• Diğer

Sultangazi

Dostluk Grubu, Bir Araya Geldi

Dostluk Grubu, Sultangazi Siirtliler Vakfı Şube Başkanı Abdulkadir Çiçek, Salih Çiçek ve Cabbar Işık öncülüğünde Sultangazi Belediyesi Sultançiftliği hizmet tesislerinde bir araya geldi.

Dostluk Grubu, Bir Araya Geldi

Okunma: 1589

6 Aralık 2018 11:43
-A

+A

Uzun süreden bu yana aktif bir şekilde etkinlikler yapan dostluk grubu, Abdulkadir Çiçek, Salih Çiçek ve Cabbar Işık öncülüğünde bir kez daha buluşmayı ihmal etmedi. Dostlar son olarak Sultangazi Belediyesi Sultançiftliği hizmet tesislerinde yöresel Siirt Mutfağının vazgeçilmez Büryan Kebap, Perde pilav ve Siirt Kitel'i (Siirt köfte) ikramında bir araya geldi.
Dostlar salonu hınca hınç doldurdu

Sultangazi Belediyesi Sultançiftliği hizmet tesislerinde ki dostlar grubunun etkinliğine AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Abdurrahan Dursun, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, MHP Sultangazi Belediye Başkan Aday adayı Mucir Çiçek, AK Parti Sultangazi İlçe Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu, AK Parti Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Alihan Genç,  Belediye Başkan Yardımcıları Fevzi Dülger, Erdal Uçar, Meclis Üyesi Oktay Şamdanlı, Sultangazi Kurucu Meclis Üyesi Abdulkerim Şengül, Siirtliler Vakfı Başkanı Abdulkadir Çiçek, Sultangazi Belediyesi Özelkalem Müdürü Adil Dayıoğlu, Salih Çiçek, Cabbar Işık ve çok sayıda dostluk grubu üyesi katıldı.Kurulduğu günden bu yana sürekli etkinlik yapan Dostluk Grubu, bu etkinliklerde kaynaşarak dostluklarını pekiştirdi. Açılış konuşmasını yapan ev sahibi Abdulkadir Çiçek, Salih Çiçek ve Cabbar Işık birlik ve beraberlik mesajları verdi.
 
Siirt’e özgü yemek çeşitlerini siz değerli okurlarımız için derlemeye çalıştık.  
 

Büryan Kebabı Ülkemizde Siirt'e has olan Bitlis'de de yapılan büryan kebabının namı tüm ülkede biliniyor. Büryan, püryan ya da biryan olarak da bilinen yöresel yemeğin arapçada karşılığı periva olarak biliniyor. Büryan, kuzunun bütün organları alınarak etinin 2-3 metre derinliğindeki bir kuyuda çamurla kapatılarak pişirilmesiyle yapılır. Kızgın kuyu ateşlerinde pişirilen büryan genelde yazın yenilen bir et yemeği olarak biliniyor.

 

Perde Pilavı


 
Börekten hallice bir görüntüsü olan perde pilavına yine Güneydoğu'nun lezzet başkentlerinden olan Siirt'te rastlıyoruz. Tavuk, yumurta, yoğurt, sıvı yağ, tavuk suyu ve birçok malzemeyle yapılan perde pilavı hem ağır hem de oldukça lezzetli bir tarif. Özellikle yolunuz Siirt'e düşerse mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.
 
 
 

Siirt Kitel

 
 
Eh yemek anlamında bu kadar zengin bir kültüre sahip olan Siirt'den köfte çıkmaması beklenemezdi. Siirt Kitel'i (Siirt köfte) Köftelik bulgur, yarma,kıyma,soğan ve reyhanın karışımıyla yapılıyor. Akdeniz ve güneydoğunun bazı yörelerinde içli köfteye bir hayli benzetilen Siirt Kiteli'nin yerinin başmbaşka olduğunu söyleyebiliriz.


Anahtar Kelimeler : Dostluk Grubu, Bir Araya Geldi,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku