• Diğer

Sultangazi

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evin’de Aşure Lokması

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde Muharrem ayı dolayısıyla Aşure günü etkinliği düzenlendi. Yol TV’nin canlı olarak verdiği etkinliğe Metin Karataş, Pınar Aydınlar ve Kibar Aslan muhteşem konserleriyle etkinliğe renk kattı.

 Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evin’de Aşure Lokması

Okunma: 745

23 Eylül 2018 22:37
-A

+A

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde düzenlenen etkinliğe; CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, ABF Örgütleme Genel Sekreteri AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi Başkanı Zeynel Odabaş, AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi Post Dedesi Mehmet Karabulut, Garip Dede Dergâhı Başkanı Celal Fırat Dede, AKD Sarıyer Şube Başkanı Rıza Çıplak,Karadolap  Kültür Başkanı Çayan Dursun, CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Binali Dağdeviren, İncedere Köy Dernek Başkanı Benhür Işık, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş,    25. Dönem Milletvekili Müslüm Doğan, CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, CHP Sultangazi Eski İlçe Başkanları Ali Boztaş, Mustafa Tiryakioğlu, Gazi Mahallesi Muhtarı Nevzat Altun, Esentepe Mahalle Muhtarı Haydar Polat, Zübeyde Hanım Mahalle Muhtarı Ziya Şahin ve binlerce can katıldı.  
AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi önündeki alanı hınca hınç dolduran canlara Metin Karataş, Pınar Aydınlar ve Kibar Aslan muhteşem bir konser verdi.Zeynel Odabaş, Matem Ayındayız

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, yaptığı konuşmasında, “Muharrem ayı biz aleviler için yas, matem ayıdır. İmam Hüseyin ve ailesinin, 72 canı, can yoldaşının acımasızca katledilmesinin ayıdır. Bu bağlamda muharrem ayı zalimin zorbalığına karşı onurlu ve dik duruşun adıdır.
Kerbela´dan bu yana biz aleviler Osmanlı´da kılıçtan geçirilmiş, Hınzır paşalarca asılmış, Maraş´ta katledilmiş, Sivas´ta yakılmışız. Bunca zulme, baskıya, katliamlara rağmen Alevilik inancını, kültürünü değerlerini, özünü muhafaza etmesini bilmiştir. Barışa, demokrasiye ve eşitliğe dayanır. İnsanlar arasında dil, din, ırk, renk ayrımı yapmaz, yapamaz. Milletler, halklar ya da kültürler arasında kardeşliği, eşitliği ve dayanışmayı savunur. Tarih boyunca bizlere yapılan tüm baskı ve sindirme, asimilasyon politikalarına rağmen kin ve düşmanlıktan bahsedemez, elline silah alamaz, cana kıyamaz. Çünkü özümüz sevgidir, dilimiz sevgidir, barıştır, kardeşliktir. Günümüze kadar tüm alevi yol önderlerinin, pirlerin, velilerin, uluların, ozanların yaşamları buna örnektir.Aleviler her zaman iyilikten, doğruluktan, aydınlıktan ve hukuktan yana taraf olacaktır. Siyasi iktidarların savaş, kan, gözyaşı politikalarına karşı, her zaman demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstülüğünü savunmak zorundayız. Baskıcı, otoriter ve asimilasyoncu tüm çabalara rağmen hakkımız olanı istemek, insan olmanın bize verdiği en doğal haktır.Kardeşkanının akmadığı, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, laik ve demokratik bir Türkiye özlemimi belirtiyor, HAK-MUHAMMED-ALİ yardımcımız, bozatlı hızır yoldaşımız olsun. Aşk ile” dedi.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1