• Diğer

Sultangazi

Hamza Taşan’ın Bir Başarı Hikayesi

Sultangazi’nin seçkin iş adamlarından Taşan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Taşan ile Tekstil sektöründeki başarısını konuştuk.

Hamza Taşan’ın Bir Başarı Hikayesi

Okunma: 997

27 Şubat 2018 00:55
-A

+A

Taşan Grup 1995 yılından bu yana. Tekstil sektöründe faaliyet göstermektedir. Firma bayan gömlek ve kaşe kaban üretimleriyle yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine bir fabrika ve iki ayrı mağazasıyla hizmet vermektedir.

Taşan Grup şirketinin ayrıca şu an kısa bir süreliğine ara verdiği gıda ve inşaat sektöründe de faaliyetleri bulunmaktadır. Taşan Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Adıyamanlı İş adamı Hamza Taşan’a  Sultangazi Dergisi olarak sorularımızı yönelttik.

Adıyaman İli Kahta İlçesi Dumlu Köyü’nde dünyaya geldim. 1989 yılında İstanbul’a çalışmak üzere buraya geldim. İstanbul’da farklı semtlerde ve ilçelerde tekstil atölyelerinde çırak olarak işe başladım. Daha sonra Marinacı, ustabaşı olarak mesleğimde ilerledim.

1995 yılında kendi şirketim olan Taşanlar Tekstili kurdum. Ogün’den beri aksatmadan şirketimizin çatısı altında üretime devam ediyoruz. Biz Taşanlar tekstil olarak yaz sezonunda gömlek (üst grup) bayan gömleği yapıyoruz. Kış sezonunda ise bayan Kaşe kaban yapıyoruz. Kış sezonunda yaptığımız üretimin çoğunu Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Yaz mevsiminde yaptığımız gömlek üretimi de iç piyasaya hitap etmektedir. Şu anda Taşan Grup olarak iki toptan mağazamız var.  Ayrıca Sultangazi İlçesi Malkoçoğlu Mahallesinde Fabrikamız mevcuttur. Daha önce Rami Toptancılarda Toptan gıda sektöründe de faaliyetlerimiz mevcuttu. Şu an kısa bir süreliğine gıda sektörüne ara vermiş bulunuyoruz. Ayrıca inşaat sektöründe faaliyetlerimize başlamak üzereyiz. Belgelerimizi aldık, projelerimizi gerekli mercilere ulaştırdık. İnşaat sektöründe de inşallah başlayacağız.

Hamza Taşan Tekstil sökterinin kanayan yarası merdiven altı üretimlerinin önüne geçilmesini istiyor. Taşan, Tekstil sektörünün ilerleyebilmesi için merdiven altı tekstilin ya daha iyi denetlenmesi, ya da ortadan kaldırılması gerekiyor. Çünkü siz bir emek veriyorsunuz. Bir mücadele veriyorsunuz. Bir değer ortaya koyuyorsunuz. İşte kumaş kalitesinden, aksesuarından, elemanından böyle bir değer oluşturduktan sonra bir ürün ortaya çıkıyor. Oysa karşınıza bir merdiven altı üretim yapan firma çıkıyor. Gidip partiden bir mal alıyor. Fermuarını başka bir yerden topluyor, getirip başka bir yerde merdiven altında dikim yapıyor. Gelip sizin karşınıza dikiliyor ve o malın fiyatı 10 dolarsa 5 dolara sizin karşınızda hem modelinizi bozuyor hem sizin etiketinizi bozuyor ve piyasada harici bir firma olarak göze batıyorsunuz o zaman da göze batıyorsunuz ve zarar görüyorsunuz. Bu sektörün büyümesi ve firmaların daha ciddi denetlenmesi gerekiyor. Merdiven altındaki bu haksız rekabetin kaldırılması lazım ki biz de dünya markası olabilelim.

İş beğenmeme sorunu var Türkiye’de işsizlik yok. Burada 100 eleman çalıştırabilecek bir kapasitemiz var ama biz insanlara iş beğendiremediğimiz için biz eleman olarak küçülmeye gittik, malımızı dışarıda diktirmeye gittik. Bir ikincisi sigorta primleri çok yüksek. Şu anda çoğu sanayi arkadaşlarımız Doğuya ve Karadeniz’e yönelmeye başladılar. Oradaki primlerin ve kiraların düşük olması, hükümetin enerjide iyileşmeye gitmesi oradaki cazibeyi arttırdı, insanlarımız oraya kaymaya başladı ama İstanbul’un bir çok Avrupa ülkesinden büyük olması başlı başına İstanbul’da iyileşmeye gidilmesi lazım.

Siz bu montların nelerini yapıyorsunuz, burada nasıl bir üretim gerçekleşiyor?

Burada modelistimiz bunların üzerinde ar-ge çalışmalarını yapıyor, modellerimizi hazırlıyoruz. Ölçülerini tutturduktan sonra kumaşımız geliyor kumaşı kesimci arkadaşlarımız kesiyorlar. Arkadaşımız da bunların aksesuarlarını temin ediyor. Alt bölümdeki dikimhanede dikiliyor. Üzerinde malzemelerimiz tamamlandıktan sonra ütü ve pakete gönderiyoruz. Aksesuarlar tamamlandıktan sonra jelatinlere girip jelatinlendikten sonra mağazamıza gidiyor ve oradan Ortadoğu ve Balkan ülkelerine sattığımız kışlık ürünlerimiz bunlardır.

 

 

 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1