• Diğer

Sultangazi

Erol Odabaş, Gazi Olaylarının Yıl Dönümü İle İlgili Konuştu

Sultangazi Belediye Meclisi Mart Ayı 2. Birleşimi 2. Oturumu meclis toplantı salonunda Av. Hasan Esat İlhan Başkanlığında yapıldı.

Erol Odabaş, Gazi Olaylarının Yıl Dönümü İle İlgili Konuştu

Okunma: 1455

5 Mart 2020 18:51
-A

+A

Sultangazi Belediye Meclisi Mart Ayı 2. Birleşimi 2.
Oturumu meclis toplantı salonunda Av. Hasan Esat İlhan Başkanlığında yapıldı.


Gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Erol Odabaş şöyle konuştu.
 
 
Sayın Başkan,
Değerli Meclis Üyeleri…
 
12 Mart Gazi Mahallesi ve Ümraniye Şehitleri Anması
 
12 Mart 1995 akşamı saat 20.45 sularında, Gazi Mahallesi’nde içerisinde çoğunlukla Alevilerin bulunduğu 3 kahvehane ve 1 pastane tarandı. Doğrudan halka yönelik saldırıda 5'i ağır 25 kişi yaralandı. Dönemin Emniyet İstihbarat Müdürü Hanefi Avcı'nın, "Bu olayları yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım başlattı" şeklindeki ifadesi aslında katliamın adresini bir şekilde bize veriyordu. Faili belli bir katliamın belleklerimize kazınan adıyla
'Derin Devlet'ti!
 
90’lı yılların birçok karanlık olayının baş aktörü olarak karşımıza çıkan bu yapılanma; bugünlerde davasının zaman aşımına ”hayırlı olsun” denilen Sivas katliamı, gözaltındaki kayıplar , Susurluk kazası ile ortaya çıkan devlet, çete, mafya üçgenini gündelik alışılmış hayat akışı haline gelmiş, bize normal bir durummuş gibi empoze etmeye çalışan bir siyasi ahlakın ürünüydü! Gelinen noktada o günün failleri arasında sayılanların hayatta olan kısmının hangi cenahın etrafında bugün kendine yer bulduğunu söylemeye gerek bile yok.
 
İşte Gazi Mahallesi katliamı da böyle karanlık bir zihniyetin ürünüydü. 22 kişinin ölümü, 155 kişinin yaralanmasıyla son bulan bu trajedi halen aydınlatılabilmiş değildir. Bu karanlık sürecin başbakanı Tansu Çiller ve manevi evlatları halen siyasete yön verebilme çabalarıyla ortalık yerde durmakta ve failleri açıklamaktan kaçınmaktadır.
 
Onlarca evladını toprağa vermiş bu mahalle ve insanları ne adalet, ne hizmet ne de saygı konusunda haklarını almak konusunda terazide bir türlü ağır basamamıştır.
 
Bu vesileyle kanayan yaramızı bu kürsüden bir kez daha seslendirmek ve yaşamını yitirenlerin aziz hatırası önünde saygıyla eğilmek isterim. Ailelere başsağlığı dileğimi ifade etmekle birlikte, burada kendilerine yinelemek isterim ki; son bir kişi kalsak bile bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız...


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku