• Diğer

Sultangazi

Sultangazi’de 10 Kasım Atatürk'ü Anma Etkinliği Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yıl dönümünde tüm Türkiye’de olduğu gibi Sultangazi’de de düzenlenen törenle anıldı.

Sultangazi’de 10 Kasım Atatürk'ü Anma Etkinliği Düzenlendi

Okunma: 2332

11 Kasım 2019 00:12
-A

+A

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yıl dönümünde tüm Türkiye’de olduğu gibi Sultangazi’de de düzenlenen törenle anıldı.


 
Sabah saatlerinde Hükümet Konağı önünde başlayan 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerine, Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Belediye Başkanı Aburrahman Dursun, Garnizon Komutanı Topçu Albay Fevzi Koray Kuşçuoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, siyasi parti ilçe başkanları, kamu kurumu müdürleri, mahalle muhtarları öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


 
Çelek sunumu sonrası 2 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, anma töreni Hacı Bektaşi Veli Özel Eğitim Meslek Okulu konferans salonunda devam etti. İlçemiz Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu programda, günün anlam ve önemini Okul Müdürü Hüseyin Boyraz, yaptı.


 
Boyraz, Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin mimarı olan Atatürk’ün 81. ölüm yıldönümünde onu anmak için toplanmış bulunmaktayız. Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetim anlayışıyla büyük bir devlet adamı; barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir.


 
Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek birçok devrim gerçekleştirmiştir. Onun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmaktır. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.Hayatının sonuna kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.


 
Boyraz konuşmasını şöyle sürdürdü, “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.” Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 81. yılında, Türk ulusunun yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder ATATÜRK’ ü bir kez daha gurur, özlem ve saygıyla anıyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.


 
Daha sonra çeşitli yarışmalarda derece elde eden öğrencilere ödülleri verildi.


 
Kısa bir konuşma yapan Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, şunları söyledi. "Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. Yüz yıldan daha ileriyi görebilmek ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal Atatürk gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha pekiştirecek gençler, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemelidir” dedi.


 
Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi öğrencileri Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirerek katılımcılardan büyük alkış aldı.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku