• Diğer

Sultangazi

İNSAN TİCARETİ SUÇU

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma Türk ceza Kanunumuzun 80 . Maddesinde yer alan İnsan Ticareti suçundan bahsetmek istiyorum. Bu suç zorla çalıştırmak için fuhuş yaptırmak için vücudundaki organların verilmesini sağlamak için işlenebilir.

İNSAN TİCARETİ SUÇU

Okunma: 758

22 Aralık 2018 22:19
-A

+A

Burada Fail aslında kendine bir maddi menfaat elde etmek için bu suçu işler. Bu suçu işlerken mağdura tehdit baskı cebir şiddet uygulayabileceği gibi nüfusunu kötüye kullanabilir ve böylece mağdurun rızasını alabilir. Veya kinin çaresizliğinden yararlanarak işleyebilir. 

Bu suçu işlerken mağduru ülkeye sokabilir. Ülke dışına çıkarabilir. Bu suç işlenirken ülke dışına çıkarma ülkeye sokma şeklinde işlenebileceği gibi ülke içinde de işlenmesi mümkündür. Yani siz örneğin Mardinden istanbula hırsızlık için bazı gençleri aldınız getirdiniz ve gençlere hırszılık suçu işletiyorsanız siz insan ticareti suçu işlemiş olursunuz. 
Çocuk Ticareti TCK 80. Madde 3. Fıkrada düzenlenmiştir. Siz 18 yaşını doldurmamış bir çocuğu zorla çalıştırırsanız fuhuş yaptırırsanız esarete tabi kılarsanız bir yerden bir yere sevk ederseniz TCK 80. MADDE 1. Fıkradan ceza alırsınız. Burada siz çocuğun rızası vardı deseniz de bunun yasal önemi yoktur. 

İnsan Ticareti suçunu işlediğinizde 8 yıldan 12 yıla kadar ceza alırsınız ve 10 bin güne kadar adli para cezası alırsınız .Eğer bu suç işlenirken tüzel kişiler kullanılmışsa tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbirine başvurulabilir.
İnsan Ticareti suçuna teşebbüs mümkündür. 

Peki göçmen kaçakçılığı ile insan ticareti suçu arasındaki ayrım nedir? Avukat hanım diye soracak olursanız Aradaki niyettir. İnsan Ticaretinde bu suçu işleyen kişiler kişileri fuhuş çalıştırma amaçlı bu suçu işler. Göçmen kaçakçılığında maddi menfaat için bu suç işlenir. 

İnsan ticareti suçunda zor kullanılır. Göçmen kaçakçılığında zor kullanılmaz. 
İnsan ticareti suçunda adli para cezasına çevirme gibi bir durum olmaz. Hagb kararı da olmaz.. Cezanın ertelenme durumu da olmaz.

İnsan ticareti suçunda şikayete tabi değildir. Uzlaştırmada mümkün değildir. İnsan ticareti suçunda dava zamanaşımı 15 yıldır. Bu suçtan ağır ceza Mahkemesinde yargılanırsınız. 
Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 Nolu irtibat telefonumuza bildirebilirsiniz.

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

Anahtar Kelimeler : İNSAN TİCARETİ SUÇU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1