• Diğer

Sultangazi

Habipler Cemevi’nde Aşure Lokması Dağıtıldı

Habipler Cemevi'nde düzenlenen aşure günü etkinliğinde yüzlerce kişiye kurban ve aşure lokması ikram edildi.

Habipler Cemevi’nde Aşure Lokması Dağıtıldı

Okunma: 685

30 Eylül 2018 17:21
-A

+A

Merkezi Habiplerde bulunan Habipler Cemevi,  tarafından Muharrem ayı dolayısıyla aşure lokması dağıtıldı.
Habipler Cemevi’nde düzenlenen aşure günü etkinliğine Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, CHP Sultangazi İlçe Sekreteri Kemal Avseren, CHP Sultangazi İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Ardıç, CHP Sultangazi Eski İlçe Başkanı Ali Boztaş, CHP Sultangazi İlçe Başkan Adayı ve SYDD Başkanı Bezat Ünal, Malatya Hekiman Dernek Başkanı Ali Şahin, Amasya Akpınar Köyü Dernek Başkanı ve CHP Sultangazi İsmetpaşa Mahalle Başkanı Ali Bolat,  siyasi parti başkanları, kamu kurum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.


 
Aşure etkinliği Alevi deyişlerinin çalınmasıyla başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Habipler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış, aşure gününün huzura ve barışa vesile olmasını dileyerek, “Her zaman ülkemizin bu huzura, barışa ihtiyacı var. Tüm halk bugün burada birlik olacağız, beraber olacağız. Et tırnaktan ayrılmaz. Biz böyle bir bütünlüğü sergilemek için varız.” dedi.


 
Bu birlikteliği sağlamak için ülkenin her zamankinden daha çok barışa, huzura ihtiyacı olduğunu anlatan Satılmış, “Bizler Allah Rızası için oruçlarımızı tutarız. Adem peygamberden itibaren Hz. Muhammed’e kadar tüm peygamberler Muharrem orucu tutmuşlardır. Bizler ayrıca Kerbela matemi için oruç tutuyoruz. İmam Zeynel Abidin Kerbela katliamından sağ kurtulduğu için  12 günlük oruçtan sonra şükran kurbanı ve aşure lokması yapıyoruz.” dedi.


 
Satılmış, konuşmasının devamında; “Bugün halkla bir olacağız, aşure ve kurban lokmamızı dağıtacağız. İnşallah aşuremiz kurbanlarımız ülkemize huzur getirir. Aşurede ki çeşitlilik birbirine karışmak için yarışıyorlar İnşallah bizlerde bu çorbaların içindeki meyveler gibi birbirimize karışmayalım bu yüzden bugün buraya hiçbir ayrım yapmadan tüm insanlarımızı davet ettik” dedi.
 

 
 
Konuşmaların ardından Alevi dedesi tarafından kurban ve aşure lokmasına gülbeng verildi.
Okunan gülbeng ve dualardan sonra törene katılan vatandaşlara kurban lokması ve aşure ikram edildi.


 
Şükür Kurbanı ve Aşure
 
Aleviler, 12 günlük oruç ve matemden sonra şükür kurbanı keserler, aşure pişirip dağıtırlar. Muharrem ayının 13. günü 12 çeşitten oluşan aşure pişirilir ve dağıtılır. Şükür kurbanı kesilmesinin nedeni ise İmam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in Kerbela’da sağ olarak kurtulmasıdır.  Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in kurtulmasıyla Ehlibeyt soyu devam etmiştir. İmam Hüseyin’in şahadetinden sonra imamiyet Zeynel Abidin’e geçmiştir. 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1