• Diğer

Sultangazi

Kaymakam Uğur Kalkar’dan Aile Hekimlerine Teşekkür Belgesi

Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Kalın Bağırsak Kanser taramasında başarı elde eden aile hekimlerini teşekkür belgesiyle onurlandırdı.

Kaymakam Uğur Kalkar’dan Aile Hekimlerine Teşekkür Belgesi

Okunma: 504

25 Eylül 2018 22:59
-A

+A

Sultangazi İlçe Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, Kalın Barsak kanser taramalarının aile hekimleri tarafından titizlikle yapıldığını ve bu konuda başarılara imza atan aile hekimlerimize İlçe Kaymakamımız Uğur Kalkar Tarafından teşekkür belgesi verildi” dedi. 
Dr. Emrah Eray, kanserle mücadelede en etkin yollardan birisinin toplum genelinde kanser taramaları yapmak olduğunu kaydetti. Kalın bağırsak kanserinin ülkemizde de en sık görülen 10 kanser arasında yer aldığına dikkat çeken Dr. Eray, "Ancak erken dönemde tespit edildiğinde tedavide başarı oranı yüksektir. Bu sebeple kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde tespit edilmesi amacıyla ilçemizde aile hekimleri aracılığı ile kalın bağırsak kanser taraması programı başlatılmıştır. Aile hekimlerine konu ile ilgili ilçe sağlık müdürlüğümüz bünyesindeki uzman hekimler tarafından eğitim verilmiştir.


 
 
Kalın bağırsak kanser taraması, kadın ve erkeklerde 50-70 yaş aralığında kişilere yapılmaktadır. Tarama 50 yaşından sonra 2 yılda bir gaitada gizli kan testine bakılarak ve 10 yılda bir kolonoskopi tetkiki ile yapılacaktır. Riskli grupta yer alan birinci derece akrabalarında kalın bağırsak kanseri olan veya kendisinde ülseratif kolit, crohn hastalığı, kalın bağırsakta polip öyküsü olanlarda kanser taraması 40 yaşından itibaren başlatılmalıdır" ifadelerini kullandı. 
"Uygulanması oldukça kolay olan tarama testi, kişinin bir miktar büyük abdesti ile yapılmaktadır. Tarama testini sonucu pozitif çıkması kişinin kesin kanser hastalığı olduğu anlamını taşımayıp, ileri tetkikle kanamanın nedenin ne olduğunun araştırılması gerektiğini bize gösterir. Bu amaçla da ileri tetik için uzman hekime yönlendirme gerekir. Tarama yaş grubundaki tüm halkımızı aile hekimlerine başvurarak kanser tarama testlerini yaptırmaya davet ediyoruz" dedi.


 
Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, “2018 yılında yapılan tarama sayılarında hedef nüfusuna göre en fazla taramayı ilçemizdeki aile sağlığı hekimleri yapmıştır. Her geçen gün performanslarını artırarak farkı açma gayreti içerisindeki aile hekimlerimizi kutluyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Gayret ve çabalarından dolayı başta ilçe sağlık müdürümüz Dr. Emrah Eray, başta olmak üzere aile hekimlerimizi teşekkür belgesiyle onurlandırıyorum” dedi.
 

 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1