• Diğer

Sultangazi

Sultangazi’nin Mimarı Cahit Altunay

Bir zamanların unutulmuş, ötelenmiş, yok sayılmış varoşlarının başında gelen Gaziosmanpaşa ilçesine bağlıyken ismi Gazi Mahallesi ve Sultançiftliği Mahallesi olarak bilinen, 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşan Sultangazi.

Sultangazi’nin Mimarı Cahit Altunay

Okunma: 1417

28 Mayıs 2017 02:06
-A

+A

Cahit Altunay ile birlikte İstanbul’un en güzide, en dikkat çeken ve son yıllarda yaşadığı gelişme ve ilerlemeyle güzelleşip serpilen ilçelerin başında geliyor. Sultangazi’nin bu denli ilerlemesinin, güzelleşmesinin ve ilçede yaşayan insanların mutluluk düzeylerinin artmasının elbette yerel yönetimle ilgili olduğunu söylemekte fayda var. Başkan Cahit Altunay’ın iki dönem boyunca ortaya koyduğu projelendirdiği, vaadinde bulunduğu ve hepsinden önemlisi gerçekleştirdiği hizmetlerin Sultangazi’nin gelişmesindeki katkıları hiç ama hiç kimse tarafından yadsınamaz.

Elbette işin içerisine siyaset girince, takdir etmenin yerini çoğu zaman eleştiri alır. Ancak şunu da bilmek gerekir ki yiğidin hakkını yiğide teslim etmek en isabetli karar olur. Bence eleştiriler yapıcı olduğu müddetçe her zaman yapılmalıdır. Muhalefet daha iyi hizmetler gelsin diye eleştiri hakkını sonuna kadar kullanmalıdır. İşte Cahit Altunay, bir belediye başkanı olarak hakkının teslim edilmesi gereken kişilerin başında gelmektedir. 

Kişiliği örnek alınması gereken büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi, hiç kimseyi kırmayan kişiliği ve nezaketleriyle Sultangazi’ye ve çevre ilçelere örnek olan Altunay’ın belediyecilik anlayışı, çalışma azmi ve kurduğu ekibi Sultangazi’yi her geçen gün modern bir yapıya kavuşturdu.  

Sultangazi’de üç üniversitenin yapılmasına ön ayak olan, Cahit Altunay, Biri Hoca Ahmet Yesevi Bulvarında yapımı son hızla devam ediyor, diğer iki üniversitenin 600 yataklı hastanesi ve Sultangazi Belediye kompleksinin hemen yanında ihalesi bitti. 15 gün sonra ilk kazma vurulacak. Bu üç üniversitenin Sultangazi için önemi herkesin malumu.

Sultangazi ilçesinde Başkan Cahit Altunay’ın hayata geçirdiği şu an devam eden projelerden bir kaçını sıralarsak Sultangazi’nin ne kadar değiştiğini daha iyi görürüz.
SULTANGAZİ KENT MEYDANI

Türkiye'nin sayılı meydanlarından biri Sultangazi'de olacak. Uğur Mumcu, Esentepe ve Cebeci Mahalleleri içinde yer alan ve 51 bin m2 alanı kapsayacak olan Sultangazi Kent Meydanı, ilçenin yeni yaşam alanı olacak. Türkiye'nin sayılı meydanları arasında yer alacak proje ile ilçeye yeşil alan, sosyal donatı ve fonksiyon alanları kazandırılmış olacak.


 

Kapalı Yüzme Havuzu Projesi

Sultangazi 75. Yıl Mahallesi’ne Kapalı Yüzme Havuzu yapım çalışmalarına başlandı. İnşaat çalışmaları 4 bin 653 m2 alan üzerinde başlayan proje kapsamında kapalı yüzme havuzunun yanı sıra fitness salonları, pilates salonu ile otopark bulunuyor.

Sultangazi Belediyesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüğü girişimler sonucunda 75. Yıl Mahallesi’ne Kapalı Yüzme Havuzu yapımına başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yüzme havuzu  4 bin 653 m2 alan üzerinde yükseliyor.
Toplam inşaat alanı 9 bin 317 m2 olan projede ayrıca bay ve bayan fitness salonları ile pilates salonu  yer alıyor. Açık ve kapalı otoparkın da yer aldığı projenin inşaat çalışması hızla devam ediyor. 

BULVAR KONUTLARI PROJESİ

 Sultangazi Kent Meydanı düzenleme alanında kalan konutların transferi amacıyla; Uğur Mumcu Mahallesi'nde Bulvar Konutları Projesi hayata geçirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşası devam eden proje 28 bin m2 inşaat alanına sahip.
ESENTEPE MAHALLE HİZMET TESİSLERİ

Toplam inşaat alanı 23 bin m2 olan Esentepe Mahalle Hizmet Tesisleri'nin yapımına başlandı. Söz konusu projenin arsa tahsisi Sultangazi Belediyesi tarafından yapıldı. İnşaatın yapımını ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlendi.UĞUR MUMCU MAHALLE HİZMET TESİSLERİ

Sultangazi Belediyesi tarafından arsa tahsisi yapılan hizmet tesisleri, 5.440 m2 alan üzerine inşa edilecek. Hizmet tesisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor.
VEZNECİLER-HABİPLER 3. HAVAALANI METRO HATTI 


Vezneciler'den başlayacak olan metro hattının 3. Havaalanı'na kadar uzaması amaçlanıyor. Projenin Habipler'den ötesinin Ulaştırma Bakanlığı imkânlarıyla hayata geçirilmesi planlanıyor. Yeni metro hattının 5 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.
SULTANGAZİ BELEDİYESİ İSMETPAŞA MAHALLESİ GENÇLİK MERKEZİ

 İsmetpaşa Mahallesi'nde Sultangazi Belediyesi mülkiyetinde olan 892 m² alan üzerinde Gençlik Merkezi inşa ediliyor. Proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçe desteği ile yapılıyor. Gençlik Merkezi, 3.120 m² inşaat alanından oluşuyor. FONKSİYON ALANLARI • Atölyeler • Derslikler • Fitness salonu • Hobi odaları • Müzik odası • Çok amaçlı salon • Projeksiyon odası.50. YIL MAHALLESİ PARK VE ZEMİN ALTI OTOPARKI

50. Yıl Mahallesi'nde; "Park ve Zemin Altı Otopark" inşaat çalışmalarında sona gelindi. Toplam inşaat alanı 7 bin 283 m2 olan projede; çevre düzenleme, sosyal donatı alanları ile zemin altı otoparkı yer alıyor.
SULTANGAZİ BELEDİYESİ SULTANÇİFTLİĞİ MAHALLESİ GENÇLİK VE SANAT MERKEZİ

Sultangazi Belediyesi'ne ait arazi üzerinde inşa edilecek Gençlik ve Sanat Merkezi'nin inşaat alanı 3.390 m2 olacak. Projede gençlerin kendilerini geliştirmelerine, meslek edinmelerine yönelik kültür, sanat ve hobi alanlarında eğitimlerin verileceği bölümler yer alacak.
SULTANGAZİ’YE YENİ ÜNİVERSİTELER

Sultangazi Belediyesi eğitim yatırımlarını üniversitelerle taçlandırıyor. Esentepe Mahallesi’nde inşası başlayan Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun yapımını üstlenen Sultangazi Belediyesi Sağlık Meslek Yüksekokulu ile Diş Hekimliği Fakültesi projelerini de tamamladı. Belediye mülkiyetinde olan arsalar üzerinde inşa edilecek üniversiteler Sultangazi Belediyesi öz kaynaklarıyla yapılacak. Toplam inşaat alanı 16 bin 734 metrekare olan Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda; 7 adet 80 kişilik derslik, 5 adet 120 kişilik derslik, 7 adet mesleki uygulama alanı, 4 adet bilgisayar laboratuarı, kütüphane, toplantı salonları, sığınak ve açık otopark alanları yer alıyor. Projede ayrıca 1.722 m2 inşaat alanı sahip iki adet konferans salonu bulunuyor. 360 kişilik ana konferans salonu, 172 kişilik küçük konferans salonu olan projede 160 kişilik amfi ve fuaye alanı da yer alıyor. Öte yandan Sultangazi’de Sağlık Meslek Yüksekokulu ile Diş Hekimliği Fakültesi'nin projeleri tamamlanarak yapımına başlanıyor.
 
ÜNİVERSİTELER

  • Diş Hekimliği Fakültesi

  • Sağlık Meslek Yüksekokulu

  • Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu

 600 Yataklı Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin sayılı “Akıllı Hastane”lerinden birisinin bitim noktasına geldi.. Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı imar uygulamalarıyla sağlanan arazi üzerinde yükselen hastane, 200’ü kadın doğum olmak üzere toplam 600 yataklı olarak hizmet verecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından Sultangazi’ye 600 yataklı Devlet Hastanesi bitmek üzere. Uğur Mumcu Mahallesi’nde  toplam 46 bin 500 m2’lik alan üzerinde inşa edilen “Akıllı Hastane” teknolojinin tüm imkanları kullanılarak yaptırılıyor.

Arazisi Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı imar uygulamaları ve çalışmalarıyla sağlanan hastane 160 bin m2 inşaat alanından oluşuyor. 200’ü kadın doğum olmak üzere toplam 600 yataklı Devlet Hastanesi’nin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Küçük Uğur Mumcu 30 Mayıs 2017 21:38

Siz Küçük Uğur Mumcu yıkılacak diyerek nasıl bir algı operasyonu yapıyorsunuz mahallemize gelin bir de derdimizi burada bizden dinleyin; http://www.milligazete.com.tr/belediye%E2%80%99nin_mahalle_gaspi/461945 buyurun milli gazetede çıkan haberimiz siz bizim mağduriyetimizi dinlemeden yıkılacak şeklinde haber yaparsanız bu çok büyük bir yanlış olur.... Gelin mahalledeki derneğimize bizleri dinleyinnn.

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku