• Diğer

Türkiye

HAKARET SUÇLARI

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarımı Hakaret suçları ile ilgili bilgilendirmek istiyorum. Hakaret suçları Basit Hakaret ve Nitelikli Hakaret suçları olmak üzere ikiye ayrılır.

HAKARET SUÇLARI

Okunma: 1398

4 Kasım 2018 21:41
-A

+A

Basit hakaret suçları uzlaştırma yasasına tabidir aynı zamanda şikayete tabidir. 6 ay içinde şikayet edilmesi gerekir. Şikayet hakkı suçun işlendiğini öğrendiğiniz andan itibaren işlemeye başlar. Suçun işlendiğini bizzat yüzünüze karşı yapılmış bir hakaret suçu ile aynı anda öğrenebileceğiniz gibi yokluğunuzda da hakaret suçu işlenebilir.
 
Yokluğunuzda hakaret suçu işlendiği zaman buna en az üç kişinin mahkemede tanıklık etmesi ile hakaret suçunun işlendiği varsayılabilir. Hakaret suçu facebook watsap twitter yolu ile de işlenebilir. Bu durumda da aynı şekilde bu iletişim vasıtaları ile hakaret suçunun işlendiğini öğrenmiş olmanız yeterlidir. Ve şikayet hakkını suçun işlendiğini öğrendiğiniz andan itibaren işlemeye başlar.
 
Hakaret suçları ile kişinin şerefi onuru kişilik hakları cezalandırılarak korunmaktadır.Hakaret suçlarında somut bir olgu veya durum isnat edilerek hakaret suçu işlenebileceği gibi soyut bir olgu isnat edilerek de bu suç işlenebilir. Örneğin bir kişiye şerefsiz karaktersiz aptal demek hakarettir. Aynı şekilde bir kişinin fiziksel ya da zihinsel engel durumu ile alay edecek şekilde kelimelerle hitap etmek de hakarettir. Örneğin ayağı aksayarak yürüyen bir kişiye topla demek hakarettir. Kulağı hiç duymayan birine sağır diyerek dalga geçmek gözleri görmeyen bir kişiye kör diyerek dalga geçmek hakarettir.
 
Aynı şekilde bir kişiye dolandırıcı hırsız demek kalpazan demek üç kağıtçı demek hakarettir.Ancak o kişiye isnat etmiş olduğunuz bu suçlamaları ispat ederseniz hakaret suçu olmaz . Basın özgürlüğü kapsamında yapılan eleştiriler hakaret suçunu oluşturmaz . Sanatçı politikacı F utbolcu gibi topluma mal olmuş kişilerin eleştiri kapsamındaki sözler hakaret olarak nitelendirilemez. Hakaret telefonla mail yolu mektup yolu ilede olabilir. Bu durumlarda da şikayet süresi suçun işlendiğini öğrendiğiniz andan itibaren başlar. Hakaret suçunun cezası 3 aydan başlar 2 yıla kadar hapis cezasıdır. Hakim hapis cezası verebileceği gibi Adli para cezası da verebilir. Yada her ikisin birden verebilir. Ya da sanığın sabıka kaydı duruşmadaki hal ve hareketleri bir daha bu suçu işlemeyeceğine kanaat getirmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına da karar verebilir. Haksız bir olaya fiile tepki olarak siz hakaret suçu işlediyseniz hakim bu durumda size ceza vermeyebilir. Ya da verse bile cezanızı 1/3 oranında indirebilir. Nitelikli hakaret suçları Türk ceza kanunumuzun 125.. maddesinin 3. Fıkrasında düzenlenmiştir.
 
Burada mağdur kamu görevlisidir. Bir hakim bir savcı bir polise bir cumhurbaşkanına yapılan hakaret nitelikli hakaret suçunu oluşturur. Burada faile 1 yıl ile 2 sene arası ceza verilir. Eğer hakaret suçları alenen işlenirse bir caddede bir TV Programında işlenirse faile verilecek ceza 1/6 oranında cezası artırılarak verilir. Eğer olayda karşılıklı hakaret varsa hakim her iki tarafa ceza vermez yada ceza verir ve bu cezayı 173 oranında indirim yaparak verir. Cumhurbaşkanıma hakaretin cezası TCK 299Maddeye göre verilecek ceza 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası alırsınız. Eğer bu suçu alenen işlerseniz cezanız !/6 oranında artırılır.
 
Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması Adalet Bakanının iznine tabidir. Cumhurbaşkanına hakaret suçunda hakim size hapis cezası verebilir Adli para cezası verebilir. Yada Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verebilir. Bu konudaki tüm sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.
 
 AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İRTİBAT
 
0 532 508 90 45


Anahtar Kelimeler : HAKARET SUÇLARI ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1