Sultangazi

Mahkum Yakınları Genel Af İstiyor

Mahkum yakınlarının peş peşe yaptıkları basın açıklamaları ve sosyal medya üzerinde yaptıkları af çağrıları, Af konusunun gündeme oturması bekleniyor.

Mahkum Yakınları Genel Af İstiyor

Okunma: 7482

10 Eylül 2017 14:44
-A

+A

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu tarihten bu yana genel, kısmi ve ceza indirimi şeklinde af olmak üzere birçok yasa çıkarıldı. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli adlar altında 100'ü aşkın af yasası çıkarıldı.

Araştırmada, aflar tarihinin 5 Aralık 1921 yılında 'Fransızlar tarafından işgal edilen topraklarda işlenen suçlara ilişkin af' ile başladığı kaydedildi. Türkiye'nin, ilk genel af ile 7 Ocak 1922'de tanıştığı bildirilen raporda şöyle denildi: "Bunu 1923 ve 1924 afları izledi. 1933 yılında Cumhuriyet’in 10. yılı, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilali ve 1974 yılında Cumhuriyet’in 50. yılı nedeniyle yapılan dört başı mamur aflarla birlikte tam 10 genel af niteliğinde af ve 4 genel affa ek yasa çıkarıldı." 2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesine dair yasalar da buna eklendiğinde ortalama 6,5 yılda bir genel af çıkarılmış oldu.

Buna rağmen 15 yıllık AK Parti iktidarı döneminde kapsamlı veya genel bir af beklentisinin olması doğal karşılanmalı. Mahkum yakınları her gün mektup ve faks ile Adalet Bakanlığına gönderilerde bulunurken, kimi mahkum yakınları af ile ilgili haberlerin altına yaptıkları yorumlarla meramını dile getirmekte, kimi mahkum yakınları basın açıklamalarıyla sesini duyurmaya çalışmaktadır.  

İçerde mahkumlar yer sıkıntısı çekerken, yokluk ve yoksullukla cebelleşirken, dışarıdaki aileler bir şey yapmamanın acısını çekmekte. Çocuklarını babasız sevgiden yoksun büyütmektedir. Analar gözyaşı içerisinde evlatlarının yolunu gözlemekte, babalar yüreklerine taş basarak iktidar partisinden af istemektedir.

Mahkum yakınları af af demekten artık bıktıklarını, kimseye sesini duyurmamaktan şikayetçiler. İktidar partisinden bir yetkilinin bu çağrılara cevap vermesini istemektedirler. Ayrımsız bir af istediklerini, çok sayıda suçsuz günahsız insanın yüksek cezalar aldığını ifade eden mahkum yakınları bundan sonrada çağrılarını yenileyecek. Ta ki bir yetkili çıkıp “biz sizin sesinizi duyduk” çağrınıza cevap veriyoruz diyene kadar. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
mahkum esi 19 Eylül 2017 16:00

af ciksin artik bizde sevinelim

Cevapla
Demirhan 17 Eylül 2017 16:26

Acik ceza evinden firar eden disiplin yasasindan faydalaniyormu bilen varmi

Cevapla
AF İSTEYENLER OLARAK ; 17 Eylül 2017 14:54

GENEL AF İSTEKLERİMİZİ DEVLET BÜYÜKLERİNE (CUMHURBAŞKANIMIZA, BAŞBAKANIMIZA, BAKANLARIMIZA, MİLLETVEKİLLERİMİZE) YAZALIM MAİL, MEKTUP, VB. GİBİ

Cevapla
cevap 17 Eylül 2017 14:52

Ülkede adalet sağlayanların üçte biri hakimler ve savcılar 15 temmuz 2016 öncesi ne kadar adalet sağladı ? Bunun cevabını verebilen varmı ?

Cevapla
hatice 16 Eylül 2017 22:09

Artık duyun sesimizi af istiyoruz çaresiz bırakmayın bizleri sevindirin artık bizleri suçsuz yere yatan mahkumlari görün artık sayın buyuklerimizden sesimizi duymalarini istiyoruz

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku