• Diğer

Sultangazi

Halıt Kollık, Kadın Erkek Eşitliği Komisyonunun Kurulmasını İstedi

Sultangazi Belediyesi Mart Ayı birinci oturumunda CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Halıt Kollık, Kadın- Erkek eşitliği ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunun kurulması hakkında yazılı ve sözlü önerge verdi.

Halıt Kollık, Kadın Erkek Eşitliği Komisyonunun Kurulmasını İstedi

Okunma: 1801

3 Mart 2020 01:00
-A

+A

Sultangazi Belediyesi Mart Ayı birinci oturumunda CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Halıt Kollık, Kadın- Erkek eşitliği ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunun kurulması hakkında yazılı ve sözlü önerge verdi.
 
 
Kollık önergesinde şunları dile getirdi. “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı Çerçevesinde Eşitlik Şartının İmzalanması ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Kurulması Hakkında;
 
Kadın-Erkek eşitliği herkes için temel bir hak ve demokrasi için gerekli bir değer niteliğindedir. Bu hakkın hayata geçirilmesi için kanunen tanınmasının yanı sıra yaşamın her alanında etkili uygulanmasına ihtiyaç vardır.

Bu hakkın resmen tanındığı sayısız örneğe ve kaydedilen ilerlemeye rağmen günlük yaşamda kadın-erkek eşitliği halen gerçekleştirilememiştir. Kadınlar ve erkekler uygulamada aynı haklardan yararlanmaktadır. Sosyal, kültürel, politik ve ekonomik eşitsizlikler devam etmekte, örneğin ücret eşitsizliği ve politik hayatta yetersiz temsil varlığını korumaktadır. Söz konusu eşitsizlikler ailede, eğitimde, kültürde, medyada, iş dünyasında ve toplumsal örgütlenmede mevcut klişelerin üzerine inşa edilmiş olan sosyal olguların sonucudur. Yeni yaklaşım benimsemek ve yapısal değişiklikler gerçekleştirmek suretiyle harekete geçirilebilecek pek çok alan mevcuttur.

İnsanlara en yakın yönetim katmanı olan yerel yönetimler eşitsizliklerin devamlılığı ve çoğalmalarına karşı mücadelede ve de gerçek manada eşitlikçi bir toplumun geliştirilmesinde en uygun noktayı temsil etmektedir. Yerel yönetimler sahip oldukları yetkinlikler ve farklı aktörlerle kuracağı iş birlik çalışmalarıyla, kadın-erkek eşitliği lehine somut eylemler gerçekleştirebilirler.

Eşitliğe dayalı bir toplumda yaşamak istiyorsak yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyet boyutunu politikalarında, örgüt yapılarında ve uygulamalarında tam olarak dikkate almaları temel önem taşımaktadır.

İç İşleri Bakanlığı yayınladığı 2010/10 sayılı genelgesi ile yerel eşitlik ve eylem planlarının, yerel seviyede kadın-erkek eşitliğini gerçekleştirmeyi hedeflediğini ve bunun içinde toplumsal cinsiyet yaklaşımını yerel yönetim anlayışıyla yerleştirmeyi ve uygulamaların sürdürülebilirliğini amaçladığını ifade etmiştir.

Bu anlamda,
-Sultangazi halkının belediye hizmetlerinden eşit ve katılımcı bir şekilde faydalanması için ilk adım olan “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği” şartının imzalanması,
-Kadın-Erkek eşitlik komisyonunun kurulması,
-Belediyemizde eşitlik çalışmalarının kurumsallaşmasında görev almak üzere Kadın ve Aile Müdürlüğü altında bir Toplumsal Eşitlik Birimi kurulması,
-Eylem planının oluşturulması,
Amacıyla önergemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz” dedi.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku