• Diğer

Sultangazi

Şah Hatayı Cem Evi Fatma Ananın Doğum Gününü Kutladı

Merkezi Sultangazi 50. Yıl Mahallesinde bulunan Şah Hatayı Cem Evi, HZ. Fatma’nın doğum gününü kutladı. Şah Hatayı Cemevinde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda isim katıldı.

Şah Hatayı Cem Evi Fatma Ananın Doğum Gününü Kutladı

Okunma: 2478

28 Şubat 2019 08:08
-A

+A

Etkinliğe şu isimler katıldı: CHP Sultangazi  İlçe Başkanı Murat Poyraz, CHP Sultangazi  Belediye Başkan Adayı Mimar Haluk Bozkurt, Bağımsız Türkiye Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Sefer Celep, Bağımsız Türkiye Partisi Belediye Başkan Adayı İlyas Gümüştekin, 50.Yıl Mahalle  Muhtar Adayı Sabri Kırtay, CHP Meclis Üyesi adayları, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Adayları, 50.Yıl Mahalle  Muhtar Adayı Emrullah Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.Şah Hatayı Cemevi Başkanı Turan Güner, günün anlam ve önemine ilişkin şu konuşmayı yaptı.
Hamilelik günleri tamamlandı, doğum zamanı iyice yaklaştı. Hatice karnındaki bebekle arkadaşlık kuruyor ve onun doğacak olmasından dolayı derin bir sevinç yaşıyordu. Doğum vakti gelince, böyle durumlarda kadınların yapacakları işleri yapmak üzere gelmeleri için Kureyş kadınlarına ve Haşimoğulları kadınlarına haber gönderdi. Kadınlar ona şu haberi ilettiler:Bize isyan ettin. Sözümüzü dinlemedin. Ebu Tali-b'in yetimi, hiçbir malı olmayan bir yoksulla, Muham-med'le evlendin. Biz gelmeyeceğiz ve yükünü hafifletmek için hiçbir şey yapmayacağız.
Hatice buna çok üzüldü. O, bu şekilde derin üzüntüler içindeyken, dört tane uzun boylu kadın yanına geldi. Haşimoğulları kadınlarına benziyorlardı. Hatice, onlardan kork-tu. Onlardan biri şöyle dedi:
Ey Hatice! Üzülme. Biz Rabbin tarafından sana gön-derilmiş elçileriz. Biz senin kardeşleriniz. Ben, Sara, bu da Mezahim kızı Asiye'dir. O senin cennetteki arkadaşındır. Bu da İmran kızı Meryem'dir. Bu ise, Musa b. İmran'ın (a.s) kız kardeşi Gülsüm'dür. Senin doğum esnasında çekeceğin zorlukları hafifletmek i-çin Allah bizi sana gönderdi.Böylece biri Hatice'nin sağında, biri solunda, biri önünde, biri de arkasında oturdu. Derken temiz ve pak olarak Fa-tıma (a.s) doğdu.


 
Fatıma doğunca, onun pak bedeninden bir nur yükseldi. Bu nur, bütün Mekke evlerine girdi. Önünde oturan kadın Fatıma'yı aldı ve Kevser suyuyla yıkadı. İki beyaz hırka çıkardı. Birini bedenine sardı, birini de üzerine örttü. Sonra Fatıma'yı konuşturmaya çalıştı.


 
Fatıma (a.s) şehadet getirdi (kelime-i tevhidi söyledi) ve bu kadınlara selâm verdi. Kadınların her birini isim vererek selâmladı. Kadınlar ona gülümsediler. Dediler ki:


 
Ey Hatice! Temiz, pak, arı ve uğurlu olarak al onu. Ona ve soyuna bereket verilmiştir.
 
Hatice sevinçli ve güler yüzle çocuğunu aldı. Göğsünü verdi. Derhal sütü kaynamaya başladı.[1]
 
Hatice'nin bir çocuğu dünyaya geldiğinde onu sütanneye verirdi.Fakat hz.Fatımayı sadece o emzirdi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku