• Diğer

Sultangazi

Murat Poyraz, “Ücretli Öğretmen Açlığa Mahkum”

Seçildiği günden bu yana gece gündüz demeden halkın her kesimini kucaklayan Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, son günlerde ilçede bulunan okulları ziyaret ederek ücretli öğretmenlerin dramını gözler önüne serdi.

Murat Poyraz, “Ücretli Öğretmen Açlığa Mahkum”

Okunma: 1920

27 Aralık 2018 00:54
-A

+A

Öğretmen açığını bir türlü kapatamayan Türkiye’de zamanla ücretli öğretmen sınıfı oluştu. Poyraz, “Hani atanamayan öğretmenler var ya… bu arkadaşlarımızın yalnızca atanmamaları haber oluyor, oysa yaşamları drama döndü. Bunu bilen duyan yok” dedi.  

Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi. “ Uzun zamandan beri Sultangazi’de ki okulları geziyorum. Öğrencilerin eğitim durumlarını, derse giren öğretmen sayısını, öğretmen açığını yakından takip etmeye çalışıyorum. Kadrolu öğretmenlerin durumu, aldıkları ücret, hayat standartları yaşam kaliteleri ve buna paralel ücretli öğretmenlerin durumunu yakından gözlemledim. Ücretli öğretmenlerin yaşam kalitesi drama dönüşmüş durumda. Bu duruma açıklık getirmek amacıyla çalışmalarımız aralıksız bir şekilde devam edecektir.

Poyraz, Ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaparlar. Ancak, kadrolu öğretmenlerin yararlandığı hiçbir haktan yararlanmazlar. Öğretim yılı başında göreve başlarlar ama yılsonuna kadar da iş garantileri yoktur. Kadrolu öğretmen bu okula atanır atanmaz ücretli öğretmenin görevine son verilir. Hasta olsalar, izin almaya çalışsalar aldıkları ücret kesilir. Ücretli öğretmenler haftada otuz saate kadar derse girebilirler. Hepsi de otuz saat derse girecek kadar şanslı değildir. Aynı şekilde kadrolu öğretmen de meslek dersleri öğretmenleri hariç otuz saate kadar derse girerler. Ücretli öğretmene reva görülen ücret asgari ücretin altındadır. Normalde bu öğretmenlere nöbet görevi verilemez ama kadrolu öğretmenin az olduğu okullarda yöneticilerin hatırını kıramaz, nöbet de tutarlar. Sigorta primlerinde yaşanan tam bir dramdır. İşçi kabul edilirler, primleri SGK'ya yatar. Ful derse girmenin karşılığı ayda 16 gün sigortadır. Çoğu sigortasını tam yatırmak adına aldığı üç kuruşu da götürür devlete verir.
 
Adalet bu anlatılanların neresinde? Kadrolu öğretmenin 1/4 maliyetine öğretmen istihdam etmek şark kurnazlığı değil de nedir? Yapılan iş, devlet ciddiyetiyle bağdaşıyor mu? Taşerona kadro vaadiyle doğru bir adım atan devlet, taşerondan daha beter koşullarda çalışan ücretli öğretmenlik meselesine el atmalıdır. Aslolan tabiî ki kadrolu öğretmenliktir. Ücretli öğretmenliğin sözleşmeli öğretmenlik gibi bir statü kazanması savunulamaz. Ancak bir kişiye, hele de öğretmene, iş adı altında kölelik reva görülemez.

Ücretli köleliğin bitmesi için CHP’nin iktidarına ihtiyaç var. CHP iktidara geldiği gün ücret eşitsizliği, iş kaygısı, atanma kaygısı ortadan kalkacak bilimsel eğitim derhal uygulanacaktır. Öğretmen hak ettiği değeri görecek adaletsizlik son bulacaktır" dedi.  

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1