• Diğer

Türkiye

KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI DAVALARINDA MATUFİYET ŞARTI NEDİR ?

DEĞERLİ DOSTLARIM KİŞİLİK HAKLARINA YAPILAN SALDIRI SEBEBİ İLE AÇILAN DAVALARDA KANUNUMUZDA YER ALMAMAKLA BİRLİKTE YARGITAYIMIZIN İÇTİHATLARI İLE MUTUFİYET ŞARTI HUKUKUMUZA GİRMİŞTİR.

KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI DAVALARINDA MATUFİYET ŞARTI NEDİR ?

Okunma: 2186

23 Haziran 2019 10:07
-A

+A

MATUFİYET ŞARTI ŞUDUR SANIĞIN KİMLİĞİ BELLİ OLMASA DA ONA YÖNELDİĞİ KONUSUNDA KUŞKU BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE İTHAMLARA YÖNELİMLERE YER VEREN İFADELER OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR.
MATUFİYET YARGISAL KARARLARDA YAYIN İLE ŞEREF VE HAYSİYETİNE VEYA ÖZEL YAŞAMINA DOLAYISIYLA KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRIDA BULUNULDUĞUNU İDDİA EDEN YÖNÜNDEN VARLIĞI ARANAN ÖENMLİ BİR KOŞUL OLARAK TARİF EDİLMİŞ MATUFİYETİN VARLIĞINI KABUL İÇİN O YAYINDA VE KONUŞMADA YA KİŞİNİN ADINDAN AÇIKÇA SÖZ EDİLMESİ YA DA KONUMUNUN SIFATININ GÖSTERİLMESİ VEYA BUNLARDAN DAHİ SÖZ EDİLMESE DAHİ YAYIN İÇERİĞİNDEN BU KİŞİNİN AMAÇLANDIĞI SÖZLERİN ONA YÖNELİK OLDUĞUNUN ANLAŞILMASI VEYA ANLAŞILABİLİR OLMASI ŞARTLARI ARANMIŞTIR.

HUKUKA AYKIRI EYLEMDE BULUNAN KİŞİ MAĞDURUN İSMİNİ AÇIKÇA BELİRTMEMİŞ VEYA İSNAT ETTİĞİ FİİLİ ÜSTÜ KAPALI BİÇİMDE GEÇİŞTİRMİŞSE İSNADIN MAHİYETİNDE VE MAĞDURUN ŞAHSINA MATUFİYETİNDE TEREDDÜT EDİLMEYECEK DERECEDE KARİNELER VARSA HEM İSİM ZİKREDİLMİŞ HEM DE HAKARET VAKİ OLMUŞ SAYILIR . HUKUK GENEL KURULUNUN 16.09.2015 GÜN 2014/4-85E 2015/1774 K 07.07.2010 GÜN VE 2010/4-377 E 2010/365 K SAYILI KARARINA 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku