• Diğer

Sultangazi

CHP Grubundan Bütçe Görüşmesine Ret Oyu

Sultangazi Belediye’si 2020 tahmini bütçe görüşmeleri CHP’nin ret oyuna karşılık AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla meclisten geçti.

CHP Grubundan Bütçe Görüşmesine Ret Oyu

Okunma: 2672

24 Ekim 2019 04:16
-A

+A

Bir saat kırk beş dakika süren Sultangazi Belediye’si 2020 yılına ait 450 milyon 160 bin TL’lik bütçe görüşmesi CHP’nin dokuz ret oyuna karşı AK Parti, MHP ve İYİ Partinin oylarıyla kabul edildi.

CHP Sultangazi Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik, Bütçe görüşmesinde 25 dakika konuştu. Çelik’in konuşmasını olduğu gibi yayınlıyoruz.
 
Sayın başkan değerli meclis üyeleri

29 Ekim Cumhuriyetimizin yıldönümü olup , Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; tüm hemşerilerimizin ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Sultangazi’ninde meydanlarında artık Cumhuriyet bayramının coşkusu görülmeli , etkinlikler yapılmalıdır. Cumhuriyet hepimizin diyor her türlü etkinliğe kaynak aktaran belediyemizden artık Türkiye’ye örnek olacak Cumhuriyet Bayramı etkinliği  bekliyoruz.

1 Ekim 1999 tarihinde saat 09.40'da Ankara'da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını Sn. Ahmet Taner Kışlalıyı rahmetle sevgiyle anıyoruz.
Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan basınımızın dünya gazetecilik günü kutluyoruz.

Yine terörle mücadele de yürütülen operasyonlarda şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet , kederli ailesine başsağlığı , yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
Doğrudan demokrasinin tek temsilcisi olan muhtarlarımızın muhtarlar gününü kutluyor kendilerine başarılar diliyoruz.

Dost ve kardeş ülke olan Azerbaycan’nın bağımsızlık günü kutlu olsun

Sayın Başkan değerli Meclis üyeleri

Toplantımızın öncelikle şimdiden hayırlı olmasını dilerim.  Sultangazi Belediyesinin 2020 yılı bütçesine ait ait görüşmeler yapacağız. Yani bizler burada bu gün  Sultangazili’lerin parasını nereye harcanacağına , nasıl harcanacağına dair kararlar vereceğiz. Kendi cebimizdeki parayı kullanırken , harcarken  nasıl düşünüyorsak ondan çok daha titiz bir şekilde davranmalıyız.  Çünkü bu paranın içinde  80 yaşındaki kimsesiz teyzenin  , tüyü bitmemiş yetim çocukların  , genç işsizlerin  , kaldırım köşelerinde ayakkabı boyacılığı yaparak evini geçindirmeye çalışanların  , Yetimlerin   , öksüzlerin, işverenin, esnafın, işçinin herkesin hakkı var.  Bu bizi daha titiz davranmaya itmeli ve bu vicdanla birlikte hareket etmeliyiz.
Sultangazi’ nin öncelikleri tespit edilerek bu  bütçenin hazırlanmasını çok arzu ederdik.  Bizler yok sayıldık. Önerilerimiz dikkate alınmadı.
Hazırlanan bütçeye baktığımızda genel olarak yeşil sultangazi gibi bir hedefin olmadığı , yatırım olarak neredeyse bütçede hiç kaynak ayrılmadığı  , ancak  450 milyon TL gibi bir ödenek yani harcama yapılacağı öngörülmüştür. Harcama bu iken  gelirlerin ise 372.milyon TL olduğu belirtilmiştir. Bu rakamın içinde de  68 milyon 500 bin TL nin taşınmaz satışı olduğunu unutmamak gerekir. Yani aslında gelir 300 milyon civarındadır. Bütçe de de 78. milyon borçlanmanın yolunun açılacağı anlaşılmaktadır. Neredeyse bütçe gelirinin %25 ‘ine tekabül eden bir borçlanma öngörülmektedir . Olağanüstü bir rakamdır. Yani Gelirin ¼ ünü borçlanacağız denilmiştir.

Baktığımızda yine 12.  milyon Gibi bir faiz ödemesi söz konusu dur.
Temsil ve tanıtma giderlerine 2020 yılı içerisinde ( 5 milyon 800 bin TL ) harcama ayrıldığı görünmektedir. İnanın yeşil alana reel olarak bu kadar pay ayrılmamıştır.
Yine Kar amacı gütmeyen kuruluşlara  ( 2 milyon 50 bin TL) harcama öngörülmüştür. Bu kar amacı gütmeyen kuruluşlar hangi kuruluşlardır belli değildir. Bu kuruluşların açıklanması gereklidir. 

Eğitim sorunlarına dönük  bütçede bir kaynak ayrıldığını göremedik..
Yukarıdaki açıklamaları biraz açmak istiyorum.

Yeşil Sultangazi hızla hayal olmaktadır. İsmetpaşa mahallesi ne olacak nasıl yeşil olacak , Sultançiftliği mahallesi nasıl yeşil olacak , 50. Yıl Mahallesi nasıl yeşil olacak  , Esentepe Mahallesi nasıl yeşil olacak ,  75. Yıl mahallesi nasıl yeşil olacak anlamış değiliz. Performans planında Park ve Bahçeler Müdürlüğünün hedeflerinde  6 adet  daha park yapımı için 6 milyona yakın bir bütçe ayrıldığı anlaşılmaktır. Bu bedel Sultangazi ilçemizde 1 dönüm arsa maliyetidir. Yani 6 adet park bu bütçe ile yapılacaksa herhalde minik minik birkaç park ancak yapılabilecektir. Küçük parklarında halini görüyoruz. Dolayısı ile yeşile dönük bir şey yapılmayacağının itirafı bütçe ile sabittir.

Tabi bizler yeşil alanlar denilince ulaşılabilir yeşil alanlardan bahsetmekteyiz. O nedenle yukarıdaki bazı mahalleleri örnek gösterdik. Böyle gidilirse Yaşanılamaz bir Sultangazi’ye doğru gideceğiz. Nefes alamıyacağız. Zaten şöyle Sultangazi’ye bir bakıldığında Sultangazi belediyesinin Gazi kent Ormanı hariç hiçbir yeşil alanı doğru düzgün yoktur. Sokak aralarında bulunan ufak tefek parklar vardır. Bu parklarında şimdiye kadar doğru düzgün ne bakımları yapılmış , ne de dezenfekte edilmiştir. Sağlıklı bir ortamları da yoktur. Mevcut durumunda devam edeceği anlaşılmaktadır. Bir örnek vererek bu konuyu kapatmak istiyorum. Sultançiftliği mahallesinde bir vatandaş seçimlerde yanıma geldi. Bana siz meclis üyesi olacaksınız. Bizler buralarda artık nefes alamıyoruz. Şu gördüğünüz boş arsa var ya biz buranın park olmasını istiyoruz. Bizler mahalleli olarak bu konuda maddi destekte bulunabiliriz. Yeter ki buraya bina yapılmasın ,  çocuklarımızı getirebileceğimiz hiçbir yer yok. biz nereye gidelim. Belediye burayı kamulaştırsın park yapsın. Kamulaştırma bedeli yetmiyorsa biz üstünü vatandaşa verelim . dedi. “ Bu konuda  üzerimize düşen sorumluluk fazla. O nedenle başta dediğim gibi cebimizdeki parayı harcarken ettiğimiz dikkatten çok daha fazla titiz davranmalıyız.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü denilmiş iken  park bakım ve onarımına  25.milyon TL bir bütçe ayrılmıştır. Bunun içinde personel ve SGK devlet pirim ödemeleri de yoktur. Allah aşkına bu bütçeyi ben anlayamadım. Bu kaynak park ve bahçe bakım onarım bedeli olarak ayrılmış. Ben Sultangazi de yaşıyorum. Parklarda bir bakım onarım doğru düzgün gördüğüm yok. Benim de çocuğum var. Hepinizde görüyorsunuz. Bu bütçeyi anlamış gerçekten değilim. Pakım onarım adı altında Park ve Bahçeler müdürlüğüne bu derece yüksek bütçeyi abartılı buluyor ve  verilmesini doğru bulmuyoruz.

Birde zabıta Müdürlüğümüz var. Bütçe de Zabıta Müdürlüğüne  41 milyon civarı bir kaynak ayrılmış. Bahçelievler Emniyet Müdürlüğünün bütçesinin 25 milyon olduğunu öğrendim. 580 de personeli varmış arkadaşlar. Bahçelievler nüfusu da yaklaşık 600.000 olup , bu kadar kişinin huzur ve güvenliğinden sorumlu üstelik emniyetin 25.milyon bütçesi varmış.  Sultangazi  Zabıta Müdürlüğünün bütçesi 41.milyon. Ben anlamış değilim. Anlayan varsa lütfen anlatsın. Bizlerde meclis üyeleri olarak aydınlanmak isteriz. Zabıta Müdürlüğünün bütçesi içerisinde  ve performans programında denetim hizmetleri ile personele donanım desteği kalemi adı altında  23 milyon 140 bin TL harcama yapılacağı öngörülmüş. Zabıta denetimleri bu kadar maliyetli midir ? Bu kaleminde gözden geçirilmesini talep etmekteyiz.

Eğitim konusuna gelince 13 milyon 597 Bin TL harcama öngörülmüş. Sayın başkanın Sultangazi’yi eğitimi ile ön plana çıkaracağına dair açıklamaları var idi. Seçim zamanında tam zamanlı eğitim konusunda çalışmalar yapacağını beyan etmiş idi. Ancak buna yönelik bir icraat göremedik. Stratejik planda da bu yönde bir izlenim elde edemedik. Hatta 1 adet kreş dahi sultangazi’ye çok görülmüş olacak ki bu yönde bütçe de kaynak ayrıldığına dair ibare göremedik. Ancak  Sayın Başkanın Ana Kucağı projesi vardı. Biraz kreşi andıran.  Sayın Başkan kendi projesine dahi bütçe ayırmamıştır. Sayın Başkan seçim öncesinde bir röportajında ( haber 7 Gündem masası ) Hızlı bir şekilde tam zamanlı eğitim modeline geçmemiz gerekiyor. İstanbul Valiliğimizin bu konuda çalışması var, bütün İstanbul’da tam zamanlı eğitim modeli gerçekleştirilmek isteniyor, bizim de şu an ayrı bir çalışmamız var. Eğer bu modeli kendi dönemimizde gerçekleştirebilirsek iyi bir nesil yetiştirebiliriz…. ….yerel yönetimlerin etkisi, diyalogları ve bağlantıları fazladır.  Bu güçle bunu yapmaya çalışıyoruz.  Bunun içinde Esenler ve Başakşehir’e ait olan askeri bir alan var. Bu alandan yer almaya çalışıyoruz “ diyor. Peki ya alınmazsa böylece oturacak mıyız. ? Okul alanları açılmayacak mı ? Bu konuda da herhangi bir adım atıldığını görememekteyiz. Birazdan sayın başkanın seçim vaadlerinden bazılarını okuyacağım. Sürekli tesislerden , hizmet binalarından bahseden sayın başkan , konu eğitime geldiğinde Esenlerden , Başakşehir’deki askeri arazi den medet ummaktadır. Bakınız , Eski Habibler Hizmet Tesisi ve Otopark Projesi , Yunus Emre Mahallesi  Hizmet Tesisi ve Otopark Projesi , Esentepe  Mahallesi  Hizmet Tesisi ve Otopark Projesi , Cumhuriyet Mahallesi Hizmet Tesisi ve Otopark Projesi, Malkoçoğlu  Mahallesi Hizmet Tesisi ve Otopark Projesi  , Cebeci Mahallesi Hizmet Tesisi ve Otopark Projesi   , Uğur Mumcu mahallesi Hizmet Tesisi gibi  yerlere  arsa bulunmakta ancak konu eğitim oldu mu bulunamamaktadır. Elbette Askeri Alanın bir kısmının Sultangazi ‘ye verilmesini arzu ederdik. Ancak alanın hiçbir şekilde yapılaşmaya açılmasını biz arzu etmeyiz. Ha şunu diyebilirler belki . Sosyal donatı alanları yapacağız. Zaten Hep böyle başlıyor. Nerde bu cümle ile icraat başlasa sonrası geliyor. Maalesef bütçede eğitime esasdan bir destek yok.

