• Diğer

Sultangazi

Sultangazi'de Altı Cirit Heyecanı

Ata sporlarımız arasında yer alan Atlı Cirit Oyunu, Sultangazi Belediyesi tarafından bir kez daha yaşatıldı. Bu yıl 8'incisi düzenlenen Sultangazi Belediyesi Atlı Cirit Müsabakası'nda Sivas, Erzurum, Bayburt ve Erzincan’dan gelen cirit takımları kıyasıya mücadele etti. Etkinlik öncesi bir konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, cirit oyunlarının mertliğin ve cesaretin simgesi olduğunu söyledi.

Sultangazi'de Altı Cirit Heyecanı

Okunma: 269

17 Eylül 2018 05:08
-A

+A

Türk boyları tarafından Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan cirit oyunları yüzyıllarca en büyük gösteri sporu oldu. Sultangazi Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş Ata sporumuz cirit oyunlarını bu yıl da Sultangazililerle buluşturdu."Sultangazi Belediyesi 8. Atlı Cirit Müsabakası", Esentepe Mahallesi'nde yapıldı. Etkinliğe İstanbul milletvekilleri Şirin Ünal, Abdullah Güler, Hasan Turan, Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile siyası partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Atlı cirit müsabakası öncesi bir konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, cirit oyunlarının mertliğin ve cesaretin simgesi olduğunu söyledi. Başkan Altunay, "Türk spor tarihinde engin, Türk spor geleneğinde zengin bir yere sahip olan atlı cirit müsabakaları, insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir" diye konuştu.Savaş meydanının talimi olan Cirit oyunlarının Osmanlı döneminde sosyal hayatın hareketli bir parçasına dönüşmüş olduğuna dikkat çeken Başkan Altunay, bugün ise geleneksel sporlarımız arasında kültürel mirasımızın bir parçası olarak yaşadığını ifade etti. Başkan Altunay konuşmasına ayrıca şunları söyledi:"Bu yıl 8'incisini düzenlediğimiz atlı cirit müsabakaları ile bizlere bu cennet vatanı armağan eden şanlı ecdadımıza rahmet ve minnet dileklerimizin bir nişanesidir. Sultangazi Belediyesi olarak 'yiğit ve at' terkibini ilçemizde yaşatmaya çalışıyoruz.  Ata sporlarımıza her alanda sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu amaçla bir diğer ata sporumuz  yağlı güreşleri aralıksız düzenliyoruz. Her yıl Kırkpınar'ın tanınmış isimleri kispet giyerek Sultangazi’de er meydanına çıkıyor. Buradan Sultangazili hemşehrilerime de bir de çağrıda bulunmak istiyorum! Gençlerimizi ve çocuklarımızı ata sporlarına yönlendirerek onların bu sporları yapmalarını teşvik edin. Bu vesile ile ata sporlarına sahip çıkarak tarih boyunca bu kültürlerin yaşatılmasında sizinde payınız olsun."28 At Mücadele Etti

Türkiye’nin önde gelen atlı cirit takımlarının mücadele ettiği etkinlik, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu şartları ve kuralları dahilinde yapıldı. Müsabakalara Sivas Atlı Spor Kulübü, Erzurum Atlı Spor Kulübü, Erzincan Safari Atlı Spor Kulübü ve Bayburt Ballıca Atlı Spor kulübü katıldı. Müsabakalarda 28 at ve 40 sporcu kıyasıya yarıştı. Yarışmaların sonunda ise kara cirit kurallarının geçerli olduğu gösteri maçı sunuldu.Müsabakalar sonucunda kazanan Erzurum Atlı Spor Kulübü oldu. Dereceye giren takımlara ödülleri protokol üyeleri ve Sultangazi Belediye Başkanı Altunay tarafından verildi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1