• Diğer

Türkiye

RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma Resmi evrakta sahtecilik suçları hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Bu suçlar kamu düzenini ilgilendirir. Şikayet bağlı değildir. Yani siz bu suçu işlediğinizde savcılık bu suçun işlendiğini öğrenir öğrenmez resen soruşturma yapmak zorundadır.

RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU

Okunma: 449

23 Ocak 2019 09:24
-A

+A

Siz bu suçu sahte resmi bir belgeyi kullanarak işleyebilirsiniz. Veya gerçekte resmi olan bir belgeyi değiştirerek işleyebilirsiniz. Mevcut resmi bir belgeyi gerçek dışı düzenleyebilirsiniz.

Bu suç Türk ceza kanunumuzun 204 . maddesinde düzenlenmiştir. Bu suçun mağduru her zaman Devlettir. Siz bu suçu işleyerek kamu güveni sarsmış oluyorsunuz . Bu suçtan maddi anlamada ya da manevi anlamda zarar gören kişiler yargılamaya zarar gören kişi olarak katılabilirler. 

Bu suçu 8 sene içinde şikayet etmelisiniz.Bu suçun zamanaşımı 8 senedir. 

Buradaki suçun oluşması için resmi belge yazılı bir belge olmalı. Delil değeri olan bir belge üzerinde bu suç işlenebilir.Eğer resmi belge delil değerine sahip değilse bu suç oluşmaz. Vekaletname pasaport icra ödeme emri araç ruhsatı gibi belli bir konuda delil olmak üzere düzenlenmiş evraklar üzerinde bu suç işlenebilir. Bu suçun konusu olan belgenin mutlaka kamu görevlisi tarafından düzenlenebilen belgelerden olması gerekir.Kamu görevlisinin suç konusu resmi evrağın gerçeğini düzenleme yetkisi olmalı ama bazen kamu görevlisi tarafından düzenlenmese bile senet çek gibi kambiyo evrakları da sahtecilik suçunun konusu oluşturabilir. 

Bu suçun oluşması için belgenin mutlaka usulüne uygun düzenlenmesi gerekmez. Bu suçta zarar olasılığı varmı yokmu mahkeme buna bakar .Resmi belgede sahtecilik suçunun en önemli şartı aldatıcılık özelliğine sahip olup olmadığına bakılır. Eğer sahte olduğu açıkça anlaşılıyorsa o belgenin aldatma yeteneği olmadığı için suçun unsuru olan aldatıcı olma özelliğinin gerçekleştiği söylenmez . 

Eğer bu suç u kamu görevlisi işlerse nitelikli resmi belgede sahtecilik suçu oluşur TCK 204/2 . 
Sahteliği ispat edilinceye kadar geçerli belgeler ve aksi ispat edilinceye geçerli belgeler olmak üzere bizim hukukumuzda iki tür resmi belge vardır.

Resmi belgede sahtecilik suçunun cezası 2 seneden 5 seneye kadardır. Eğer bu suçu bir kamu görevlisi görevini kötüye kullanmak sureti işlerse 3 yıldan 8 seneye kadar hapis cezası verilebilir. 

Resmi evrakta sahtecilik suçu dolandırıcılık suçu ile birlikte işlenebilir. Bu durumda hem dolandırıcılık hem de sahtecilikten ceza verilir. Bu davalara Ağır ceza mahkemeleri bakar .

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz . 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1