• Diğer

Türkiye

HAKSIZ TAHRİK

Değerli okurlarım bu makalemde sizlere Türk ceza Kanunumuzun 29 . maddesinde yer alan haksız tahrik ceza indiriminden bahsetmek istiyorum. Hangi durum ve şartlarda haksız tahrik ceza indiriminden yararlanırız.

HAKSIZ TAHRİK

Okunma: 2600

16 Nisan 2019 23:59
-A

+A

Bir kişi kendisine yapılan haksız bir eylemin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlerse bu durum ceza sorumluluğunu azaltan bir ceza indirimi nedenidir .Ve böyle bir durumda kişi ceza indiriminden yararlanır. Size dönük haksız bir fiil olacağını farzederek düşünerek böyle bir inançla suç işlerseniz ceza indiriminden haksız tahrik indiriminden yararlanamazsınız. Sizin bu ceza indiriminden yararlanabilmeniz için öncelikle size yönelen bir haksız eylem olmalı . Somut bir eylem size karşı gerçekleşmeden siz suçun mağdurunun “ Bana haksız bir eylem yönelteceğini düşünerek bu suçun işledim diyemezsiniz .Yani ortada size yönelen somut bir hareket eylem fiil olmalı . Bu sizin haksız takrik indirimi alabilmeniz için olmazsa olmazdır.

Ayrıca haksız tahrik teşkil eden eylem bizzat size yönelmiş olmalı . Ancak bazı durumlarda sizin 1. Derece yakınınıza ya da çok değer verdiğiniz bir kişiye yönelen eylem sizde öfke yaratacak boyutta ise haksız tahrik indirimi uygulanabilir. 

Ayrıca şunu da belirteyim eğer siz bu haksız tahrik teşkil edecek eylemin oluşmasında 1. Derecede rol sahibi iseniz bu durumda siz haksız tahrik indirimi yani TCK 29 . Maddeden yararlanamazsınız .

Haksız tahrik teşkil eden eylem sizde öfke ya da şiddetli bir elemin tesiri ile hareket etmelidir.Zaten siz bu öfke ya da şiddetli elemin etkisi ile hareket etmiş olmalısınız.

İlk haksız hareketin kimden geldiği kimden kaynaklandığı çok çok önemli rol oynar . Dava dosyanıza biz ceza Avukatı olarak baktığımızda ilk haksız hareket sizden gelmişse ceza indiriminden yararlanamayacağınızı söyleriz .ilk haksız hareketin sizden kaynaklandığı tam belirlenemez ise haksız tahrik hükümleri sizin lehinize de uygulanabilir.

Ama kural şudur şunu söyleyebilirim . ilk haksız hareketin mağdurdan gelmesi gerekir. 
Ağır haksız tahrikte tahrik ağır ve şiddetli olur. Hafif haksız tahrik de tahrik önemsiz hafif şekilde olur .
Siz haksız tahrik olmadığı halde haksız tahrikin olduğunu farzederek yanılabilirsiniz bu durumda haksız tahrikden yararlanabilecek misiniz ?Evet tabiî ki yararlanacaksınız . 

Haksız tahrik durumunda Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlerseniz , ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine onsekiz yıldan yirmidört yıla ve müebbet hapis cezası yerine oniki yıldan onsekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek cezanız dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir.

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz 
AV.NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL AĞIR CEZA AVUKATI İSTANBUL BAROSU

Anahtar Kelimeler : HAKSIZ TAHRİK,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku