• Diğer

Sultangazi

CHP Deprem Paneli Düzenledi

Sultangazi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde Deprem Paneli düzenledi.

CHP Deprem Paneli Düzenledi

Okunma: 1446

2 Mart 2020 00:52
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde Deprem Paneli düzenledi.


 
Konuşmacı olarak davet edilen Kocaeli yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, Sultangzi CHP Belediye Başkan Adayı Mimar Haluk Bozkurt, CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Mühendis Nihat Demir, “ Depreme kesinlikle hazır değiliz” görüşünde birleştiler.
 
Panelde ilk konuşmacı olarak Sultangazi CHP Belediye Meclis Üyesi Mühendis Nihat Demir konuştu. Demir, şunları konuştu.
 
 


DEPREM VE KENTSEL DÖNÜŞÜM
 
İstanbul'da ki şehir paydaşları; Kamu kurum ve kuruluşları ;Bakanlıklar, valilik vb. Yerel yönetimler ;Belediyeler, iştirakler vb. Sivil toplum örgütleri ;Kızılay, Akut vb. Eğitim ve öğretim kurumları, Özel Sektör firma ve kuruluşları, Şehirde yaşayan tüm bireyler olası bir deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklarını yapmak zorundadırlar. İstanbul için kentsel dönüşüm kavramı öncelikli olarak Depreme dayanıksız riskli yapıların tespiti ve sonrasında yenilenmesi esas alınmalıdır. Yapılacak yenileme faaliyetinde yapının bulunduğu zeminin de deprem açısından riskli bir alan olmaması geremektedir. Sultangazi ilçemizde de kentsel dönüşüm anlamında Gazi Mahallesi, Zübeydehanım mahallesi, Merkez Habipler ve Yayla mahallelerinde bulunan gecekondu bölgelerinin sağlıklı yaşam alanlarına dönüştürülmesi ve yaşam kalitesinin artırılması için tapu ve imar sorunları ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından öncelikli olarak ele alınarak çözülmesi gerekmektedir.


 
6306 SAYILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU ve UYGULAMALARI
 
Kentsel dönüşüm ile ilgili çıkarılan 6306 sayılı kanunda başlıca tanımlar: Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanı, Riskli yapı: Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade etmektedir. Riskli yapının tespitini yapabilecek kişi ve kurumlar; Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Lisans almış kamu kurum kuruluşları, üniversiteler, Depremle ilgili faaliyet yürüten STK lar, Yapı Denetim Şirketleri, Mühendis ve Mimarlarca Riskli Yapı tesbiti yapılmaktadır. Riskli yapı tespiti yapıldıktan sonra tapu kaydına şerh düşülmekte ve iki ay içerisinde binanın tahliyesi ve yıkımı yapılmak zorundadır. Riskli yapı tespiti yapılan yerledeki binaların yenilenmesi amacıyla kira yardımı, tapu,noter,iskan harç muafiyeti ve uygun kredi verilmesi ile ilgili kolaylıklar sağlanmaktadır.
 
 
 
Mimar Haluk Bozkurt
 
Daha sonra Konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Belediye Başkan Adayı Mimar Haluk Bozkurt, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu unutmamak gerektiğini belirterek “ Depreme kesinlikle hazır değiliz. 17 Ağustos’un üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen yapılması gereken bir afet yönetim sistemi ile toplumun tüm bireylerinin bu işin içerisinde olması gerekirken bir hazırlığımız yok. Deprem ülkelerinde insanların tamamının depreme hazırlıklı olması önemlidir" dedi.


 
Prof. Dr. Prof. Dr. Şerif Barış,
 
Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Barış, "Depremle ilgili önlemleri, yapılacakları devletten bekliyorlar. Dünyada Amerika, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde de çok büyük doğa olayları oluyor. Onların bile sistemleri bu ani afetlerde yetersiz kalıyor. O yüzden afete dirençli toplum demek, bireylerin de birtakım şeyler yaparak devletin eksiklerini, yapamadıklarını kendileri yaparak ve birbirlerine yardım ederek tamamlamaları demektir" dedi.Depreme dayanıklı binada oturmanın tek başına depremden korunmak için yeterli olmadığını ifade eden Prof. Dr. Şerif Barış, şunları kaydetti:

"O anlamda baktığımızda, Kentsel Dönüşüm Yasası var. Şehirlerimiz, yollarımız yapılıyor. Ama depreme dayanıklı binada oturmak depremden korunmak anlamına gelmez. O binalarda da vatandaşın yapması gereken işler var. Örneğin, kentsel dönüşüm ile çok güzel depreme dayanıklı binalar yapıldı. Ama o binalar da deprem sırasında sarsılacak. O binanın içerisindeki eşyalar savrulacak, dolaplar devrilecek ve insanlara zarar verecek.


 
Dolayısıyla insanların deprem öncesinde evlerinde bu tür eşyaları sabitlemeyi öğrenmeleri lazım. Özellikle 17 Ağustos'ta en büyük sıkıntı, portmantoların devrilerek kapıların önlerini kapatması sebebiyle yaşandı. İnsanlar kendi evlerinde mahsur kaldılar. Dışarı çıkamadılar. Bu tür ağır mobilya ve eşyaların mutlaka sabitlenmesi lazım. İnsanların depremde doğru davranış şekli olan 'çök-kapan-tutun' hareketini öğrenmesi lazım. İnsanların bunları yapması lazım."
 


Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şerif Barış, 'beklenen İstanbul depremi' teriminin doğru olmadığını, 'beklenen Marmara depremi' denilmesinin uygun olduğunu söyledi. Prof. Dr. Barış, şöyle dedi:"17 Ağustos'tan sonra Kocaeli'nin batısında bir deprem olacak ama bu depremin ille de İstanbul'da olacağını söylemek doğru değil. Çünkü Marmara'nın içerisinden Kuzey Anadolu Fay kolunun hem kuzey hem orta hem de güney kolları geçiyor. Dolayısıyla Bursa, Yalova bölgesi bu güney ve orta kolların geçtiği riskli bölgeler arasında yer alıyor. Kaldı ki, Türkiye bir deprem ülkesi. Şu anda Türkiye'de 7'den büyük deprem üretebilecek 15 tane fay bölgesi var ve bunların riski İstanbul'dan çok daha yüksek.


 
Ama nedense biz hep İstanbul'a odaklanıyoruz. İstanbul'da yaşayanlar insan da, diğerleri insan değil mi? Türkiye bir deprem ülkesi olduğu için, mutlaka ve mutlaka bu hazırlığın sadece İstanbul için değil, tüm Türkiye çapında yapılması gerekiyor. İstanbul'da deprem erken uyarı sistemi var. Fakat Türkiye'nin başka bir yerinde bu sistem yok. İstanbul'da deprem olduğunda can ve mal kaybı olacak da başka yerlerde olmayacak mı? Yapmamız gereken o kadar çok şey var ki. Tam anlamıyla hazır değiliz. Hatta yüzde 50 bile hazır değiliz. Çünkü hem afet bilinci olarak toplum hazır değil hem de şirketler ve kurumlar hazır değil. Kamu bile hazır değil"

 
Anahtar Kelimeler : CHP Deprem Paneli Düzenledi ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku