• Diğer

Sultangazi

İDARİ DAVALAR NASIL AÇILIR?

NEVİN DEMİREL Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma idare mahkemelerinden ve idari davaların nasıl yürüdüğünden bahsetmek istiyorum.

İDARİ DAVALAR NASIL AÇILIR?

Okunma: 217

18 Kasım 2018 01:05
-A

+A

İdare  mahkemeleri  ilk  dereceli mahkemelerdir.idare mahkemeleri  dava  ile  ilgili  gerekli  gördüğü  her türlü  bilgiyi  ilgili kurumlardan  sizin talebiniz olmasa bile   gerekli  gördüğü  ilgili kurumlardan  isteyebilir.  

Genelde idari  davalar dosya  üzerinden  görülür.İdare  mahkemelerinde  tanık  dinletemezsiniz  .Ama    tabiî ki   bilirkişi  görevlendirmesi  ya  da keşif  gibi  Adli yargıda  yapılan işlemler    yapılır.

İdare  mahkemelerinde ilgili  idari  işlemin iptalini  isteyebileceğiniz  gibi bu  idari işlemden  dolayı  zarar  gördü iseniz  tam yargı  davanızı  da  idari işlemle  birlikte  isteyebilirisiniz.

Eğer  idarenin  işlemi   nedeni ile iptal  davası   açtınız   ve  bu idari işlem hakkınızda  uygulandığında zarar  görecekseniz  dava  sonuçlanıncaya kadar bu  idari  işlemin  yürütmesinin  durdurulmasını  da  isteyebilirsiniz.
İdare  mahkemesi  dosyanızda  yürütmenin  durdurulması kararı  verirse sizin  dosyanız  diğer dosyalardan  daha  önce  incelenir.

Bir  idari  işlem hakkında  yürütmenin  durdurulması kararı  şu   hallerde  verilir.  Eğer  o  idari işleme   uygulandığında   siz telafisi güç  imkansız bir  zarar uğrayacaksanız    ve o idari işlem açıkça  kanuna  aykırı ise   yürütmenin  durdurulması kararı verilir.

Siz  yürütmenin  durdurulmasını  istediniz  ama  idare  mahkemesi  bu  isteğinizi  reddederse  7  gün içinde  1  defaya mahsusu olmak üzere  bölge idare mahkemesine itiraz  edebilirsiniz  .
İdare  hukukunda  yetkili  mahkemeyi  doğru belirlemeniz  gerekir.  Çünkü   yetki kamu düzenini ilgilendirir.Dava  konusu ettiğiniz  idari   işlemi     yapan  idari işlemi  yapan idari   mercii  nerede ise  orada  açılır.
Kamu  görevlileri  ise  eski       ya  da  yeni  görev  yerinde ki idare  mahkemesinde  dava  açabilir.
İdare  mahkemesinin kararına   30  gün içinde  kararın  tebliğinden itibaren  istinaf mahkemesine başvuru hakkına  sahipsiniz.
İdarenin  hizmet  kusuru  varsa  ve siz bu kusurdan  dolayı maddi zarara  uğradı iseniz  hizmet kusuru  nedeni ile idari  dava açabilirsiniz.

Bir kamu  görevlisinin  görevine  son  verilmişse bu kamu  görevlisinin  son  görev  yaptığı yerde  idari   dava açılabilir.Eğer göreve  son verme işlemi  değil  de  o  kamu  görevlisi  hakkında disiplin  cezası   ilerleme  cezası yükselme  cezası  özlük ya  da parasal  haklarla  ilgili   geçici  bir  tedbir olarak  görevden uzaklaştırma kararı   verilmişse yetkili mahkeme  ilgilinin  görevli bulunduğu yerdeki idare mahkemesidir.
Bu konudaki  sorularınız  0  532 508 90  45  nolu  irtibat telefonuma bildirebilirsiniz. 
AVUKAT  NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL   İSTANBUL BAKIRKÖY  ÖMEROĞLU HUKUK BÜROSU

 

Anahtar Kelimeler : İDARİ DAVALAR NASIL AÇILIR?,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1