Sultangazi

Sultangazi’de Vatandaş Hizmetten Memnun

Tamı tamına sekiz yılı ardımızda bıraktık. Sekiz yıllık görev süresinde hayata geçirdiği birçok sosyal proje ile Sultangazi’de ilklere imza atan, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, sadece siyaset yapmak için değil her alanda Sultangazili vatandaşla kol kola, omuz omuza olabilmek için yoğun bir mesai yapıyor.

Sultangazi’de Vatandaş Hizmetten Memnun

Okunma: 682

13 Ekim 2017 23:29
-A

+A

Kimi zaman bir gençlik merkezinin açılışında, kimi zaman olimpik yüzme havuzunun inşaat denetlemesinde, kimi zaman yöresel renklerin buluşmasında, kimi zaman ise küçük yaştaki çocuklarla futbol oynarken objektiflere takılan Başkan Altunay, hayatın tüm engellerini toplumsal barış, karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile aşılabileceğini savunuyor.
 
Sultangazi’ye kazandırdığı hizmetlerle vatandaşın gönlünde yer edinen, Altunay’ı yediden yetmişe herkes tanıyor. Sultangazi ilçesi sekiz yılda çok değişim yaşadı. Cahit Altunay’ın belediye başkanlığıyla esen değişim rüzgârından birkaçını sayarsak, alın size örnekleri. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Sekiz yıllık kısa bir gezinti bizlere çok şey anlatacak.

 

 
Kent ormanları yaşam alanlarımız oldu
 
Sultangazi Belediyesi, Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’nın ardından Mimar Sinan Kent Ormanı’nı da hizmete açtı. Yeşillerin arasından mavinin tüm tonlarını taşıyan Mimar Sinan Kent Ormanı artık İstanbulluların yeni mesire ve dinlenme yeri oldu. Mimar Sinan Kent Ormanı’nın açılış kurdelesini ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Milletvekilleri Prof. Dr. Burhan Kuzu, Ahmet Baha Öğütken, Sultangazi Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve AK Parti İlçe Başkanı Murat Atım birlikte kesti.
Alibey Havzasını mesire ve dinlenme alanı yapmak için harekete geçen Sultangazi Belediyesi ilk adımda Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’nı 2010 yılında hizmete açmıştı. Sultangazi Belediyesi ikinci adımda ise Mimar Sinan Kent Ormanı’nı düzenlenen törenle İstanbulluların hizmetine sundu.


Belediye Hizmet Binası

  
Sultangazi Belediye Meclisi’nin yer aldığı idari bina, 5.884 m2 inşat alanına sahip. İdari binada ayrıca   meclis salonu ile sergi alanı yer alıyor. 11 bin 550 m2 inşaat alanına sahip Hizmet Binası, iş verimini arttıracak mimariyle tasarlandı. Sultangazi Belediyesi Hizmet Kompleksi’nde tüm birimler hizmet içeriklerine göre konumlandırıldı. Vatandaşların yoğun olarak başvurduğu “Kentli Servisi”nde talep ve sorunlar anında kabul edilebilecek ve ilgili birimlere iletebilecek şekilde düzenlendi.Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi

 
Sultangazi Belediyesi’nin girişimleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi, törenle hizmete açıldı. Açılış törenine İstanbul Milletvekilleri İbrahim Yiğit ve Ahmet Baha Öğütken, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Murat Atım ile çok sayıda vatandaş katıldı.


 

Sultangazi’ye Kapalı Yüzme Havuzu

 
Sultangazi 75. Yıl Mahallesi’ne Kapalı Yüzme Havuzu bitim aşamasına geldi. İnşaat çalışmaları 4 bin 653 m2 alan üzerinde başlayan proje kapsamında kapalı yüzme havuzunun yanı sıra fitness salonları, pilates salonu ile otopark bulunuyor.
 
Sultangazi Belediyesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüğü girişimler sonucunda 75. Yıl Mahallesi’ne Kapalı Yüzme açılışına günler kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yüzme havuzu  4 bin 653 m2 alan üzerinde yükseliyor.
 Toplam inşaat alanı 9 bin 317 m2 olan projede ayrıca bay ve bayan fitness salonları ile pilates salonu  yer alıyor. Açık ve kapalı otoparkın da yer aldığı projenin inşaat çalışması bitmek üzere.


 

Sultangazi'ye Gençlik Merkezleri

 
Sultangazi Belediyesi gençlerin; eğitsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle yaşam kalitesini arttırmayı, topluma aktif bireyler olarak katılmalarını sağlamak amacıyla gençlik merkezlerini hayata geçiriyor. Bu amaçla İsmetpaşa Mahallesi'nde yapımına başlanan gençlik merkezi bitme aşamasına gelirken,  Sultançiftliği Mahallesi'nde başlayan gençlik ve sanat merkezinin yapımı ise tüm hızıyla devam ediyor.
 
