• Diğer

Sultangazi

CHP 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü Muhteşem bir etkinlikle kutlandı.

CHP 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

Okunma: 1930

9 Mart 2020 12:11
-A

+A

 Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü Muhteşem bir etkinlikle kutlandı.
 
 
Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Kemal Avseren, CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, CHP Sultangazi Kadın Kolları Başkanı Züleyha Altundal, CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Mimar Haluk Bozkurt, Gençlik Kolları Başkanı Can Alışkan, Meclis Üyeleri, Mahalle Birim Başkanları, İlçe Yöneticileri ve çok sayıda CHP’li partili katıldı. Etkinlikte konuşan CHP Sultangazi Kadın Kolları Başkanı Züleyha Altundal, “ Her 8 Mart’ta hatırlanan ama 9 Mart’ta unutulan biz kadınlar, inadına diyoruz ki kadın dünyadır. Kadın kardeştir, eştir, anadır, insandır, erkek ise insanoğludur. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 86 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlarımız AKP iktidarı döneminde yaşamın her alanında ötekileştirilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisinin kadın örgütü, toplumsal gelişim mücadelenin kendisidir” dedi. 


 
Daha sonra konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz,, “ Kadın olmak insan olmaktan daha değerli, ya da değersiz bir nitelik olmakta değildir. İnsani cins ayrımları arasında bir taraf olmaktır. Kadın olmak doğuran doğura bilme yeteneğiyle kazanılan bir özellikte değildir. Bu ilahi hediye kadınlar için bir lütuftur. Doğurmak bir kadını anne yapmaz. Annelik vasıfları insani vasıflardır. Bunun için doğurmak bile şart değildir. Kadın olmak insan olmanın gerektiği gibi bütün dünyayı şefkatle, merhametle kucaklamak, korumak, üretmek ve yaşamak çabası içerisinde olmaktır. Kadın olmak güçsüzlük, zayıflık yetersiz olmak değildir. Bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutluyorum” şeklinde konuştu.   

  

 
Daha sonra konuşan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ise konuşmasında “  " Hak, hukuk ve emek adına bugüne kadar mücadele eden ve bu mücadelede yaşamlarını yitiren bütün dünya emekçi kadınlarını rahmetle, minnetle anıyorum. Onlar bizlerin yolunu aydınlattılar. Bundan sonra da onların açmış olduğu bu yolda bizlerde hepimiz tek yürek olup kadınlarımızın, insanlarımızın, çocuklarımızın çok güzel yaşaya bilecekleri bir dünya için mücadele edeceğiz. Bizler buradan onun sözünü veriyoruz. Türkiye'de kadın olmak, insan olmak ve emekçi olmak çok zor, hepimizin bu zorluklar karşısında direncimizi ve direnç kat sayımızı artırmamız gerekiyor. CHP'de kadın olmak bir başka anlamlı, bir başka güzel çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin kadınları, cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir çok Avrupa ülkesinde kadınlara haklar verilmezken cumhuriyeti kurduktan sonra ilk olarak cumhuriyetin gelişe bilmesi için, büyüye bilmesi için kadınlara seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere eşit yurttaş olmaları için bir sürü devrim yapmıştır. Kadın sosyal yaşamda hak ettiği yere gelmiştir. Şimdi cumhuriyetin kuruluşundan bu yana kadınlarımız çeşitli alanlarda çok bedeller ödediler. Siyasette, ekonomide, sosyal yaşam anlamında bedel ödediler bugünde bedel ödemeye devam ediyorlar. Her gün kadın cinayetleri, kadın istismarları ve benzeri konularla maalesef kadınlarımız Türkiye'nin dört bir yanından katlediliyor. Hükümet ve bizi yönetenler bugüne kadar kadınlarımızın özellikle toplumsal yaşamda hak ettiği yere gelebilmesi için ciddi adımlar atamadılar. Gün geçtikçe Türkiye özellikle kadınlar için, çocuklar için şartları zorlaşan bir ülke haline geliyor. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak genel başkanlığımızın liderliğinde kadının toplumsal alanda gücüne inanan, kadının eşit yurttaş olması gerektiğine inanan ve kadının aydınlık olarak kabul eden çağdaş cumhuriyetin temel unsuru olarak kadınları gördüğümüz için dünyada bütün kadınların özgürleşmesi için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum" diye konuştu.Konuşmaların ardından CHP Sultangazi Kadın Kollarının aylarca hummalı bir çalışmayla hazırladığı tiyatro gösterimi sunuldu. Duygusal bir atmosferde seyredilen tiyatro katılımcılar tarafından çok beğenildi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku