• Diğer

Sultangazi

DOLANDIRCILIK SUÇU

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma dolandırıcılık suçları hakkında hukuki bilgilendirme yapacağım. Öncelikle bu suçun oluşması için sizin hileli bazı davranışlarla mağduru etkilemeniz onu aldatmanız onu vaatlerde bulunarak bu vaatlere inandırmış olmanız gerekmektedir.

DOLANDIRCILIK SUÇU

Okunma: 679

16 Kasım 2018 00:48
-A

+A

Bundan kendinize bir menfaat elde etmiş olmanız gerekir. Bu hileli davranış kasıtlı olarak işlenmiş olmalı Yani mağdura karşı nitelikli bir yalan söylemiş olmanız gerekir. Bu yalan öyle olmalıki ağır yoğun ve ustaca sergilenmiş olmalı ve mağdurun bu yalanınızı kontrol etmesine imkan tanımamanız gerekir. Kendinize haksız bir çıkar sağlamanız gerekir. Nitelikli bir yalan yoksa dolandırıcılık suçu oluşmaz. Basit bazı yalanlar dolandırıcılık suçunun oluşmasına yeterli olmaz. Dolandırıcılık suçunda siz esasen mağdurun iyiniyeti ve duyguları ile oynuyorsunuz.
 
Dolandırıcılık suçunun takibi şikayete bağlı değildir.Savcılık bu suçun işlendiğini tespit ettiği anda resen soruşturma açar. Şikayetin azami süresi dava zamanaşımı süresi olan 8 senedir. Basit dolandırıcılık suçu uzlaştırma yasasına tabidir. Gerek soruşturma aşamasında gerekse kovuşturma aşamasında uzlaştırma mümkündür.
 
Ancak nitelikli dolandırıcılık suçunda uzlaştırma mümkün değildir.
Nitelikli dolandırıcılık suçunda fail mağdurun dini duygularını istismar eder veya kişinin içinde bulunduğu zor durumdan yararlanır. Kişinin içinde bulunduğu zor durumdan yararlanır . Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından ,istifade eder. Kamu kurum ve kuruluşlarını araç olarak kullanır. Basın yayın organlarının sağladığı kolaylıktan yararlanarak bu suçu işleyebilir. Bilişim sistemlerini banka kredi kurumlarını araç olarak kullanabilir. Serbest meslek sahipleri bu mesleğe duyulan güveni kötüye kullanarak dolandırıcılık suçu işleyebilir. Sigorta bedelini almak için işlenirse yine netlikli dolandırıcılık suçu oluşur. 

Eğer sizin mağdurla aranızda hukuki bir ilşki varsa ve siz bu hukuki ilşkiye dayana alacağınızı tahsil etmek için dolandırıcılık suçu işlerseniz TCK 159 Maddedeki suç oluşur. Bu suçların takibi şikayete tabidir.

Basit dolandırıcılık suçlarının cezası 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5000 tl adli para cezasıdır. Nitelikli dolandırıcılık suçunda ise suçun işlendiği tarih bizim açımızdan önemlidir. Eğer siz bu suçu 24 kasım 2016dan önce işlediyseniz 2 yıldan 7 yıla hapis cezası verilir. Şu anki mevcut yasaya göre 6753 sayılı yasa ile TCK 158 . maddeye göre 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası alırsınız ayrıca 5000 tl adli para cezası alırsınız. 

Eğer kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak bilişim sisitemlerini araç olarak kullanarak banka veya diğer kredi kurumlarına tahsis edilmemesi gereken kred,iyi açtırmak için ya da sigorta bedelini almak için kişinin kendisini kamu görevlşisi banka görevlisi olarak atnıtarak bu suçu işlerse kamu görevlileri ile onların nezdinde hatrı sayılır bir işkisi olduğunu belirterek işlerse cezanın alt sınırı 4 seneden başlar ve adli para cezası elde edilen menfaatin iki katından az olamaz . 
24 kasım 2016 tarihinden itibaren cezalar daha da ağırlaştırıldı 
Eğer dolandırıcılık suçunu 3 ya da daha fazla kişi işlerse ceza ½ oranında artırılır.
Örgüt faaliyeti çerçevesinde bu suç işlenirse ceza 1 kat artırılır. 

Eğer 3 yada daha fazla kişi dolandırıcılık suçu işliyorsa basit dolandırıcılıkta 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası ayrıca 7500 güne kadar Adli para cezası verilir. 
Dolandırıcılık suçlarında etkin pişmanlık mümkündür. Siz eğer mağdurun zararını dava açılmadan önce giderirseniz 2/3 oranında ceza indirimi yapılır. Dava açıldıktan sonra 1/2 oranında indirim yapılır. 

Dolandırıcılık suçlarında Adli para cezası verilebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir. Cezanın ertelenmesi kararı verilebilir.
Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz. 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

 

Anahtar Kelimeler : DOLANDIRCILIK SUÇU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1