Sultangazi Belediyesi gençlere yönelik hizmet merkezleri sayısını arttırıyor. Gençlerin eğitsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle yaşam kalitesini arttırmayı, topluma aktif bireyler olarak katılmalarını sağlamak amacıyla gençlik merkezlerini hayata geçiriyor. Bu amaçla Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın katkılarıyla Sultangazi’de iki  ayrı Gençlik Merkezi’nin yapımına başlandı.  İsmetpaşa Mahallesi'nde yapımına başlanan gençlik merkezi bitme aşamasına geldi. Sultançiftliği Mahallesi'nde başlayan gençlik ve sanat merkezinin yapımı ise tüm hızıyla devam ediyor.


 
İSMETPAŞA MAHALLESİ GENÇLİK MERKEZİ
 
İsmetpaşa Mahallesi'nde Sultangazi Belediyesi mülkiyetinde olan alan üzerine inşa edilen Gençlik merkezi 3 bin 120 metrekare inşaat alanından oluşuyor.
 
Fonksiyon Alanları
 
• Atölyeler
• Derslikler
• Fitness Salonu
• Hobi Odaları
• Müzik Odası
• Çok Amaçlı Salon
• Projeksiyon Odası
 
SULTANÇİFTLİĞİ MAHALLESİ GENÇLİK VE SANAT MERKEZİ

 
Sultangazi Belediyesi'ne ait arazi üzerinde inşa edilen gençlik ve sanat merkezinin inşaat alanı 3 bin 390 metrekare. Merkezde gençlerin kendilerini geliştirmelerine, meslek edinmelerine yönelik kültür, sanat ve hobi alanlarında eğitimlerin verileceği bölümler yer alacak.
 
Fonksiyon Alanları
 
• Atölyeler
• Derslikler
• Sanat Kitaplığı
• Çalışma Odaları
• Hobi Odaları
• Kafeterya
 
PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN BİLİM VE KÜLTÜR MERKEZİ 

 
Öte yandan Sultangazi Belediyesi tarafından hayata geçirilen Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi çocukların ilgi odağı oldu. Çocuklar, Bilim Merkezi'nde yer alan atölyelerde eğlenerek bilimin temel ilkelerini öğreniyor. Bilim Merkezi'nde ayrıca yetişkin ve çocuklara yönelik kütüphane ile spor salonu da yer alıyor.
 
Sultangazi Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi'nde yer alan atölyeler ise şunlar:
 
• Fen Bilimleri Laboratuarı
• Kimya - Biyoloji Laboratuarı
• Robotik ve Kodlama Atölyesi
• Akıl ve Zekâ oyunları
• Astronomi
• Matematik Atölyesi
• Resim ve Plastik Sanatlar
• Drama
• Müzik
 
Bilim Merkezi'nde bu atölyelerin yanı sıra sinema gösterimleri ve söyleşi, kitap ve film eleştirisi etkinlikleri, spor aktiviteleri, kültürel gezi programları da yer alıyor. 
 
 
 
 

Elden Ele Yardım Merkezi

 
Elden Ele Yardım Merkezi ilçede alan el ile veren el arasında köprü olmayı hedef edinmiştir.
“Sosyal belediyecilik çalışmalarımızın önemli halkalarından biri olan ‘Elden Ele Yardım Merkezi’miz ile hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri arasında gönül köprüsü kuruyoruz. Bu merkez aracılığıyla gıda, giysi, temizlik malzemeleri, kırtasiye, medikal malzemeler gibi temel ihtiyaç malzemeleri ile ihtiyaç sahibi hemşerilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Zorlukları, darlıkları beraber aşmak; güçlükleri hep beraber yenmek için Elden Ele Yardım Merkezi aracılığıyla büyük bir gönül seferberliği yürütülüyor. Hayırseverlerin katkılarıyla ihtiyaç sahiplerine destek olabilmek için çalışılıyor”.
 
 
 

Sultangazi'de 3 Üniversite İnşaatı Yükseliyor

 
Sultangazi Belediyesi, eğitime yönelik yatırımlarını yeni üniversiteler ile taçlandırıyor. Sultangazi Belediyesi  tarafından yapımına başlanan Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun inşaatı hızla yükselirken, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun inşaat çalışmalarına başlandı.
Sultangazi Belediyesi, eğitime verdiği desteği ilçeye yeni üniversiteler kazandırarak sürdürüyor. Sultangazi Belediyesi, kendi öz kaynaklarıyla 3 üniversitenin inşaatına başladı. Esentepe Mahallesi’nde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun yapımı hızla devam ederken, Uğurmumcu Mahallesi'nde Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun yapımına başlandı.