Tabi bu arada sayın başkanın eğitime dair başka projeleri de vardı.  Yabancı Dil Eğitim Merkezi , Kaşif Cocuk , Ana Kucağı (kreş) , Millet Kütüphanesi ( ki bu Sultangazi Belediyesine ait olmayıp hükümetin bir vaadidir), Belediye Çalışanlarına işaret dili eğitimi verilecek idi , Engelsiz Sultangazi ( kamu alanlarındaki engellerin kalkması) , Engelsiz Saatler adı altındaki proje ile engelli vatandaşlarımıza Merkezler oluşturulacaktı, Müzik Atölyesi , Sanat Sokağı , 10 okula Fonksiyonel Spor Salonları inşaası gibi projelerin hayata geçeceğine dair ne stratejik planda ne de bütçe de bir adım göremedik. Seçmene verilen vaatlerin tutulmasını takip etmekteyiz. Ancak bu vaatlerin karşılığı olarak bütçede ayrılan bir kaynak  göremedik. Netice de  sadece oy almak için yapılan güzel görseller ve söylemler olarak değerlendirmekteyiz.  Biz projelerinizi sık sık hatırlatacağız.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere engelliler içinde Sayın başkanın seçim kampanyasında  bazı projeler var idi. Bütçeye baktık  inceledik. Sayın başkanın engelsiz yaşam projesi ile “ gündüz bakımevi , psikolojik danışmanlık hizmeti , Spor solanları , Çalışma atölyeleri Tiyatro salonları gibi bir çok özellikleri ve fonksiyonları olan engelsiz yaşam projeleriniz var idi. Buna yönelikte bir kaynak ayrıldığını görmedik. Bununda tamamen seçime yönelik söylemden ibaret olduğu anlaşılmaktadır.

Sayın Başkanın bir de Atık Ayırma –Geri dönüşüm ve elektrik üretim tesisi projesi var idi. İsmi gerçekten insanı heyecanlandıran bu proje için acaba bütçede ne kadar kaynak aktırıldı diye baktık. Ama hiçbir kaynak aktarılmadığını gördük. 
Modern Kurban ve Adak kesim merkezine gerçekten Sultangazi’ nin ihtiyacı vardı. Ancak sayın başkanın bu projesine yönelikte bir kaynak aktarılmadığına şahit olduk.

Spora yönelik olarak da sayın başkanın  projelerinden olan 15 mahallede   Semt Spor ve Kültür merkezleri’ne de bütçede kaynak ayrılmamıştır. Semt Spor ve Kültür Merkezleri 3 kattan oluşacak  , güreş salonu ve yüzme havuzunun yanı sıra , bilgi evi , internet odası  gibi aktivitelerde olacaktı. Ancak bütçeye bakıyoruz. Bunlardan eser yok. Yine aynı şekilde kadın spor merkezleri de bu bütçe de yok. Bölgemiz deki spor kulüplerine  nasıl katkı sunulacağına dair bir açıklama görememekteyiz. Yalnız bütçe de  geleneksel sporlara yönelik olarak 4 milyon 658.bin TL ayrılmıştır.  Geleneksel sporların bu kadar maliyetli olması beni şaşırtmıştır. Bu konu haricinde kadın ve gençlere yönelik esaslı bir kaynak aktarımı yoktur.  Kadınlara ve gençlere yönelik diğer projelere yönelikte bütçe de bir kaynak ayrılmadığından dolayı  seçim vaadlerinin 31 Mart Gecesi unutulduğunu görmekteyiz.

