• Diğer

Sultangazi

KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇU (CİNAYET SUÇU) TCK 81

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma kasten adam öldürme diğer adı ile cinayet suçları hakkında bilgi vermek istiyorum.

KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇU (CİNAYET SUÇU) TCK 81

Okunma: 1705

3 Aralık 2018 02:44
-A

+A

Bu suç Türk Ceza Kanunumuzun 81. Maddesinde düzenlenmiştir. Nitelikli kasten adam öldürme ise TCK 82. Maddede düzenlenmiştir. 
Eğer siz kasıtlı olarak bir kişiyi öldürür o kişinin hayatına son verirseniz bu maddeden yargılanırsınız. Ama kasıtlı olmadan bir trafik kazasında bir kişinin ölümüne neden olursanız ya da bir ameliyatta bir doktorun tıbbi bilgisinin yetersizliği nedeni ile bir ölüm vukubulursa bu durumda kasten bir adam öldürmeden bahsedemeyiz. 

Siz cinayetten yargılanıyorsanız bu suçu bilerek ve isteyerek işlemiş olmalısınız 
Siz TCK 81 .Maddeden yargılanıyorsanız alacağınız ceza müebbet ağır hapis cezasıdır. 
Siz bu suçu ancak yaşayan bir kişi hakkında işleyebilirsiniz. Ana rahminde olan bir bebek için işlerseniz zaten bu suç oluşmaz. 
Siz bu suçu işlerken silah kullanırsanız ya da silah sayılan aletlerle bu suçu işlerseniz aynı cezayı alırsınız yani ister tüfek ister tabanca ya da ister bir kalem ister sivri bir madde ile işleyin aynı cezayı alırsınız .

Siz bu suçu kasten işleyebileceğiniz gibi ihmalkar davranarak da işleyebiliriniz.Ama burada hassas bir nokta var . siz bir kişiyi ihmalkar davranarak bu ihmalkar davranışınızla ölümüne neden olabilirsiniz. Ama sizin burada kasten adam öldürme maddesinden ceza alabilmeniz için sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünüz olması gerekir.ya da yasadan kayanaklanan bir yükümlülüğünün olması gerekir. Örneğin bir hastanede cerrah müsait olduğu ve görevli olduğu halde ameliyata girmiyor ve hasta ölüyorsa bu durumda o doktor ihmalkar davranışı ile kasten adam öldürmeye neden olmuştur.Bu durumda sizi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası alırsınız müebbet Hapis cezası yerine 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası alırsınız diğer hallerde ise 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına mahkum olursunuz. 

Tasarlayarak plan yaparak önceden bu işi planlayarak yaparsanız TCK 82 DEN YARGILANIRSINIZ Tabiki cezanız artar nitelikli adam öldürme suçu nedeni ile ceza alırsınız. Ve sizin cezanız ağırlaştırılmış müebbet olacaktır. 
Siz bu suçu canavarca eziyet ederek yaparsanız yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız
Siz kan gütme saiki ile bu suçu işlerseniz ağırlaştırılmış müebbedden hüküm giyersiniz. 
Namusu konu ederek töreyi konu ederek işlerseniz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız . 
Siz bir kamu görevlisini öldürürseniz örneğin bir belediye başkanını öldürürseniz bir Avukatı öldürürseniz cezanız artar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız . 

Hamile bir kadını öldürürseniz nitelikli adam öldürmeden ceza alırsınız ve ağırlaştırılmış müebbet cezası alırsınız .
Siz kendini savunmaktan aciz bir çocuğu öldürürseniz nitelikli adam öldürmeden yargılanırsınız ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız .
Siz eşiniz üst soyunuzu ya da alt soyunuzu kardeşinizi öldürürseniz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız . 
Bir suçu gizlemek yada delilleri ortadan kaldırmak için bu suçu işlerseniz ya da yakalanmamak için bu suçu işlerseniz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız.

Bir suçu işleyememekten dolayı duyduğunuz kızgınlıkla bu suçu işlerseniz yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırsınız. 
Eğer siz bu suçu haksız bir fiilin meydana getirdiği kızgınlık veya elem ile işlerseniz bu durumda cezanızda indirim yapılır. ağırlaştırılmış müebbet yerine 18 yıldan 24 yıla kadar müebbet hapis cezası yerine 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası alırsınız 
Ama siz kendiniz meşru müdafaa halinde bu suçu işlerseniz ceza sorumluluğunuz kalkar
Bu suç işlendiği tarihten itibaren 25 yıl içinde davanın açılması gerekir.
Bu konudaki sorularınız 0 532 508 90 45 Nolu irtibat telefonuma bildirebilirisiniz.

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İLETİŞİM 0 532 508 90 45

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Adalet 3 Aralık 2018 11:27

Sayin avukatim bende faili belli olan bir kavgada hic alakam olmadigi halde bile tutuksuz yargilandiktan sonra kasten oldurmeden ceza verdiler kamera ve deliller hic incelenmedi yuksek yargida bile adil yargilanma yapilmadi burada bircok masim insan var ne yapacagimizi bilmiyoruz utun hayatim yanlis bir yargilama ile karardi cocuklarim oksuz kaldi su anda dunyanin bir ucunda siginti gibi kole olarak hayatimi devam ettiriyorum bu nasil adalet anlamadim

Cevapla
Sara 3 Aralık 2018 11:02

Bizim 10 sene önce önce olan bir dava ölen yok yaralama var yaralayan kişi suçunu itiraf etmeyince suç orada bulunan 18 yaş üstü üç kişiye kaldı. Yaralanan kişi şikayetçi değil ama dava 10 sene sürdü ve 81 den yargılandı

Cevapla
Semra 3 Aralık 2018 09:05

Ben şunu öğrenmek istiyorum eyer bir kavgada ve bu okul kavgası ise bu kavga da ölü ve yaralı var ise ve yaşayanları biz birbirimizi yaraladıktan diyorsa ve öldüren şahsında herkes birisini gösteriyorsa katılımcıların alacağı ceza ne olur

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku