• Diğer

Sultangazi

TEHDİT SUÇU

Tehdit suçu Türk ceza kanunumuzda 106. Maddede düzenlenmiştir. Tehdi t suçunda sanık mağduru bir zarara uğratacağı ona kötülük yapacağını belirterek zarara uğratılacağı bildirilir.

TEHDİT SUÇU

Okunma: 632

7 Kasım 2018 00:16
-A

+A

Tehdit suçunda tehdit boyutunu aşacak söz ve davranışlarda yapılırsa şantaj suçu oluşur. Tehdit suçu ancak gerçek kişiler aleyhine işlenebilir . Tüzel kişiler aleyhine tehdit suçu olmaz. Tehdit suçunda amaç mağdur kişiyi korkutmaktır. Burada mağdurun zarar uğramış olmasını önemi yoktur.
 
Tehdit suçları basit ve nitelikli tehdit suçu olarak ikiye ayrılı. Basit tehdit suçu uzlaştırmaya tabidir. Ancak nitelikli tehdit suçları uzlaştırmaya tabi değildir. Basit tehdit suçunda uzlaştırma prosedürü uygulanır. Savcılık basit tehdit suçunda sanık ve mağduru uzlaştırma bürosuna yönlendirir. Uzlaşma sağlanırsa dava açmaz.
 
Kavga esnasında tartışma esnasında kızgınlık anında söylenen sözler haksız tahrik nedeni ile indirim nedeni olabilir. Basit tehdit suçunda 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası alabilirsiniz..Nitelikli tehdit suçunda TCK 106/2 Madde gereğince 2 yıl ile 5 yıl arasında bir ceza alabilirsiniz. Nitelikli tehdit suçunda tehdit suçu daha ağırlaşmış olur.
 
Silahlı tehdit suçu kendini tanınmayacak hale sokarak tehdit suçu Birden fazla kişiyle birlikte işlenen tehdit suçunda imzasız mektup yolu ile işlenen tehdit suçunda örgüt ismi kullanılarak işlenen tehdit suçunda özel işaretlerle işlenen tehdit suçunda tehdit suçu nitelikli hale bürünmüş olur. Tehdit suçunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması cezanın ertelenmesi adli para cezası alma ihtimalinizde mevcuttur.
 
Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirisiniz.
 
 AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU


Anahtar Kelimeler : TEHDİT SUÇU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1