• Diğer

Sultangazi

Çankırılılardan Muhteşem Yaren Gecesi

Çankırı İli Şabanözü İlçesi Kamış Köyü Çağdaş Kalkındırma ve Dayanışma Derneği, Sultangazi Belediyesi Sultançiftliği hizmet tesislerinde düzenlediği yaren gecesine katılım oldukça yoğundu.

Çankırılılardan Muhteşem Yaren Gecesi

Okunma: 1305

27 Ocak 2019 11:22
-A

+A

26. 01. 2019 Cumartesi günü Sultangazi Belediyesi Sultançiftliği hizmet tesislerinde, Çankırı İli Şabanözü İlçesi Kamış Köyü Çağdaş Kalkındırma ve Dayanışma Derneği, düzenlediği ve gazetemizin de hazır bulunduğu yaren gecesinde genç yaren ekibinin yapmış olduğu gösteri herkesi büyüledi.Sultangazi’de düzenlenen geceye katılım beklenenden fazla oldu. Geceye, AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Abdullah Güler, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Dursun, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel ve Başkan Yardımcıları, Esentepe Mahalle Muhtarı Haydar Polat, Kamış Köyü Muhtarı Turan Kalaycıoğlu, AK Parti İstanbul 2 Bölge Milletvekili Aday Adayı ve Tüm Canbeyler Dernek Başkanı Abdulbaki Durmuş, Sultangazi Belediyesi Meclis Üyesi Hamdullah Altıntop, İzzet Açıkgöz ve diğer sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.


 
Gecede açılış konuşması yapan Çankırı İli Şabanözü İlçesi Kamış Köyü Çağdaş Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Emir Hüseyinoğlu, şöyle konuştu. “ Sayın Paşa ağalarım, yaren ağalarım. Sayın Milletvekilim, Saygı değer Belediye Başkanım, Değerli Belediye Başkan Adayım, Saygıdeğer siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyelerim, sayın Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı ve yönetimi, sivil toplum kuruluşu başkanları. Değerli muhtarlarım. Basınımızın güzide mensupları, değerli hemşerililerim. Çankırı İli Şabanözü İlçesi Kamış Köyü Dernek Yönetimi olarak, şahsım ve yönetim kurulum adına saygı, sevgi ve muhabbetle hepinizi selamlıyorum. Derneğimizin düzenlemiş olduğu 1. yaren programına hoş geldiniz Safalar getirdiniz diyorum. Değerli konuklar metropol şehir İstanbul’da geleneklerimizi ve kültürümüz olan Oğuz boylarından miras kalan Yaren kültürümüzü devam ettirmenin ayrı bir mutluluğunu ve gururunu sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah bundan sonraki dönemlerde içerisinde geleneksel olarak devam ettirerek kültürümüzü ve geleneğimizi yaşatacağız. İnşallah nice bir birinden değerli programları sizlerle tekrar yaşatmayı rabbim bizlere nasip eder. Şunu belirtmek isterim ki, gecemizin sonunda olumsuz olarak gördüğünüz kusurumuz şahsım olarak dernek yönetimim adına benimdir. Ancak takdir eder beğenir gecenin manasını taşırsa bilin ki  bu başarı tüm yönetim kurulu arkadaşlarımla gençlik kolları ve yaren eratıyla bizimdir.


 
Değerli misafirler, köyümüz Çankırı Şabanözü Kamış Köyü, Köyümüz ilçemize 11 Km. uzaklıkta dağlık ve ormanlık bir alan üzerine kurulmuştur. Köyümüz uzun yıllardan beri göç vermeye devam etmektedir. Genelde Ankara, İstanbul ve Yurtdışı başta olmak üzere Türkiye’nin bazı bölgelerine dağılmıştır. Derneğimiz 1993 yılında kurulmuş olup, Esentepe Mahallesi’nde 3 katlı bir binaya sahibiz. Dernek binamızda düğün, toplantı ve yaren kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz.


 
Dernek olarak faaliyetlerimiz, yaz aylarında köyde şenlik yapıyoruz. Kış aylarında 2 yerde yaren toplantıları yapıyoruz. Sadece bir sefer kuruluşundan bu güne gelmiş, geçmiş tüm ölmüşlerimize mevlit programı düzenliyoruz. Cenazelerimizi kendi imkanlarımızla köyümüze götürüp orada defnediyoruz. Burada sizlerin huzurunuzda bu derneği kurup bugünlere getiren kurucu üyelere başkanlık yapanlara derneğin ayakta kalması için çaba gösterenlere ayrı ayrı şahsım ve yönetim kurulu adına çok teşekkür ederim. İsmini unuttuğum sayamadıklarımdan özür dilerim. Programımıza katılım sağladığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. Keyifli seyirler dilerim” dedi.     
 
Gecede bir konuşma yapan İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu ( ÇANDEF ) Genel Başkanı Zeynettin Aydın,  Çankırı'nın, Çankırılının daha iyi yerlerde olması için göreve geldiklerini, Çankırılılardan aldığı destekle inşallah çok iyi yerlere geleceğini, Bu akşam Bu salonu böyle dolu görme her Çankırılı gibi beni de çok mutlu etti dedi. Bugün bu salonu doldurduk en kısa zamanda bu salonun daha büyüğünü dolduracağız. Amacımız İstanbul’da ki tüm Çankırılıları bir araya istediğimizde toplayabilmek, sesimizi duyurabilmek dedi.AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, yaptığı konuşmada bu güzel gecede sizlerin arasında bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.


 
Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “yaren gecelerinin önemine vurgu yaptı. Bu güzel kültürü yaşattıkları için Çankırılılara teşekkür etti. “ Kız anadan görür sofra düzmeyi, oğlan babadan öğrenir yaren gezmeyi” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


 
Sultangazi Belediye Başkan Adayı Abdurrahan Dursun, yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı verdi. “31 Mart 2019 yerel yönetim seçimlerinde sandıkları patlatmaya var mısınız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


 
MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, “ Bu güzel kültürü yaşattığınız için sizleri kutluyorum. Bizler kendi kültürümüzü, kendi geleneklerimizi, kendi göreneklerimizi yeni nesillere aktarmak zorundayız. Bunu başarıyorsunuz sizleri kutluyorum” dedi.


 
Esentepe Mahalle Muhtarı Haydar Polat, “ Kültürsüz kalan bir toplum yapraklarını dökmüş bir ağaç gibidir. Bizi var eden kendi kültürümüzdür köklerimiz bu kültür üzerinden şekillenir. Günümüzde bizlere dayatılan yoz ve kötü kültüre karşılık, saf, duru ve tertemiz kültürümüzü yaşatma gayreti içerisinde olduğunuz için sizleri kutluyorum” dedi.


 
Çankırı İli Şabanözü İlçesi Kamış Köyü Muhtarı Turan Kalaycıoğlu, “ Yaren gecelerinin önemine vurgu yaptı”. Salonu tıklım tıklım dolduran hemşerililerine ve protokole teşekkür etti.


 

 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1