• Diğer

Sultangazi

Minik Öğrenciler Satranç Turnuvasında Yarıştı

Gaziosmanpaşa’nın ev sahipliği yaptığı, İstanbul Okul Sporları Satranç İl Birinciliği Bölge Turnuvası başladı. Öğrencilerin sanal oyunlar yerine, zeka oyunlarına yönlendirilmesi amacıyla düzenlenen turnuvanın açılış töreninde konuşma yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta:“Gençlerimizin zeka gelişimini desteklemek için satranç kültürünün geliştirilmesi lazım” dedi.

Minik Öğrenciler Satranç Turnuvasında Yarıştı

Okunma: 546

15 Ocak 2018 21:48
-A

+A

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Satranç Federasyonu ve Gaziosmanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İstanbul Satranç Turnuvası’ 40 okuldan 2 bin öğrencinin katılımıyla Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Çocukları ve gençleri bilgisayar ve telefon bağımlılıklarından uzak tutmak, düşünme yetisini arttırmak ve onları bilinçlendirmek adına zeka oyunlarını destekleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi, önümüzdeki yıllarda bu gibi etkinlikleri uluslar arası düzeye taşımayı hedefliyor.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN SADECE DERSTE DEĞİL SPORDA DA YARIŞTIĞINI GÖRMEK BİZLERİ MUTLU EDİYOR”

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Aslında spor bir zeka oyunu. Sadece satranç değil diğer spor dallarının da büyük çoğunluğunun zekayla oynandığını söyleyebiliriz. Satranç da fiziksel anlamda sporcular yorulmadığı için sadece zeka üzerine yoğunlaşıyor. Zeka geliştirmek adına tavsiye edilen bir spor. Zekayla birlikte satrancın çocuklarımızın sosyal hayatını da topluma entegre eden önemli bir avantajı olduğunu da çocuklarımızla paylaşıyoruz. Bugün burada İstanbul genelindeki okullarımızda birincilik yarışması var. Öğrencilerimizin sadece derste yarıştığını değil sporda da yarıştığını görmek bizleri mutlu ediyor. Satranç da özelliği olan bir spor dalı” dedi.

“GENÇLERİMİZİN SATRANÇ KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMESİ LAZIM”

Turnuvada toplamda 2 bin öğrencinin katıldığını ifade eden Başkan Usta, “Burada takım olarak yarışılıyor. Her okulun bir takımı var. Dereceye girmiş okullarda birkaç tane takımı olan var. Tüm İstanbul’un ilçelerinden iştirak etmişler. Umarız bundan sonraki yıllarda daha fazla okulumuz, daha fazla öğrencimiz katılmış olur. Büyükler de bunu merakla izliyor. Öğretmenler, hakemler çok ciddiye almışlar. Adeta bir uluslararası turnuva gibi önemsiyorlar. Çocukların da heyecanı gözlerinden okunuyor. Görünen o ki; çocuklar hem satrancı seviyor hem de spor olarak yaptığı için bunu yarışma içinde götürme heyecanı duyuyor. Elbette herkesi teşvik edemiyoruz ama gençlerimizin satranç kültürünü geliştirmesi lazım” dedi.

Satranç turnuvasına katılan öğrenciler, satranç oynamayı çok sevdiklerini dile getirirken, salon oyunları yerine zeka oyunlarını tercih ettiklerini vurguladı. Satrancın daha güzel olduğunu ve beyin hücrelerini yok etmediğini söyleyen çocukların yarışma heyecanı da gözlerden kaçmadı.

Üç gün sürecek olan İstanbul Okul Sporları Satranç İl Birinciliği Bölge Turnuvası’nın bitiminde başarılı  olan minik öğrencilere ödülleri  takdim edilecek.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1