• Diğer

Sultangazi

BOŞANMA DAVALARI

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma boşanma davarlı hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum.

BOŞANMA DAVALARI

Okunma: 747

29 Aralık 2018 00:13
-A

+A

Boşanma davaları hakkında genel boşanma sebebi evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davası açabileceğiniz gibi halk arasında buna şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası diyoruz biz buna yada sizin davanızın konusu ya da sebebi özel boşanma nedenleri olabilir. Örneğin zina hayata kast pek fena muamele ya da terk olabilir. Bu gibi özel boşanma nedenleri Medeni Kanunumuzda özel olarak sınırlanmıştır. 

Eğer sizin davanızın konusu zina yani aldatma nedeni ile boşanma davası olacak ise zina eyleminin gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde bu davayı açmış olmanız gerekir zina olayını öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içinde açmış olmanız gerekir. Bu süre hak düşürücü süredir. 6 aylık süre geçtikten sonra bu davayı açmanız durumunda boşanma davanız reddedilir. Siz zina nedeni ile boşanma davası ile genel sebeplerle yani evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanarak boşanma davası açmışsanız zina nedeni ile dava açmak için hak düşürücü süreniz geçmiş olsa bile ortak hayatın temelinden sarsılmış olması nedeni ile boşanma davası için boşanma kararı verilebilir.. 
Eğer siz eşinizi zina nedeni ile eşinizi affetmiş iseniz artık dava hakkınız kalmayacaktır. Zina nedeni ile açmış olduğunuz davadan feragat ederseniz eşinizi affetmişsiniz demektir. Artık bu olaylara dayanarak boşanma davası açma hakkınızı kaybetmişsinizdir diyebilirim .

Zinaya açıkça izin veren ya da zina esnasında sessiz kalan ve örtülü olarak buna onay veren eşin genel boşanma sebebine dayanılarak açılan boşanma davasında davaya itiraz etmesini Yargıtay hakkın kötüye kullanılması olarak kabul ederek boşanma kararı verilmesi gerektiğini belirtmiştir. 

Sadakat yükümlülüklerine aykırı davranan davacının TMK 185./3 aykırı davrandığını öğrendiği halde bu durumu öğrenen koca bu durumu öğrendiği halde kayıtsız kaldığı için gerçekleşen olaylara göre aslında davacı kadın daha çok kusurlu olduğu halde davalı da itiraz hakkını kötüye kullandığı için hakkın kötüye kullanılması demektir. Bu evliliğin devamında davalı ve çocuklar için korunmaya değer bir yarar kalmamıştır.zina eden eşinizden tazminat hukukunun genel çerçevesinde manevi tazminat talep edebilirsiniz. Zina eden eşe çocuk verilebilir mi ? Mahkeme çocukların kimin yanında kalmasını daha uygun görürse çocuğu o taraf verir. Eğer zina eden eşe çocukların verilmesi çocuğun üstün yararı için daha uygun ise çocukları o tarafa veriri. 

Hayata kast pek kötü muamele ile de boşanma davası açabilirisiniz. Eşiniz size eziyet ediyorsa acı çektiriyorsa bede ve ruh sağlığınızı bozuyorsa pek kötü muamele nedeni ile boşanma davası açabiliriniz. Eşiniz onur kırıcı davranışta bulunuyorsa Yargıtay içtihatlarında ağır derecede onur kırıcı hareket olarak kabul edilen bu eylem sizi eşinizin toplum içinde aşağılama küçük düşürme hakarette bulunma veya sövme şeklinde olabilir. Ancak eleştiri niteliğindeki sözler şaka ile sarfedilen sözler onur kırıcı davranış olarak kabul edilmez . Bu durumda da siz 6 ay içinde şikayet hakkınızı kullanmalısınız ve herhalde sebebin doğumunun üzerinden 5 yıl geçmekle dava hakkınız düşecektir. Eğer eşinizi affederseniz bu sebeple dava açmak bu af örtülü ya da açık olabilir bu durumda dava açma hakkınız kaybolacaktır. 
Eğer eşiniz küçük düşürücü bir suç işlemiş veya haysiyetsiz hayat sürmüşse bu durumda onunla birlikte yaşamanız beklenemez. Ve eşinize karşı her zaman dava açma hakkınız mevcuttur. Burada küçük düşürücü suçtan kastım Rüşvet hırsızlık dolandırıcılık irtikap hileli iflas uyuşturucu madde kullanmak veya ticaretini yapmak küçük düşürücü suç işlemektir. 

Bir suçun yüz kızartıcı suç olup olmadığı her olaya göre değişir. 

Haysiyetsiz hayat sürme maddesine dayanarak da boşanma davası açabilirisiniz. Namus şeref itibar değerlerine aykırı bir yaşam tarzı sürmek örneğin bir genelevde çalışmak ya da işletmek kumarbazlık haysiyetsiz hayat sürmeye örnektir. Böyle bir durum varsa siz diğer boşanma sebeplerinin aksine eşinizi affetmiş olsanız bile bu sebebe dayanarak boşanma davası açabilirisiniz.

Terk sebebi ile çekişmeli boşanma davası ise burada ayrılığın an az 6 ay kesintisiz devam etmiş olması gerekir. Usulüne uygun ihtar yapılmış olması gerekir Buna rağmen evi terk e den ama haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmeyen eşe karşı terk nedeni ile boşanma davası açılabilir.. Terk eyleminin üzerinden dört ay geçmiş olması gerekir ,İhtarınızda açık bir şekilde davet edilen eşin açık adresi davet eden eş evde olmayacak ise anahtarın bulunacağı yer belirtilmelidir. İhtara 2 ay içinde uymak gerekir. Aksi halde sonuçların ne olacağı hatırlatılmalıdır. Terk mutlak boşanma nedenidir. Evliliğin çekilmez hale gelmesi gerekmez. Terk nedeni ile göndermiş olduğunuz ihtarda siz gerçekten samimi olmalısınız . 

Akıl hastalığı nedeni ile boşanma davasında ortak hayat diğer eş için çekilmez hale gelirse hastalığın iyileşmesine olanak yoksa resmi sağlık raporu ile sabit ise bu durumda boşanma davası açılabilir. Akıl hastalığı sebebi ile boşanma davasını her zaman açabiliriniz. Hak düşürücü süre yoktur. 

Yada genel boşanma sebebi i ile de boşanma davası açabilirsiniz. 

Eşinizin cinsel ilişkiden kaçması güven sarsıcı davranışlar eşinize onu sevmediğini söylemek ev işlerini eşinizin yapmaması bunlar boşana nedenidir. 

Boşanma davalarında kusur durumunu tam olarak ispat etmeniz gerekmektedir. Tam kusurlu eşin boşanma davası açma hakkı yoktur. 

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz. 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU BOŞANMA AVUKATI

Anahtar Kelimeler : BOŞANMA DAVALARI,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Melek killi 29 Aralık 2018 15:14

Slm benim oglum cezaewinde esi baska baska erkeklerle ahlaksiz bi hayat surduruyo bunuda sosyal medyada paylasiyo anlasmali bosanma acti ama durusmalara gelmiyo bn oglumun vasisiyim bu durumda ne yapmam lazim

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1