• Diğer

Sultangazi

Tek Derdimiz İlçeye Kim Atanacak

Muhalefet Partisinden, İktidar Partisine kadar hepsi kafaları karıştırmaktan, zihinleri bulandırmaktan öteye gitmiyor. Günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovalıyor. İlçe Başkanı kim olacak, temayül yoklamalarında kim birinci oldu. Belediye Başkanı kim olacak. Dışarıdan atanmamı yoksa ilçeden birimi derken Arap saçına dönen bu durumu çöz çözebilirsen.

Tek Derdimiz İlçeye Kim Atanacak

Okunma: 2447

12 Ocak 2019 00:28
-A

+A

Dün olduğu gibi bugün de “Sultangazi’yi Sultangazililer yönetsin” sloganını dillerinden düşürmeyenler, dışarıdan yapılan atamalara 24 saat geçmeden sarmaş dolaş olduklarını çok gördük. Kimse yabancılık çekmedi yapılan atamalardan. Herkes ben nasıl tutunurum yarışına girişti. Önce sabırları zorlayacak noktasına getirilen insanlarda bıkkınlık hissi uyandıktan sonra hop dışarıdan bir atama. “ İnsanın buna da şükür” diyesi geliyor. Yoksa insanlar patlayacak.

 

Sultangazi, insanı politik olmaya mecbur eden bir ilçe. Sosyal medya Facebook’ta, İnternet sitesinde, gündem dışı bir şey yazdığınızda “ İlçe yıkılıyor, bunu sana kim yazdırdı, diye kızıl kıyametin koptuğu bir ilçe. Çünkü kendiside bir başkasına bir şeyler yazdırma çabası içerisinde olduğu için bu yol ve yöntemi çok iyi biliyor.

 

Bu ilçe insanın profilini çıkartmak çokta zor olmasa gerek. Hayatının önemli bir bölümünü siyasete adamış gibi gözüken, siyasete kafa yormadan geçinen insanları bile mutlaka bir dönem akıbetiyle ilgili kaygıya ortak eden bir ilçe.

 

Önceden mesaisini Çatalca’da arsa ve arazi fiyatlarını takip etmeye ayıran bir arkadaş mesela ünlü ressam “ Abidin Dino”’nun resmini yayımlayarak “ Sen Mutluluğun resmini çizebilirimsin Abidin, Ama işin kolayına kaçmadan” diye toplu mesaj atıyor. Ayak parmağı bandajlı başka birisi çektiği resmi Facebook sayfasında yayınlıyor. Allah korusun başka bir yerine bir şey olsaydı ne yapardık bilmiyorum.

 

Hatta olmasın; apolitikler politik filan olmadılar, sadece Facebook fanatiği oldular. Bu ilçe insanı böyle yapıyor. Her gün televizyon kanallarının haber bültenlerinde ülke gündemini takip etmekten, siyaset tarihini, medeniyet ve uygarlık tarihini ya da ceza hukukunu okumaya vakti mi var? Adam evine ekmek mi götürecek, çocuğuyla mı ilgilenecek, kirasını mı ödeyecek? Gündemi mi takip edecek? Tarihi mi okuyacak? Haliyle Kahvede, berberde, durakta kulaktan dolma, ezbere dayalı kahvehane ağzı toplumun geneline hakim oluyor.

 

Misafir olduğunuz her hangi bir kıraathanede yanık ve ya yüz bir oynayan kişiler Füze rampasını tartışıyor.  Birileri lafı ille de cemaate getiriyor. Garson “ne olacak memleketin hali?” diye soruyor. Masadan masaya yolsuzluk şöyle yapıldı, böyle yapıldı muhabbeti dönüyor.

 

İlçede NEVA Alışveriş Merkezinde açılan 8 ayrı sinemadan kaç kişinin haberi var. Hiçbir yerde izleyemeyeceğiniz filimler ayağınıza geliyor. Belki birçoğumuz NEVA AVM’nin varlığından habersiziz.

 

İlçe insanı olarak öyle bir hale geldik ki. Ne siyasetten uzak durabiliyoruz. Ne de siyaseti biliyoruz. Başlangıç yok. Ara sıcak yok, çorba yok, tatlı yok. Ana yemeğimiz Kuru fasulye, nohut karnın şişinceye kadar ye, sonrada istediğin kadar gaz çıkar. Dedikodu dinlemekten kitap okumaya fırsat olmuyor.

 

Biz düşünmüyoruz, kafa yormuyoruz, kendimizi sıkıntıya sokmuyoruz. İstiyoruz ki birileri bizim yerimize düşünsün, birileri kafa yorsun, bizim istediğimizi değil kendi istediklerini atasın bizde biat edelim. Ne güzel bir dünya yaşa yaşayabildiğin kadar. Sultangazi’yi Sultangazililer yönetsin safsatasından vaaz geçin. İlçeyi kurtardığınız falan yok. Hafif avucunuzu gevşettiğinizde bir şeyler akıp gidiyor.

 

Her şeyden önce daha ne kadar kim ilçe başkanı olacak, kim belediye başkanlığına getirilecek. Kim temayül yoklamasında birinci oldu. Ön seçim olacak mı? Olmayacak mı? Gelin bunlara kafayı yoralım. Nasıl olsa bizim yerimize düşünenler var. Onlar gereğini yaparlar. Biz istemesek te birilerini atar bizde ona biat ederiz olur biter.           

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1