Sultangazi

Habipler Cem Evinden Basın Açıklaması

Sultangazi ’deki Habipler Cem Evi’nin camını taşla kıran kimliği belirsiz kişi ya da kişiler cem evine içinde ateş bulunan kova atılmış ufak çaplı maddi hasar meydana gelmişti.

Habipler Cem Evinden Basın Açıklaması

Okunma: 749

10 Kasım 2017 12:47
-A

+A

Yaşanan bu üzücü olayla ilgili Sultangazi Habipler Cem Evi Başkanı Orhan Satılmış basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Alevi Bektaşi Dernekleri federasyonu, Alevi Dernekler federasyonu, Garip dede dergahı, AKD, Sultangazi Pir sultan Derneği, Demokratik alevi dernekleri, Yalıncak Sultan alevi kültür deneği, Gazi Cem Evi, Pir sultan abdal kültür derneği, Sultabeyliği cem evi, Gazi Şehitleri cem Evi, Alibeyköy cem evi, G.o.p Cem Evi, Beyoğlu şubesi, Bağcılar Cem Evi, Kırklareli topçu baba dergahı, Hubya Sultan alevi kültür derneği, Arnavutköy em evi, İstanbul Cem Evi, Şah Hatayı Cem Evi, Gerger Federasyonu, Ağuçen ocağı derneği, Halkların Demokratik Partisi il ve ilçe yönetimi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 
BASINA VE KAMUOYUNA
Cümle Canlara
Kerbela'dan bugüne biz Alevilerin tarihi yaşadığımız katliamlarla anılmaktadır. Bu da inancımızın gereği olan mazlumun yanında yer almamızdandır. Bugün de yaşadıklarımız tarihin tekerrür etmesinden ibarettir. Ülkemizde yaşadığımız baskı ve asimilasyon politikalarının bir yansımasını, bir saldırı girişimini bugün Habibler Cem evi özelinde yaşıyoruz. Tarihsel misyonumuzdan aldığımız güçle bu saldırıya karşı biat etmeyeceğimizi, korkmayacağımızı ve Yolumuzdan dönmeyeceğimizi Cümle âleme ilan ediyoruz.
Canlar; 5 gün içerisinde iki kez saldırıya uğradık. İlkinde Cem salonumuzun penceresi kırılarak içerisi yakılmak istendi başaramayınca 09.11.2017 tarihinde bir Cem gününde İbadetimizi yapacağımız Kutsalımız olan Cem salonumuzun penceresi tekrardan kırılarak Cem evimiz ikinci kez yakılmaya çalışıldı. İlkini biz bir karışıklığa neden olamamak için kendi içimizde çözmeye çalıştık ama gördük ki; bu saldırı planlı ve programlı yapılıyor. Hangi inançtan olursa olsun, hangi etnik kimlikten olursa olsun ibadet yerlerimizin tüm halkın somut istek ve talepleri noktasında faaliyet yürüten yerleridir.
Bugün bu saldırılar karşısında tüm halkımızı Cem evlerimizi sahiplenmeye çağırıyoruz. Tüm saldırılara rağmen mahallemizde yaşayan halklar olarak kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz.
Bu saldırıyı yapanlar bilsinler ki; baskılar ve katliam girişimleri bizim inancımızı yaşamamızı ve yaşatmamızı asla engelleyemez. Biz Pir Sultan’ın "Dönen Dönsün Biz Dönmeyiz yolumuzdan" Şiarıyla Yolumuza devam edeceğiz.
ALEVİ KURUMLARI ADINA
HABİBLER CEMEVİ 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku