• Diğer

Sultangazi

Cahit Altunay, Şah Hatayı Cemevin’de Oruç Açtı

Sultangazi 50. Yıl Mahallesindeki Alevi vatandaşlar ve Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, 11 Eylülde başlayan yassı matem orucunun 9. günü oruçlarını 50. Yıl Mahallesi Şah Hatayı Cemevin de açtı.

Cahit Altunay, Şah Hatayı Cemevin’de Oruç Açtı

Okunma: 452

19 Eylül 2018 23:59
-A

+A

Şah Hatayı Cemevi Başkanı Turan Güner, 11 Eylül tarihinde başlayan “ Yassı Matem” orucunun hak katında kabul olmasını diledi. Yer sıkıntısından dolayı zorunlu olarak, Şah Hatayı Cemevinin yanında bulunan Amasyalılar derneğinde bir araya gelen Alevi vatandaşlar yassı matem orucunu açtı. Oruç açmaya Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, belediye başkan yardımcıları Ali Başkaya, Fevzi Dülger, Erdal Uçar, Hakan Ceylan, İş Adamı Hayati Bor ve çok sayıda Alevi can katıldı.


 
Oruçların açılmasının ardından misafirlerini ağırlayan Şah Hatayı Cemevi Başkanı Turan Güner, kısa bir açıklamada bulundu. “   Eylül'de başlayan 12 İmamlar orucumuz devam etmektedir. Muharrem orucunun 9'uncu günü bizim için hassas günlerden biridir. Hz. Hüseyin savaşı bir gün eteleyelim, bugün sabaha kadar Allaha yalvarıp dua edelim. Yarın savaşacaksak yeniden savaşalım demesine rağmen düşman ordusu buna müsaade etmemiştir. Şunun net olarak bilinmesi gerekmektedir; 10 Muharrem günü, Kerbela'da Hazreti Hüseyin'in katledilerek şehit edildiği gündür. Bugün, en ağır yasımızın olduğu gündür. Muharrem 12'de ise Cem evimizin önünde hem oruç açmamız olacak hem de aşure etkinliğimiz olacak. Tüm Sultangazi halkını davet ediyorum” dedi.


 
Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı verdi. Muharrem ayının önemine vurgu yaptı. “Bu ülkede zaman zaman bazı badirelerin atlatıldığını ancak bu badirelerin kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar vermediğini ifade etti. Alevi vatandaşlarımızın tuttuğu yas-ı mateme ve acılarına ortak olmaya çalıştığını” söyledi.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1