• Diğer

Sultangazi

Sultangazi CHP’den Başın Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığında karma eğitimin kaldırılmaması için bir basın açıklaması düzenlendi.

Sultangazi CHP’den Başın Açıklaması

Okunma: 764

7 Ekim 2018 22:01
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Konferans salonunda düzenlenen programa Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Murat Poyraz, İlçe Başkan Yardımcıları Gazi Mahallesi Muhtarı Nevzat Altun ve çok sayıda partili katıldı.


 
Basın Açıklaması öncesi Partililere seslenen İlçe Başkanı Murat Poyraz, “Gerici, yoz, eğitimin panzehirinin Laik bilimsel ve aydınlatıcı eğitim olduğunu belirterek şunları söyledi; “ AKP iktidarı, düşünmeyen, sorgulamayan ve memlekete karşı sorumluluğunu en yüce erdemi olan politik katılımın karşısına, biatçı, bir halk kültürü olarak kurgulandı. Zorunlu din derslerini topluma dayatan, vakıf, cemaat, dernek üçgeninde ensarcılığın ve dinci geriliğin halkımıza dayatılmasının tarihsel referansı dünden bu güne aynı işbirlikçi gerici zihniyettir. Bu bağlamda İstanbul İl Başkanlığımızın bu yoz, gerici eğitime karşı laik bilimsel eğitim sisteminin savunulmasını zorunlu kılmıştır. Basın açıklamamız bu yöndedir. Eğitim Masası arkadaşlarımız basın bildirimizi okuyacaklardır” dedi.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı eğitim masası Milli Eğitim Bakanlığı’nın karma eğitimi kaldırdığı iddialarına çok sert tepki gösterdi. Karma eğitimi kaldırırsanız kıyameti koparırız Çağdaş ve laik eğitimle oynamayın. Türkiyeyi orta çağ karanlığına götürmeyin” dediler.  
 
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı eğitim masası, komisyonu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında önerilerini özetle şöyle sıraladı:

1-Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Devlet okullarında okuyan her çocuğa eğitime katkı payı olarak 500 lira verilmelidir. Özel okullardaki çocuklara 5 bin lira verildiğine göre bu da verilebilir. Taşımalı eğitime son verilmelidir. İkili eğitime son verilerek, tam gün sistemine geçilmelidir. Birleştirilmiş sınıf uygulanması sonlanmalı. Her okulda bir öğün ücretsiz yemek verilmelidir. Velilerden katkı parası ve okul masrafları alınmamalı.


 

2-Ülkemizin kıt kaynaklarını betona değil beyne kanalize etmeliyiz. Tasarruf tedbirleri kapsamında MEB'e ayrılan bütçeden kısıtlamaya gidildi. Hiçbir medeni ülkede eğitim bütçeden kısalarak tasarrufa gidilemez.

3-MEB, tarikatların eğitimle olan ilişkisini kesmeli, vakıflarla yaptığı her türlü anlaşmayı sonlandırmalıdır.

4-Eğitimde sadece piyasacı, gerici eğitime karşı öğrenci yetiştirilmemeli. Çağdaş, demokratik, laik bir müfredat oluşturulmalıdır.

5-Eğitimde dönüşüm yaparken partizanca davranamayız. Siyasete bakılarak atama yapılmamalı. Mülakat sistemine son verilmeli, hak edenlerin ataması yapılmalı.
6-Eğitim siyasetinizin uygulama alanı değildir. Milletvekili yapamadıklarınızı üniversitelere rektör olarak atayamazsınız.


 
 
7-Sınav odaklı ve ezberci eğitim derhal terk edilmelidir. Çocuklar ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre yönlendirilmelidir.
8-Eğitimde liyakat esas alınmalıdır.
9-Darbeci eğitim zihniyetinden vazgeçilmeli. Erişilebilir, bölgesel farklılıkları giderilmiş, küresel düzeyde iddialı ve bilimsel eğitime geçilmeli.

10-1+8+4 sistemine geçilmelidir. Bir yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim ve 4 yıl orta eğitim olarak yeniden yapılanmalı. Zorunlu eğitim, 9 yıl kesintisiz olmak üzere 13 yıla çıkarılmalıdır.
11-Tüm bunların yapılabilmesi için öğretmene ihtiyaç var. Öğretmenlere hak ettikleri değer verilmelidir. Bunun için 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ve 24 Kasım Öğretmenler gününde birer maaş ikramiye verilmeli. Ek göstergeleri 3600'e çıkarılmalı. Her yıl eylül ayında verilen hazırlık ödeneği bin 121 liradan bir maaş tutarına çıkarılmalıdır. Tüm öğretmeler kadroya alınmadır.12-Karma eğitimden vazgeçilemez. Vazgeçmek Türkiye Cumhuriyeti Devletinden vazgeçmek demektir. Cemaat ve tarikatların baskısıyla kanunda yer alan karma eğitimi tartışmaya açıyorlar. Eğitimde pedagojik olarak doğru olan uygulanır. Bakan Ziya Selçuk, 2007 yılında “Çocukların geleceği siyasilerin ya da cemaatlerin taleplerinden daha önemlidir. Eğitim bir parti değil millet ödevidir” diyor. Bu sözüne sahip çık. Sarayın davulunu omzuna alma. Davulu omzuna alacaksan tokmak da senin elinde olmalı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Konferans salonunda düzenlenen basın açıklamasında, ekonomik durumun üzerini örtmek isteyen iktidarı karma eğitim tartışması başlattığını savundu. Çağdaş ve laik eğitimde oynamayın. Türkiye'yi orta çağ karanlığına götürmeye kimsenin hakkı değil” dedi.
 

 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1