• Diğer

Sultangazi

NAFAKA DAVALARI

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma nafaka davarlı ve nafaka çeşitleri hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum.

  NAFAKA  DAVALARI

Okunma: 292

29 Aralık 2018 19:55
-A

+A

Siz eğer eşinizle boşanmadınız ama ayrı yaşıyorsunuz ve eşiniz sizin ve ya çocuklarınızın nafakasını ödemiyorsa o zaman kendiniz ve çocuklarınız için nafaka davası açabilirsiniz. Biz bu nafakaya tedbir nafakası ve bu davaya tedbir nafakası davası deriz. Ancak eşiniz sizin çocuklarınız 18 yaşından küçükse siz eşinize çocuklarınız adına tedbir nafakası davası açabilirsiniz. Bunun için boşanmış olmanız gerekmez. Eşiniz evi terk etti gitti ya da siz bu evliliği artık götüremiyorsunuz ve ayrı yaşamaya başladınız eşiniz sizin ve 18 yaşından küçük çocuklarınızın nafakasını ödemek zorunda. Ancak bunun için sizin çalışmıyor olmanız gerekir. Siz eğer bir meslek sahibi iseniz mahkeme size nafaka bağlamayabilir.

Bir de iştirak nafakası dediğimiz boşanma davası sonucunda çocuğun velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine mahkeme tarafından çocuğun giderlerine katılmasını sağlamak için verilen bir nafaka türü vardır. Buna iştirak nafakası deriz. 
Yoksulluk nafakası dediğimiz bir nafaka türü daha vardır. Bu da evliliğin boşanma ile neticelenmesi durumunda yoksulluğa düşecek eş lehine hükmedilen nafakadır.Ancak sizin yoksulluk nafakası alabilmeniz için çalışmıyor olmanız ya da boşanma sonrası yeni bir evlilik yapmamış olmanız gerekir.

Değerli okurlarım yardım nafakası dediğimiz bir nafaka çeşidi vardır. Bu nafaka ise şöyledir. Siz yoksul olan alt soyunuza üst soyunuza kardeşlerinize bakmak zorundasınız. Bakmaz iseniz size karşı yardım nafakası davası açabilir. 
Nafaka davarlarına Aile Mahkemeleri bakar. 

Türk MEDENİ KANUNU 197/2 MADDE UYARINCA

“Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim eşlerden birinin istediği üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır. “hükmünü içerir. Bu dava eşlerden birinin yerleşim yerindeki Aile Mahkemesinde açılır. Bu davayı açtığınızda mahkeme sizden nisbi harç alır talep ettiğiniz yıllık nafaka bedelinin üzerinden harç alır. Eğer sizin yanınızda reşit olmayan çocuklarınız da kalıyorsa bu çocuklarınız içinde nafaka talep edebilirsiniz.


Şartlar değiştiği zaman eşlerden birinin isteği üzerine hakim kararında değişiklik yapabilir. Veya sebebi sona ermişse tedbir nafakasını kaldırır. 

Boşanma davasını açtınız diyelim o takdirde mahkeme sizin ve reşit olmayan çocuklarınız için tedbir nafakasına hükmeder. Zaten siz boşanma davası açarak ayrı yaşama hakkını da elde etmiş oluyorsunuz. Boşanma davanıza bakan hakim hem sizin için hem de reşit olmayan çocuğunuz için tedbir nafakasına hükmeder. Ama bu geçici bir tedbirdir. Burada kim haklı kim haksız ona bakılmaz. Boşanma davası açıldıktan sonra hakim gerekli önlemleri almak zorundadır. Siz talep etmeseniz bile hakim tedbir nafakasına hükmeder. Davanız devam ederken hakim resen ya da talep üzerine nafaka miktarını artırabilir. Azaltabilir. Boşanma davasından önce siz tedbir nafakası davası açtı iseniz hakim yeni bir karar verinceye kadar tedbir nafakanız devam eder. Eşiniz bu nafaka kararına karşı nafakanın indirilmesi ya da kaldırılması için dava açabilir. Tedbir nafakasını indirme yada kaldırma davasına ilk kararı veren mahkeme bakar. 

Boşanma davanızda size tedbir nafakası verildi diyelim bu tedbir nafakası karar kesinleşinceye kadar devam edecektir. Boşanma davası kesinleştikten sonra hakimin size hükmettiği nafak tamamen kalkar ama yoksulluk nafakasını hak etti iseniz o devam eder.

Uygulamada hakimlerimiz tedbir nafakasına hükmetmek için tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını araştırmaktadır. Bunun neticesi geldikten sonra karar vermektedir. Ancak bunların cevaplarının gelmesi ayları bulmaktadır. 
Hakim nafaka takdir ederken tarafların işlerine aldıkları maaş ya da ücrete eğitim durumlarına bakar çocukların yaşı eğitim durumuna bakar.

Tedbir nafakasını hak ettiniz ama eşiniz ödemiyor ne yapacaksınız ? Bu durumda cebri icra yolu ile tahsil edebilirsiniz. İcra iflas kanununa göre 344 .maddeye göre nafakaya ilişkin mahkeme kararları yerine getirilmez ise disiplin hapis cezasına hükmedilir. 

İştirak nafakasına velayeti kendine verilmeyen eş aleyhine ergin olmayan çocuk lehine hükmedilir. Bu nafaka verilirken eşin kusurlu olup olmamasının önemi yoktur. Bu nafakadaki amaç reşit olmayan çocuğun eğitim barınma sağlık vs giderlerine velayet kendinse verilmeyen eşin mali gücü oranında katılımının sağlanmasıdır. 

İştirak nafakası 18 yaşını doldurmak ile sona erer. Ama çocuk 18 yaşını doldurmuş ama eğitimine devam ediyorsa iştirak nafakası devem eder. Eğitimi devam edinceye kadar ödenir. Çocuk eğitimine devam etmiyorsa evlenirse bu nafaka kesilir. 
Nafaka alacakları sıra cetvelinde 1. Sırada alacaklar arasında yer alır Nafaka alacaklarının tahsili için emekli maaşına haciz konulabilir. Nafaka borçlusu nafaka bedelini ödemez ise 3 aylık hapis cezasına çarptırılabilir. 

Hakim yoksulluk nafakasında nafaka miktarının TEFE TÜFE DİE DÖVİZ ARTIŞ KURU ALTIN FİYATLARI ENDEKSİNE GÖRE artırılacağına hükmedebilir. Nafaka miktarı TUİK tarafından tespit edilmiş olan ÜFE artış oranını geçmemeli.
Siz tazminat elde etmiş olsanız bile yoksulluk nafakasını da kazanabilirsiniz. 

Birikmiş nafaka alacaklarınızı en geç 10 sene içinde icraya vermenizi öneriyorum. Eşiniz bu nafakayı ödemez ise 3 ay hapis cezasına hükmedilir. 
Nafaka ile ilgili sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU AVUKATI
 
Anahtar Kelimeler : NAFAKA DAVALARI,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Daha daha 29 Aralık 2018 21:30

İliklerine kadar nasıl sömürebiliriz. Böyle hiç veremiyorsa, köle olarak satamazmıyız mesela. Bu söyledikleriniz zaten rutin. Bu erkekleri ve aileyi yok etmek için Daha daha ne yapılabilir. Yeni çalışmalarınızı bekliyoruz.

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1