• Diğer

Sultangazi

CİNSEL SALDIRI SUÇU TCK 102 .MADDE

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarımı cinsel saldırı suçu TCK 102. Madde hakkında bilgilendireceğim.

CİNSEL SALDIRI SUÇU TCK 102 .MADDE

Okunma: 1221

1 Mart 2019 22:23
-A

+A

Cinsel saldırı suçu basit cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırı olmak üzere yasamızda iki türlüdür.
Basit cinsel saldırı suçu TCK 102/1 Maddede düzenlenmiştir. Nitelikli cinsel saldırı suçu ise TCK 102/2 Maddede düzenlenmiştir. 

Siz eğer mağdur ile cinsel ilişki düzeyine varmayan sadece bedensel temasta bulunduysanız sarkıntılık suçu işlemiş olursunuz . . örneğin bir kişi istemediği halde o kişiyi öpmeniz dokunmanız basit cinsel saldırı suçunu oluşturur. Eğer sizin davranışlarınız belli bir yoğunlukta ise ve süreklilik var ise bu durumda siz basit cinsel saldırı suçunun ağırlaşmış halini işlemiş olursunuz. 

Nitelikli cinsel saldırı suçu yani sizlerin deyimi ile tecavüz suçu ise vücuda organ veya sair cisimle işlenir. 
Fail mağdurun bedenine temas etmez ama sözüyle davranışları ile cinsel taciz edebilir. Cinsel saldırı suçunun oluşması için sizin bedensel olarak mağdureye temas etmeniz gerekir. 

Siz 15 yaşından 12 yaşından küçük bir çocuğa cinsel ilişki düzeyinde bir suç işlerseniz bedensel temasta bulunursanız istismar suçunu işlemiş olursunuz.

15 -18 yaş arası çocuklara karşı hile tehdit ile iradesini etkilerseniz yine cinsel istismar suçunu işlemiş olursunuz. 
Cinsel saldırı suçu yaşı büyük kimselere ve ya 15 - 18 yaş arası mağdurlara yönelik hile tehdit olmadan işlenen filleri cezalandırır. Burada bedensel temas var mı yok mu önemli olan nokta budur. 

Sarkıntılık suçu TCK 102/1 İKİNCİ CÜMLE BUARAD MAĞDURUN BEDENİNE FİZİKSEL OLARAK FAİLİN BİR TEMASTA BULUNMASI GEREKİR. Sarkıntılık geçici yüzeysel ve hafif derecededir. Eğer süreklilik arzederse basit cinsel saldırı suçunun daha ağır şekli meydan gelir. 

Siz bir mağdurenin yanağından rızası dışında öperseniz onun elini tutarsanız mağdurun cinsel bölgesine dokunursanız basit cinsel saldırı suçunun sarkıntılık seviyesinde olanını işlemiş olursunuz 
Cinsel davranışlar la mağdurun vücudunu ihlal mağdurun şikayeti üzerine 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır . 

Ancak siz sarkıntılık suçu işlediyseniz 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alırsınız . 
Eğer siz bu suçu beden veya ruhen kendini savunamayacak derecede olan bir kişiye yaparsanız v
Kamu görevinizi vesayet görevinizi hizmet ilişkisinin sağladığı nüfus u kötüye kullanarak yaparsanız 
Üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde olan bir kişiye karşı üvey ana üvey kardeş evlat edinen veya evlatlık tarafından işlenirse silahla işlenirse sizin alacağınız ceza yarı oranında artırılacaktır. 

Tecavüz suçu yani nitelikli cinsel saldırı suçu ise bu suç tipinde vücuda cinsel organ ya da sair bir cisimle temas vardır . ilişki boyutundadır. Basit cinsel saldırı suçu ile nitelikli cinsel saldırı suçu arasındaki en önemli far basit cinsel saldırı da cinsel arzuların tatmini için yapılır ama burada cinsel arzuların tatmini gerekmez. 
Cinsel saldırı suçunda oral anal ya da sair bir cisim ile işlenirse eylemde suçun nitelikli hali işlenmiş olur. 
Nitelikli cinsel saldırı suçunda vücuda organ veya sair bir cisim ile temas halinde iki yıldan az olmamak üzere hapis cezası verilir. Bu fiil eşinize karşı işlenirse mağdurun şikayetine bağlıdır. 

Eğer siz bu suçu beden bu suçu beden veya ruhen kendini savunamayacak derecede olan bir kişiye yaparsanız Kamu görevinizi vesayet görevinizi hizmet ilişkisinin sağladığı nüfus u kötüye kullanarak yaparsanız 
Üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde olan bir kişiye karşı üvey ana üvey kardeş evlat edinen veya evlatlık tarafından işlenirse silahla işlenirse sizin alacağınız ceza yarı oranında artırılacaktır. 
Cinsel saldırı suçunda hagb kararı verilmez ceza ertelenmez Adli para cezası verilmez 
Sadece 15 yaşından küçük bir çocuk sarkıntılık suçu işlerse o takdirde adli para cezası verilir. Bu suçlarda uzlaşma mümkün olmaz.

Sarkıntılık suçu eşe karşı işlenen tecavüz suçu şikayet tabidir. Diğer durumlarda şikayete tabi değildir resen kovuşturma yapılır . 

sarkıntılık suçunda 8 sene içinde şikayet yapılması gerekir . Diğer durumlarda 15 senelik zamanaşımı sözkonusudur. 

Sarkıntılık suçuna asliye ceza mahkemesi diğer suçlara ağır ceza mahkemesi bakar.
Bu konulardaki sorularınız 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

AV. NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku