tahliye oldum 2 senedir adli kontrolle mahkemem devam ediyor dosyamda etkin pişmanlık maddeside var sizce kaç sene ceza alırım bana bir bilgi verirseniz cok sevinirim simdiden tşk ederim

Cevapla
sevcan gul 3 Aralık 2018 22:04

arkadasin ilk sucu sabikasi yok

Cevapla
sevcan gul 3 Aralık 2018 20:48

merhaba nevin hanim bir sorum olacak size bir bayan arkadas oglu cezaevin oglu bulanilima girmis hucre cezasida vardi anesinden esrar istemis anede kabul etmemis ama oglu ya getirirsin ya goruse cikmam demis yada kendimi oldururum diye badki yapmis oda 47 gram cezaevine sokarken yakalanmis aramada ikisinde ifadesi ayni oglu suc benim demis ama ane ilk mahkemeye girmis sonradan katilmamis 2014 de 6 sene 3 ay almis ogluda iki bucuk sene anenenin onanmis oglunun ki az bulunmus tekrar mahkeme olmus tekrar ikibucuk sene verdi demis yakinlarina anne hasta firar teslim olmamis yatari ne olur bide nereye itiraz etirebilir pisman oldugunu soylemis mahkemede birde karar yuzune okunmamis anenin oglu mahkemeye getirmisler cezaevinde anne kalp tansiyon koa hastasi tedavisini bile olamiyor yardimci olursaniz sevinirim eside yok gariban bir insan bayan madi durumuda yok yardimci olursaniz cok buyuk sevaba girersiniz saygilarimla cvp nizi bekliyorum

Cevapla
Sema değer 3 Aralık 2018 18:59

Oğlum 188den yatıyor 9 yıl 4 ay ceza aldı ne kadar yatar

Cevapla
Eren

Sema hanım mail adresinizi yazınız.

Selçuk Türkan

2 sene kapalı ceza evinde yatar sonra acık ceza evine gecer

Ayse kilic

Nevin hanimoglum su anda ceza evinde arkaslari polise benim oglumun ismini bu sade araci oluyo satan baskasi mahkemesi var sonuc ne olur yalvaririm yardim edin

Fatma saricicek 2 Aralık 2018 20:45

Itiraz mahkemesinde iyi sinuc alabilirmiyiz 8 4 yatari ne olur

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1