Sultangazi’de 24 yaş altında 220 bin kişi yaşıyor, çok ciddi bir genç nüfusa sahibiz, Gençlere Yönelik olarak  Bütçeyi incelediğimizde yeterli bir katkı görememekteyiz. E-Spor Kulübü  projesine yani elektronik spor olarak bilinen yine Tekno Kent Sultangazi 4.0 projelerine yönelik olarak da bütçede hiçbir ayrıntı göremedik. Bunlar başkanın projeleriydi. Alanda da bol bol anlatmıştı ancak biz uygulamada görmek istiyoruz.
 
Bölgemiz gerçekten  sosyal ve kültürel açıdan geri kalmış bir bölge olup , yardıma muhtaç çok sayıda vatandaşımız vardır. Bu kapsamda Meclisimizden bir sosyal destek kartı yardımı yapılması yönünde karar çıkmış idi. Gurubumuzca da bu husus desteklenmiştir. Ancak Sayın Başkanın projesinden biri de  365 gün hizmet verecek aşevi idi , yaşlılara , engelli vatandaşlarımıza ve ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek evlerine kadar ulaştırılacaktı.  Bu güne kadar Sultangazi de Aşevi var idi. İhalesi bitti. Yeniden ihaleye çıkılacağı esnada ihale iptal edildi. Şuan bildiğimiz kadarı ile aşevi hizmet vermiyor. Var olan hizmet  yeniden proje olarak vaad edilmiş , ancak var olan aşevi de kapanmıştır. Bununda kamuoyunca bilinmesini arzu ederiz.

Deprem Konusunda  da Bütçeye baktık. Riskli yapıların tespitine dair bir kaynak aktarılmamıştır. Bu konuda yasal bir engel var mı bilememekteyim. Ancak genel manada zaten deprem noktasında hiçbir hazırlık , çalışma yapılmadığı gibi yapılmayacağı da aşikardır. Oysa bu konuda olağan üstü bir hazırlığa girişmeliydik.
Yine Kent Tanıtımına yönelik olarak 1.700 milyon TL ayrılmış olup ,  kültür gezilerinin 2020 yılında daha adil ve eşit olarak yapılmasını beklemekteyiz. Bu gezilerin bir gurup için yada bir siyasi partinin kadın kollarının  organizasyonuna dönüşmemesi umuyoruz.
 
Taziye evleri konusunda bütçede  bir kaynak aktarıldı mı belli değildir.  Oysa her mahalleye sayın başkanın taziye evleri sözü vardı.

Bütçe de araç başına akaryakıt gideri  81.081 TL olarak öngörülmüştür. Bütçe de 27 araç olduğundan bahsedilirken performans programında 29 araç yazılmıştır. Maddi bir hata olabilir. Ancak araç başına yıllık 81.081 TL tarafımıza biraz abartılı gelmiştir. Ancak toplam yakıt gideri de  7. Milyon TL olarak hedeflenmiştir.  Rakamlar arasında bir uyumsuzluk var olup bu konuda açıklama yapılırsa  hem meclis hem de kamuoyu bilgilenmiş olacaktır. Ayrıca araç taleplerinin karşılanması noktasında  24.milyon 244 bin  TL gibi ciddi bir rakam vardır. Bu rakam hangi araçları kapsamaktadır. Bu hususunda açıklanmasını talep etmekteyiz.

Birde bütçe de Kamulaştırmasız el atmadan bahsedilmektedir. Bu konuda bazı tazminatlar ödeneceği ve bunun için kaynak aktarıldığı bütçeden anlaşılmaktadır. 30.Milyona yakın bir rakamdan bahsediyorum. Bu yerler nerelerdir. Bu konuda da bilgi verilirse meclis ve kamuoyu aydınlanmış olacaktır.

2020 bütçesi Çekmeköy , Maltepe aynı kalmış  , Bahçelievler  ve  Güngören de 40 milyon küçülmeye gidilmiş , Büyükçekmece de de aynı şekilde küçülme olmuştur. Sultangazi belediyesinin tasarrufa yönelik adımlar atmasını bekler iken bu yönde bir uygulamaya gidilmemiştir. Ülkenin mevcut koşullarında vatandaş gibi Sultangazi belediyesinin de kemer sıkmasını dilerdik.

Birazda personele değinmek gerekir. Ben tabi bütçeyi incelerken birazda kadrolara  takıldı gözüm. Basın yayın Müdür kadrosu var Müdürü yok , Çevre Koruma Kontrol Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Destek Hizmetleri Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Emlak İstimlak Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Fen İşleri Müdür Kadrosu Var Müdür yok , halkla ilişkiler  Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Hukuk İşleri  Müdür Kadrosu Var Müdür yok , İmar ve Şehircilik Müdür Kadrosu Var Müdür yok , İşletme ve İştirakler  Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Kentsel Dönüşüm Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Kültürel ve Sosyal İşler Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Mali Hizmetler  Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Park ve bahçeler Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Plan ve Proje  Müdür Kadrosu Var Müdür yok ,  Ruhsat ve Denetim Müdür Kadrosu Var Müdür yok , Yapı Kontrol Müdür Kadrosu Var Müdür yok Yazı işleri Müdür Kadrosu Var Müdür yok .

Sultangazi belediyesinin neredeyse  bütün müdürlükleri vekaleten atamalar ile yönetilmektedir. Herhalde bu durum personelin bir tercihi değildir. Sağlıklı bir durumda değildir. Bu sadece müdürlüklerde değil şefliklerden başlayıp alt derecelere kadar da böyledir. Bunlar personelin özlük haklarını da etkileyen unsurlardır. İleride hak kayıplarının önüne geçmek için Sayın başkandan rica ediyoruz. Böyle gelmiş böyle gitmez demeyin. Bu konuda yasal girişimleri ve süreci başlatın. Personel mutlu oldukça daha güzel bir sultangazi için daha fazla çalışacaklardır.

Bu kapsam da yukarıda bahsettiğimiz üzere eleştirilerimizin dikkate alınmasını , özellikle  park ve bahçeler müdürlüğünün ve zabıta müdürlüğünün bütçelerinden  en azından %25 şer olarak   kesinti yapılarak  Sosyal Yardımlarda kullanılmak üzere ve Kadınlar , gençler ve eğitim için kullanılmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bu kaynağın aktarılmasını talep etmekteyiz.

Neticede  sayın başkanın  yalnızca saat kulesi ve birkaç hizmet tesisi haricinde  seçimde vaad ettiği hiçbir projeye kaynak aktarılmadığı , söylenen sözlerin verilen vaadlerinin  seçim ortamında söylendiği anlaşılmış , yeşil sultangazi’nin hayal olduğu, çocuklarımız için 1 kreşin dahi çok görüldüğü , eğitime  esaslı bir desteğin olmadığı, tamamen siyasi ve gösterişe yönelik olarak eğitime pay ayrıldığı (defter dağıtımı gibi) tam zamanlı eğitimin hayal olduğu , engelliler , gençler ve kadınlar için  nitelikli projeler için kaynak aktarılmadığı , deprem ve yeşil alan konusunda da sınıfta kalan  bir bütçe yapıldığından   gurubumuzca bu bütçeye hayır diyeceğiz. Kabul edilmesi halinde Sultangazi Halkına da hayırlı olmasını şimdiden temenni ederim.
 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku