• Diğer

Sultangazi

Şah Hatayı Cemevinde Birlik ve Beraberlik Kahvaltısı

Merkezi Sultangazi 50. Yıl Mahallesi A Caddesinde bulunan Şah Hatayı Cemevi birlik ve beraberlik kahvaltısında bir araya geldi. Yönetimin tamamının katıldığı kahvaltı programında birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Şah Hatayı Cemevinde Birlik ve Beraberlik Kahvaltısı

Okunma: 691

1 Nisan 2018 14:49
-A

+A

Kahvaltı öncesi dua okuyan Şah Hatayı Cemevi Dedesi Ali Bayda, küskünlüğün, dargınlığın kimseye yarar sağlamadığını, kardeşçe, dostça yaklaşımların bizleri güçlü kılacağını söyledi. Duanın ardından bir konuşma yapan Dede Ali Bayda şunları söyledi. “ Dede Ali Bayda Evladı Resul inanç önderleriyiz.
 
Bizler, yüzyıllardır süren baskı zulüm ve işkenceye karşı sizlerle beraber direnen, Hz. Hüseyin’den miras aldığımız Alevi duruşunu; dövülerek, vurulup öldürülerek kısacası her hal ve şartta bedeller ödeyerek, insanlığın kurtuluşu gördüğümüz Alevi-Bektaşi İslam inancını, insanlara aktarım da görev üstlenmiş Evladı Resul inanç önderleriyiz. Sevgili dostlar: Ülkemiz ve bizler, sokaktaki sade bir vatandaşımızı bile harcama lüksüne sahip olmadığımız bir süreçten geçmekteyiz. Bu nedenle; her zamankinden daha fazla birbirimizi sevmeye, birbirimize karşı saygılı olmaya ihtiyacımız var. Asırlardır sizlere; Kararlılığı ile tüm İslam alemine örnek olan, İslamiyetin ve kutsal kitabımız Kuranı Kerim’in içindeki kelamın intikalinde canıyla bedel ödemiş, bizlere bugün Alevi olma erdemini bahşeden Hz. Hüseyin’i; ‘’Tanrının en küçük tecelligahı insandır’’ diyen, İnsanı sevmeyi Tanrıyı sevmekle özdeş gören ENEL HAK öğretisinin sahibi Hallacı Mansur’u; ‘’Ellerin kabesi var, Benim kabem insandır, kuran da kurtaran da insanoğlu insandı’’ diyen, Aslanla ceylanı yan yana yaşatan hoşgörü abidesi Pirimiz Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’yi; ‘’72 milleti aynı gözle görmeyen halka müderris olsa da hakikatte asidir’’ diyen, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temellerini 700 yıl öncesi atan sevgi ozanı Yunus Emre'yi; ‘’İster kafir, İster putperest, ister mecusi ol gel… Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir, her ne olursan ol gel’’ diyen aşk şairi Mevlana'yı; Dik duruşuyla zamanın despotizmine boyun eğmeyip "bir olalım iri olalım diri olalım" diyen, zamanın Hızır paşasına canı pahasına başkaldıran Pir Sultan Abdal'ı; anlatmadık mı? O halde bu ayrı gayrımız niye?” diyerek konuşmasını tamamladı.


 
 
Turan Güner Sizleri Birlik ve Beraberliğe Davet Ediyorum

Sevgili canlar: Şah Hatayı Cemevi Dernek Başkanı olarak sizleri; birbirinizi sevmeye, birbirinizi hoşgörü içinde seyretmeye, hizmet edenlere karşı vefa duygusu içinde hareket etmeye, bir olmaya iri olmaya ve de diri olmaya yüksek sesle davet ediyoruz. Bu davetimiz hepinizedir. Bizi yok sayan, verdiği taahhütleri yerine getirmekte kusur içinde olan herkesin şunu artık çok ama çok iyi bilmesini istiyoruz; Alevi-Bektaşi inancına mensup insanlar, siyasilerden samimiyet ve kendi sorunlarına çözüm üretilmesini bekliyorlar. Kişisel çıkar ve menfaatlere yönelerek, toplumsal çıkar ve menfaatlerimizi göz ardı eden zihniyet sahipleri; inancımızı, insanlarımızı, cem ve meydan evimizi artık farkına varmalıdır.


 
Bunlara toplumdan aldığımız güçle, kendi yaşamsal varlığını yüzyıllardır devam ettiren inanç önderlerimizle birlikte bizler müsaade etmeyeceğiz, ettirmeyeceğiz. Kaybolmaya yüz tutmuş dede-talip arasındaki ilişkiyi yeniden tesis ederek, yüzyıllarca kendi sorunlarını adliyeye zaptiyeye intikal ettirmeksizin, dede-pir-mürşit huzurunda halli yolunu seçmiş olan sizlerin arasında, bu toplum dinamiklerini yeniden hayata geçirmek için var gücümüzle çalışacağız.


 
Bu Pazar sabahı bizleri kırmayarak kahvalıya katılan siz canlara teşekkür ediyoruz. İçinizde; Hz. Hüseyin'in aşkı, Hacı Bektaşı Veli’nın ışığı, Pir Sultan Abdal’ın direnç ve kararlılığı, hep var olsun. Sizlere aşk-ı niyazlarımızı iletiyor sevgi ve muhabbetlerimizi arz ediyoruz. Hepinizin Hak yardımcısı Pir yoldaşı olsun” dedi.
 
Yönetim

 
Başkan Turan Güner
Başkan Yardımcısı Eyüp Satılmış
Başkan Yardımcısı Hüseyin Kolçak
Genel Sekreter Nazan Kanyol
Sayman Yeter Kılınç
Üye Serbülent Er
Üye Özdemir Bozer
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1