• Diğer

Türkiye

MESLEKDE 19 . YILDÖNÜMÜM

Çocukken arkadaşlarımla oynarken ne gibi haksızlık oldu ise ve ne kadar zoruma gitti ise savunmaya geçtiğimde mahallemizde oturan bir amca “Sen Avukat “ olursun demişti. Ve daha sonraları Rahmetli babaannem hep Avukat diye hitap ederdi.

 MESLEKDE 19 . YILDÖNÜMÜM

Okunma: 2530

4 Ocak 2019 23:53
-A

+A

Küçük yaşta Rahmetli babamın şark hizmeti nedeni ile Kars posofta bulunmamız nedeni ile karakollara babamla gider gelirdik. Sonra babamın istanbula tayininin çıkması nedeni ile sürekli polislerle ve komiserlerle iç içe idik. Küçükken baba mesleği polis olmak isteyen ben polis babamın tavsiye ve öneri ile lise son sınıfta Hakim olmaya karar verdim. Ve Büyük bir azimle Hukuk Fakültesini kazanmak için sıkı bir şekilde derlerime çalıştım. Üniversite sınav sonuçları açıklandı . ve en büyük hayalim olan Marmara Hukuk Fakültesini kazandım. Büyük bir azimle yaz ve kış demeden İstanbul Avrupa Yakasından Anadolu yakasında buluna Marmara Hukuk Fakültesine devam ettim. Ve okul bittikten sonra ilk etapta Avukatlık stajımı yapmaya karar verdim. Ama ben iyi bir Avukatın yanında stajımı yapmalıydım ve meslekte çok çok iyi pişmeliydim. Çünkü Hukuk Fakültesinde anlatılan teorik bilgiler ve uygulama çok farklı . Bu nedenle Rahmetli babama beni en büyük davaların görüldüğü İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesine götürmesini istedim . oda sağolsun beni kırmadı ve DGM de duruşmaya katılan büyün Avukat üstadları gözlemledim.İbrahim Eriz üstadımda karar kıldım. Ve yanına giderek yanında staj yapıp yapamayacağımı sordum . o da elbette dedi. Ve Rahmetli babamla birlikte İstanbul Fındıkzade de buluna yazıhanesine gittik. O da Rahmetli babama “Kızımızı en iyi şekilde yetiştiririm “ DEDİ. VE ben de çok büyük bir sevinçle evime döndüm. 1 senelik staj sürem boyunca üstadımla birlikte cezaevlerine gittim dilekçe yazmayı öğrendim. Duruşmalarda nasıl savunma yapılır her şeyi üstadımdan öğrendim. Ve işin en zor tarafı müvekkilden para isteyebilmekti. Ben bu konuda ilk başlangıçta çok çok utanarak sıkılarak para istiyordum. Ama değerli üstadım bunu fark etmiş olmalı ki bana “iyi Avukat parasını alabilen Avukattır diye cesaret verdi. Ve ilk ücretimi İstanbul Barosu CMK SERVİSİNDEN ALDIM 2000 senesinde 500 tl ücret aldım ve bütroya sevinerek geldim . “ ilk paramı aldım efendim “dedim. O da bana GAZİANTEP şivesi ile “ŞEYTANIN BACAĞINI KIRDIN “dedi ve “SEN ÇOK İYİ BİR AVUKAT OLURSUN VE KUURM AVUKATI OLABİLİRSİN “dedi. Ama ben üstadım gibi serbest Avukat olmaya karar verdim . Stajım biter bitmez İstanbul Bakırköydeki Hukuk Büromu rahmetli babamın öncülüğünde açtım. Ve ilk olarak Barodan cmk dosyaları alarak göreve başladım. Ve Rahmetli babamın büromu kurmak için yaptığı masraflara dayanamadığım için “ baba bu masrafları benim çıkartmam gerek “diye onu gelen her işe gitmeye zorladım. Ve birlikte karakollara ve Adliyelere gittik. 

Avukatlıkta iyi bir ustanın yanında yetişmek çok çok önemli . Çünkü Bu meslek çok farklı bir sanatı icra etmek . Hakimlik ve Savcılık ve noterlikten çok farklı özel bir beceri isteyen bir meslek . İnsani ilişkilerin çok çok iyi olması sosyal bir insan olmanız gerekmektedir..

Üstadımla hala Adliyelerde karşılaşırız hala ona ve Rahmetli babama dua ederim.Çok çok güzel onurlu bir meslek . 
19 sene önce Adliyeye adım atmıştım. Şimdi ise dünya tatlısı Avukat olmayı düşünen prensesimle birlikte mücadele ediyoruz. O da benimle birlikte Adliye yollarında mekik dokuyor .inanıyorum ki oda çok çok iyi bir Avukat olacak içinde Adalet duygusu olan bir çocuk . 

Meslek de 19 . yılı ocak ayının ilk haftası 6 ocak itibari ile dolduruyorum. Ve 20. Yıla adım atıyorum. Bir çok dava ve bir çok insanla davalar vesilesi ile karşılaştım. Bu meslekte öğrendiğim tek şey ne insanları ezeceksin ne de kendini ezdireceksin . Her zaman müvekkilinin hakkını savunacaksın . ve müvekkilin seni kendisinin bir hizmetcisi gibi görmeye başlamışsa dosyasını bırakacaksın . Ne demişti Molierac “Avukatlar tarih boyu köle kullanmadı ama efendileri de olmadı .” 
Nice 19 nice 20 yıllara .

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

Anahtar Kelimeler : MESLEKDE 19 . YILDÖNÜMÜM,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

 NAFAKA   KONUSUNDA    SON  DURUM NEDİR ?

NAFAKA KONUSUNDA SON DURUM N…

00:06 - 13 Mayıs 2019

BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI

BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI

21:27 - 28 Nisan 2019

HAKSIZ TAHRİK

HAKSIZ TAHRİK

23:59 - 16 Nisan 2019

SUÇTA TEKERRÜR TCK 58. MADDE

SUÇTA TEKERRÜR TCK 58. MADDE

08:43 - 21 Mart 2019

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1