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEK OKULU
 
Sultangazi Belediyesi, yapım bütçesini kendi imkanlarıyla karşıladığı Esentepe Mahallesi’nde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun inşaatına başladı. 17 bin metrekare kullanım alanına sahip olan sosyal bilimler meslek yüksekokulunda; amfi salonları, derslikler, mesleki uygulama alanları ile seminer salonları yer alacak. Projede ayrıca iki adet konferans salonu da bulunacak.
 
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ VE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU
 
Uğur Mumcu Mahallesi'nde inşaatı başlayan Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun da yapım maliyeti yine Sultangazi Belediyesi tarafından karşılanıyor. 52 bin metrekare inşaat alanına sahip olan proje, iki üniversite tek bir çatı altında toplayacak. Projede amfi salonları, derslikler, laboratuarlar, mesleki uygulama alanları ile konferans salonları yer alacak.
 

Sultangazi'nin Çehresi Değişiyor

 
Sultangazi Belediyesi’nin altyapı çalışmaları aralıksız devam ediyor. İlçede yağmur suyu kanalları yapılıyor, ana arter ve ara sokaklar hızla asfaltlanıyor. Kabloları yer altına indirme çalışmaları tüm hızıyla sürerken; bordür ve kilit taşı döşemeleriyle oluşturulan prestij sokaklarla Sultangazi’nin çehresi değişiyor.
 
Sultangazi Belediyesi ilçenin önemli sorunları arasında yer alan elektrik kablolarının yer altına alınması çalışmalarını hızlandırdı. Bu amaçla Sultangazi Belediyesi, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ile imzaladığı protokolle elektrik hatlarının yer altına alınması işini üstlendi. Protokoller kapsamında havai hatların yer altına alınması için çalışmalar başlatan Sultangazi Belediyesi, sokaklara Avrupa standartlarını getirmeyi hedefliyor.
 
 

Sokak Pazarları Mahalle Hizmet Tesislerine Taşınıyor

 
Sultangazi Belediyesi tarafından tamamını kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği Sultançifliği, 50. Yıl ve İsmetpaşa Cevher Dudayev Mahelle Hizmet Tesisleri, kapılarını pazar esnafına açtı. Sultançiftliği, 50. Yıl ve İsmetpaşa mahallelerinde sokak aralarında kurulan pazarlar kapandı.. Pazar esnafı bundan sonra faaliyetlerini mahalle hizmet tesislerinde sürdürecek.
 
Mahalle aralarında kurulan pazarların beraberinde getirdiği çevre, görüntü ve ses kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla Sultangazi Belediyesi, yeni bir pazar ve hizmet tesis konseptini ortaya koydu.
 
“Mahalle Hizmet Tesisleri” adıyla hayata geçirilen proje ile pazar kültürüne yeni bir ivme kazandırılırken, mahallelerin de fiziki mekan ihtiyaçlarına cevap vermesi amaçlandı.
 
Sultangazi Belediyesi tarafından tamamını kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği Sultançiftliği, 50. Yıl ve İsmetpaşa Cevher Dudayev Mahalle Hizmet Tesisleri, kapılarını pazar esnafına açtı.
 
 
 Mahalle Hizmet Tesislerinde yer alan fonksiyon alanları ise şunlar:
 
• Mahalle Pazar Yeri
• Aile Sağlığı Merkezi
• Afet Toplanma Merkezi
• 112 Acil
• İSMEK
• Bilgi Evi
• PTT
• Hanımlar Lokali
• Gençlik Merkezi
• Çok Amaçlı Salon
• Kurban Kesim Yeri
•Amfi Tiyatro ve Açık Hava Etkinlik Alanı
• Kafeterya
• Park
• Otopark
 
Mahalle Hizmet Tesisleri afet zamanlarında toplanma yeri; pazar alanları ise Kurban Bayramları'nda kesim yeri olarak da kullanılacak.

600 Yataklı Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin sayılı “Akıllı Hastane”lerinden birisinin yapımına Sultangazi’de başlandı. Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı imar uygulamalarıyla sağlanan arazi üzerinde yükselecek olan hastane, 200’ü kadın doğum olmak üzere toplam 600 yataklı olarak hizmet verecek.
 
 Sağlık Bakanlığı tarafından Sultangazi’ye 600 yataklı Devlet Hastanesi yapımına başlandı. Uğur Mumcu Mahallesi’nde  toplam 46 bin 500 m2’lik alan üzerinde inşa edilen “Akıllı Hastane” teknolojinin tüm imkanları kullanılarak yaptırılıyor.
 
Arazisi Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı imar uygulamaları ve çalışmalarıyla sağlanan hastane 160 bin m2 inşaat alanından oluşuyor. 200’ü kadın doğum olmak üzere toplam 600 yataklı Devlet Hastanesi’nin yapımı tamamlanmak üzere. İstanbul İl Sağlık Müdürü 2018 yılının Ocak veya Şubat ayında yapımı tamamlanacak müjdesi verdi. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku