• Diğer

Sultangazi

Ümit Doğan “ Fazla Söze Gerek Yok, İnsan Olmak Yeterli”

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” demiş şair Nazım Hikmet Ran. Ne kadar güzel söylemiş değil mi? Bir arada kardeşçe yaşama kültürüne ne kadar ihtiyacımız var bu günlerde.

Ümit Doğan “ Fazla Söze Gerek Yok, İnsan Olmak Yeterli”

Okunma: 2016

20 Mart 2020 11:16
-A

+A

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” demiş şair Nazım Hikmet Ran. Ne kadar güzel söylemiş değil mi? Bir arada kardeşçe yaşama kültürüne ne kadar ihtiyacımız var bu günlerde.
 
Davet
Dörtnalla gelip uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.
 
Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim.
 
Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim.
 
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim…
 
Nazım Hikmet
 
Yaşamak vicdan gibi tek ve hür ve merhamet gibi kardeşçesine… Diyebilirim. Demesine de, vicdansız ve merhametsiz gerçekliği nereye koyalım.   
 
 
Bireyler ve toplumlar farklılıklarını bir zenginlik unsuru olarak görmeye başladığı bu yıllarda adının Fidan Pınar olduğu söylenen komedyenin sahneden sarf ettiği sözler bizleri derinden üzmüştür. 
 
Stand-up adı altında Alevi inancına ve yaşam biçimine atıfta bulunan, Alevilerin inanç merkezleri olan Cemevleri’ni alaya alan ve Alevilerin yakılmasını meşru gören bu kişi Alevileri olduğu kadar Suni vatandaşlarımızı da derinden yaralamıştır. 
 
Küresel diyalog, barış ve hoşgörü çağı olarak nitelendirilen günümüzde, yüzyıllardır birbirlerinden ayrı olan, birbirlerini dışlayan toplumlar, artık bir arada yaşama olgusunu daha güçlü olarak hissetmektedirler. Yıllar öncesine kadar küresel savaşlarla, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan çatışmacı yaklaşım yerini hoşgörüye bırakmakta, bireyler ve toplumlar farklılıklarını bir zenginlik unsuru olarak görmeye başlamaktadırlar.
 
Alevi inancını ve yaşam biçimini sahnede güldürü malzemesi olarak kullanan Fidan Pınar’ı esefle nefretle kınıyorum. Biz bu ülkenin 82 Milyon vatandaşları olarak bir arada mutlu bir şekilde yaşamasından yanayız. Fazla söze gerek yok insan olmak yeterli. Bizleri bölmek, parçalamak isteyen, bizim acılarımız üzerinden para kazanmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.
 
Ümit Doğan
 
Gazi Mahallesi Muhtarı

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku