• Diğer

Sultangazi

ÇOCUK İSTİSMARI SUÇU TCK 103

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma çocuk istismarı suçu hakkında bilgilendirme yapacağım . Bilindiği üzere yasamızda çocuk 18 yaşını doldurmamış kişidir. Çocuk istismarında yaş olarak mağdur çocukların yaşına göre failin alacağı ceza değişecektir.

ÇOCUK İSTİSMARI SUÇU TCK 103

Okunma: 518

24 Şubat 2019 23:48
-A

+A

1-12 yaşını tamamlamamış çocuğun istismarı 
2-15 yaşını tamamlamamış çocuğun cinsel istismarı 
3- 15 yaşını tamamlamış ama kendine karşı yapılan eylemin hukuki sonucunu anlama algılama yeteneği gelişmemiş yani farik ve mümeyyiz olmayan çocuğun istismarı 
5- 15- 18 yaş arası mağdur çocukları cebir hile tehdit ve iradesini etkileyen bir nedenle istismar eylemi olmak üzere bir çocuğu cinsel olarak istismarı olmak üzere 18 yaş altı çocukların istismarı durumunu 4 grupta kategorize ederek bu maddeyi açıklamakta fayda görüyorum. 
Değerli dostlarım eğer çocuk 12 yaşından küçük ise cinsel istismar suçunun cezası 10 seneden az olmayacaktır. 
Eğer siz 12 yaşından küçük bir çocuğa sarkıntılık türü bir eylemde bulunduysanız en az 5 sene alırsınız . 
Eğer sarkıntılık eylemini çocuğa yapan yine bir çocuk ise 18 yaşından küçükse bu durumda kanunkoyucu mağdur olan çocuğun anne ve babasının yani velisinin çocuk vesayet altında ise vasisinin şikayetçi olması halinde çocuğa karşı bu suçu işleyen çocuğu cezalandırabilir demiştir. Yani kısaca şikayete bağlı bir suç şekline dönüşecektir. 
Eğer mağdur çocuk 15 yaş altı ise yani henüz 15 yaşını bitirmemişse kanuna göre sizin yapacağınız her türlü bedensel cinsel içerikli davranışlar cinsel istismar olacaktır. Ayrıca çocuk 15 yaşını bitirmiştir ama iradesini etkileyerek siz o çocuğa cebir hile tehdit ile cinsel davarnışlar yaptı iseniz yine bu da tck 103 deki cinsel istismar eylemidir. 
Kanun diğer çocuklar şekliden bir tabir kullanarak cinsel istismarın kapsamını genişletmiş bu saydığım çocuklar dışında kalan 18 yaş altı çocuklara karşı yapacağınız cinsel teması istismar kapsamına alarak istismarın kapsamını genişletmiştir.
Eğer siz çocuğun vücuduna bu istismar eylemini cinsel organınızla gerçekleştirdiyseniz en az 16 sene alırsınız. Eğer mağdur ettiğiniz çocuk 12 yaşından küçükse cezanız en az 18 sene olacaktır.
Siz bu suçu birden fazla kişiyle birlikte gerçekleştirirseniz insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunda olduğu ortamın sağladığı kolaylıktan faydalanarak bu suçu işlerseniz eğer siz o çocuğun üvey babası üvey annesi üvey kardeşi iseniz veya mağdur çocuğu evlat edinen kişi iseniz öğretmeni iseniz vasisi iseniz koruyucu ailesi iseniz sağlık hizmeti veren bir doktor hemşire iseniz yani kısaca korumak ve gözetmek zorunda olan bir kişi iseniz ya da kamu görevlisi iseniz örneğin bir polis iseniz ve nüfusunuzu görevinizi kötüye kullanarak bu suçu işlerseniz cezanız yarı oranında artacaktır. 
Eğer siz o çocuğa silah çekerek işlerseniz yine cezanız cezanız yarı oranında mahkemece artırılacaktır
Eğer siz çocuğa cinsel eyleminiz gerçekleştirmek için çocuğu kasıtlı olarak yaralayarak işlerseniz hem cinsel istismar hem de kasten yaralamadan ceza alırsanız .
Eğer sizin gerçekleştirdiğiniz bu eylem çocuğun bitkisel hayata girmesine neden olursa ağırlaştırılmış müebbet cezası alacaksınız siz bu suçu anal oral vaginal yolla işleseniz ya da sair bir cisimle de işleseniz suç aynıdır. Cinsel istismardır . suç vasfında bir değişiklik olmaz .mağdur çocuğa anal oral vajinal yolla vücuduna cinsel organınızla yapacağınız her türlü eylem cinsel istismardır. Çocuğun vücuduna cinsel organ ya da sair cisimle yapacağınız temas suçun oluşması için yeterlidir. 
Ancak siz çocuk henüz 15 yaşını doldurmadığı halde çocuğu 15 yaşını bitirdiğiniz zannederek görünüm itibariyle 15 yaşından büyük bir çocuğa karşı bu eylemi yaparsa mağdurun yaşında yanılgıya düştüğünüz için kasıtlı olarak hareket etmediğiniz için yargıtayın kararlarına göre beraat edeceksiniz. 
Cinsel istismar suçu TCK 103. MADDE Adli para cezasına çevrilmez. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmez. Cezası ertelenmez.
Tüm cinsel istismar suçlarını cumhuriyet savcılıkları resen soruşturur. Şikayete bağlı değildir. Ama sadece sarkıntılık sureti ile bir cinsel istismar suçu işlendiyse burada mağdur çocuğun velisinin vasisinin şikayeti aranır . Bu şikayet hakkı 6 ay içinde kullanılmalıdır. Şikayette vazgeçilirse dava düşer soruşturma ve kovuşturma aşamasında şikayetten vazgeçme mümkündür. Cinsel istismarda uzlaşma yasası uygulanmaz . suçun basit nitelikli cinsel istismar ya da sarkıntılık suçu olmasında durum değişmez. Hepsinde durum aynıdır . uzlaşma yasası uygulanmaz.
Bu konulardaki tüm sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz. 
AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL/BAKIRKÖY 
AĞIR CEZA AVUKATI

Anahtar Kelimeler : ÇOCUK İSTİSMARI SUÇU TCK 103,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku