Sultangazi

Sultangazi Çınar Ağaçlarıyla Güzel

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Göreve geldiği ilk yılda. Baharla birlikte Sultangazi’yi kavak ağaçlarından yayılan ‘pamuk’ bulutundan kurtarmak için Havada uçuşup duran, insanın ağzına burnuna giren ve kaşıntıya neden polenlerden astım hastaları kadar sağlıklı insanlar da şikayetçi olunca ilk iş kavak ağaçlarını kesip yerine çınar ağaçlarını dikti.

Sultangazi Çınar Ağaçlarıyla Güzel

Okunma: 437

4 Temmuz 2017 23:22
-A

+A

Yıl 2009 Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, henüz birkaç aylık belediye başkanıyken Cumhuriyet Mahallesi TEM’e bakan kesimde kavak ağaçlarından yayılan polenlerden çokça şikayet almıştı. Astım hastalardan ve sağlıklı insanlardan aldığı şikayetlerin haddi hesabı yok gibiydi. Ancak ne olursa olsun harekete geçmek, kavak ağaçlarını kesmek riskti.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Bütün riskleri göze alarak işe koyuldu. Alınan şikayetler dikkate alınarak kavak ağaçlarının kesimine başlandı. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın başlattığı 2009 “ Çınar yılı projesi” Sultangazi Cumhuriyet Mahallesinde start almış oldu. Park, bahçe, cadde, sokak ve okul bahçelerini çınar ağaçlarıyla donattı.

2009 yılında alınan risk sonucu kesilen kavak ağaçları yerine çınar ağaçlarıyla donatılan Cumhuriyet Mahallesi bugün görülmeye değer bir dinlenme ve piknik alanı oluşturuyor. O gün kavak ağaçlarının kesilmesine karşı çıkanlar bugün Çınar ağaçlarını dikenlere dua ediyor. Sultangazi Cumhuriyet Mahallesinde piknik ve dinlenme alanı olarak faaliyet yürüten bu alan her gün yüzlerce konuğa ev sahipliği yapıyor. 

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “ Çoğu kez ağaçlandırmanın bilinçsiz bir ‘ maksat yeşillik olsun’ mantığıyla yapıldığına dikkat çekiyor. “ Ağaçlandırmanın belli bir amacı vardır. Örneğin bir mekan veya mevki rüzgar ya da ses perdesi oluşturmak için ağaçlandırılıyorsa, ona göre bir tür seçilir. Her türün kent yaşamına katacağı şeyler vardır. Ağaçlandırma yapılırken bunlara dikkat edilmiyor. Altunay, kentlerde bakımı kolay, hava kirliliğine dayanıklı, su isteği çok fazla olmayan ağaçların tercih edilmesi gerektiğini belirterek bunlara örnek olarak çınar ağacını gösteriyor”.

 Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku