• Diğer

Sultangazi

Haydar Polat, Eğitim Sorunlarını Çözmek İçin Çırpınıyor

Sultangazi Esentepe Mahalle Muhtarı Haydar Polat, Sultangazi’nin Eğitim sistemindeki eksikliklerini dile getirerek çözüm önerilerinin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

 Haydar Polat, Eğitim Sorunlarını Çözmek İçin Çırpınıyor

Okunma: 986

4 Ekim 2018 11:47
-A

+A

İktidar Partisinden umudu kesen Muhtar Polat, Muhalefet partilerinin kapısını çalarak çözüm üretmeye çalışıyor. MHP Sultangazi İlçe Başkanlığı 50. Yıl Mahallesinde bulunan Coffeemania’da MHP İl Başkanını muhtarlarla buluşturan Kahvaltıda söz alan Esentepe Mahalle muhtarı, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür’e not alması için şunları söyledi.

Bana bir ülke verin. O ülkenin geleceği olan gençleri dünyada sözü dinlenen, dünyaya yön veren gençler olarak yetiştireyim. Hukukta, sağlıkta, sporda, sanayide, teknolojide, kültürde dünyanın hayran kalacağı gençliği yetiştireyim. Sayı olarak çok fazla olmalarına gerek yok. Akıl ve ahlak olarak yeterli olsunlar yeter” dedi.
 
Genelde Türkiye de özel de Sultangazi’deki eğitim sistemi değişen koşullara ayak uyduramamıştır. Kör topal yürüyen eğitim sistemi öyle bir hal almıştır ki içinden çıkılmaz labirentlere dönmüştür. “ Bu eğitim sitemiyle Balıklar uçmaya, kuşlar yüzmeye, filler tırmanmaya, aslanlar sürünmeye, zorlanırcasına gayret ve çabalar hep sonuçsuz kalmıştır. Her defasında iktidar partisi bile eğitim sisteminde ki eksikliklerden söz etmiştir.  

Eğitim sitemindeki çarpıklığı görmek için sadece sınıf mevcutlarına bakmak bile yeterli. Benim çocuğum 58 kişilik sınıfta eğitim görüyor. Bazı okullarda sınıf mevcutlarının 60 – 65 olduğu söylenmekte. Bir öğrenci bu sınıflarda ne kadar verimli eğitim alabilir. Bir öğretmen ne kadar çabalarsa çabalasın bu sınıflarda ne kadar iyi bir eğitim verebilir. 
Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Muhtarları Baş Tacı yaparken, basiretsiz yerel yönetimler muhtarların fikir ve önerilerini dikkate almamakla ne yapmaya çalışıyor. Biz Mahalle muhtarları mahallelerimizdeki sorunları çözmek, gerekli mercilere ulaştırmak çözüm önerileri sunmakla görevliyiz. Yerel yönetimler bizim taleplerimizi ve önerilerimizi dikkate almıyorsa biz sorunlarımızı kime taşıyalım.

Türkiye’de eğitim müfredatından, okullara ödenek verilmesinden, fiziksel ve materyal eksiklerden, mevcudu 60-65’i bulan sınıflardan, birleştirilmiş sınıf ve ikili eğitim uygulamalarından, eğitimde fırsat eşitsizliğinden, okul öncesi eğitimin yaygın olmayışından, okul- aile birliği yetersizliğinden, rehberlik ve yönlendirmeden, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerden, ezbere dayalı eğitim sisteminden, at yarışlarına benzeyen sınavlardan kaynaklanan birçok sorun var.  

Bundan dolayı üstüne basa basa ifade etmek istiyorum ki. Eğitim sistemimizde iki şey eksik. Biri eğitim, diğeri sistem. Eğitim seviyesi düşük olan bir ülkenin, diğer tüm sistemleri de çıplak, bozuk ve geridir. Eğitimin gelişmediği, sistemin bozuk olduğu ülkelerde yeni nesillerin yetişmesi imkansızdır. Eğitim seviyesi, bir ülkenin her şeyini etkilerken kimse ses çıkarmadığı sürece farklı bir durum da beklenmemelidir. Vahameti olan durum ise toplumun bu çarpık düzen içinde yaşamaya artık alışmış olmasıdır.   

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1