Sultangazi

Mahkum Yakınları Genel Af İstiyor

Mahkum yakınlarının peş peşe yaptıkları basın açıklamaları ve sosyal medya üzerinde yaptıkları af çağrıları, Af konusunun gündeme oturması bekleniyor.

Mahkum Yakınları Genel Af İstiyor

Okunma: 8806

10 Eylül 2017 14:44
-A

+A

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu tarihten bu yana genel, kısmi ve ceza indirimi şeklinde af olmak üzere birçok yasa çıkarıldı. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli adlar altında 100'ü aşkın af yasası çıkarıldı.

Araştırmada, aflar tarihinin 5 Aralık 1921 yılında 'Fransızlar tarafından işgal edilen topraklarda işlenen suçlara ilişkin af' ile başladığı kaydedildi. Türkiye'nin, ilk genel af ile 7 Ocak 1922'de tanıştığı bildirilen raporda şöyle denildi: "Bunu 1923 ve 1924 afları izledi. 1933 yılında Cumhuriyet’in 10. yılı, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilali ve 1974 yılında Cumhuriyet’in 50. yılı nedeniyle yapılan dört başı mamur aflarla birlikte tam 10 genel af niteliğinde af ve 4 genel affa ek yasa çıkarıldı." 2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesine dair yasalar da buna eklendiğinde ortalama 6,5 yılda bir genel af çıkarılmış oldu.

Buna rağmen 15 yıllık AK Parti iktidarı döneminde kapsamlı veya genel bir af beklentisinin olması doğal karşılanmalı. Mahkum yakınları her gün mektup ve faks ile Adalet Bakanlığına gönderilerde bulunurken, kimi mahkum yakınları af ile ilgili haberlerin altına yaptıkları yorumlarla meramını dile getirmekte, kimi mahkum yakınları basın açıklamalarıyla sesini duyurmaya çalışmaktadır.  

İçerde mahkumlar yer sıkıntısı çekerken, yokluk ve yoksullukla cebelleşirken, dışarıdaki aileler bir şey yapmamanın acısını çekmekte. Çocuklarını babasız sevgiden yoksun büyütmektedir. Analar gözyaşı içerisinde evlatlarının yolunu gözlemekte, babalar yüreklerine taş basarak iktidar partisinden af istemektedir.

Mahkum yakınları af af demekten artık bıktıklarını, kimseye sesini duyurmamaktan şikayetçiler. İktidar partisinden bir yetkilinin bu çağrılara cevap vermesini istemektedirler. Ayrımsız bir af istediklerini, çok sayıda suçsuz günahsız insanın yüksek cezalar aldığını ifade eden mahkum yakınları bundan sonrada çağrılarını yenileyecek. Ta ki bir yetkili çıkıp “biz sizin sesinizi duyduk” çağrınıza cevap veriyoruz diyene kadar. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Mahkum annesiyim 11 Mart 2018 21:40

Yorulmak nedir bilirmisiniz her yerde onu goruyorum uyumuyorumcunku hayalini kaybederimdiye

Cevapla
Mahkum annesiyim 11 Mart 2018 21:38

Cok yoruldum gozlerimde yaskalmadi

Cevapla
mahkum esi 8 Ocak 2018 14:18

10 sene oldu yolda gozlerimiz bizi duyun yuvalarimiz yikilmasin cocuklarimiz perisan evimizin tadi tuzu yok af af af af

Cevapla
mahkum esi 8 Ocak 2018 14:10

Af istiyoruz yuvalarimiz yikilmasin

Cevapla
Zeyneb 31 Ekim 2017 00:11

Yeter yeter yeter bunca mahkum yakınlarının mahkumların hesabını nasıl allaha vereceksiniz ağladımız günlerin yoksulluk günlerimizin oy günlerinde bas bas bağırıyonuz şimdi biz bas bas bağırıyoruz ama tabi siz sesinizi duyurtuyonuz ya bizi duyorsunuz duymamazlıktan geliyonuz kulaklarınzı sağır ediyonuz etmeyin artık kulaklarınızı sağır yeter

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku