• Diğer

Sultangazi

“Down Cafe”nin Gençleri Sertifikalarını Aldı

Engelli bireylerin toplumsal hayatta adapte olabilmeleri amacıyla 10 yıl önce hizmete açılan ve çalışmalarının tamamı engelli gençlerden oluşan Engelsiz Cafe ( Down Cafe) iş hayatında başarılı olmak isteyen engelli gençlere 10. Dönme sertifikaları verildi.

“Down Cafe”nin Gençleri Sertifikalarını Aldı

Okunma: 1834

12 Aralık 2018 09:18
-A

+A

Engelsiz Cafe ( Down Cafe) her yaştaki down sendromlu ve zihinsel engelli bireylerin sosyal kültürel  ve çalışma hayatı içinde etkin ve görünür birer aktör olmalarının sağlanması için hayata geçirilmiş cafe projesinde eğitimler veriliyor. Bu çalışma İşkur İstanbul il Müdürlüğü, Sultangazi Belediyesi, İstanbul Engelliler Merkezi Derneği ve Gülen Güneş Rehabilitasyon Merkezinin ortak projesidir.2010 yılından beri devam eden projenin sponsorluğunu Gülen Güneş Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yaptı.  Sultangazi Belediyesi Menekşe Nikah salonunda gerçekleşen sertifika töreni etkinliğinde açılış konuşmasını Gülen Güneş Rehabilitasyon Merkezi Müdiresi Bahriye Karatay yaptı. Karatay; Projeye 10 çocukla başladık. Normal hayatlarında sadece aile bireyleri ile iletişim kurabilen bu çocuklar, burada çalışmaya başladıktan sonra sohbet edebilme ve iletişim kurabilme becerileri elde edebildiler " dedi.


 
İşkur İstanbul il Müdürlüğü, Sultangazi Belediyesi İstanbul Engelliler Merkezi Derneği ve Gülen Güneş Rehabilitasyon Merkezinin iş birliğinde geliştirilen proje kapsamında açılan Engelsiz Cafe ( Down Cafe) çalışan engelli gençler, çalışma ve sosyal hayatın içinde yer almanın mutluluğunu yaşıyor.İstanbul Engelliler Merkezi Derneği Başkanı Songül Ünal, Gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, engelli bireylerin üretime katılabilecekleri, onların da fırsat verilirse engelsiz insanlar gibi üretebileceklerini gösterme amacıyla projenin geliştirildiğini söyledi. Engelsiz Cafe ( Down Cafe)’de engelli engelsiz herkesin üretime katıldığını anlatan Ünal, "Üretimi beraber yapıp hep birlikte birbirimizden bir şeyler öğreniyoruz. Normal yaşamda beraber yaşadığımız ve çoğu zaman görmezden geldiğimiz bu özel çocukların eğer fırsat verilirse, neler başarabilecekleri burada ispatlandı. Ben onların normal hayatta da sosyal hayatta da 'biz de varız' çağrılarına kulak asılmasını istiyorum." diye konuştu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

YAZARLAR

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku