• Diğer

Sultangazi

Belediye Başkan Adayını Kim Belirliyor

Sokata, kahvede, işte, evde daha doğrusu hayatın her alanında gündemimizi meşgul eden iki önemli konu var, ekonomik kriz ve yerel seçimler. Ulusal ve yerel medyada tartışma konusu bu iki konu gündemden düşmüyor.

Belediye Başkan Adayını Kim Belirliyor

Okunma: 1170

29 Eylül 2018 10:03
-A

+A

Ekonomi konusunda sözü işin ehline teslim edersek, yerelde gündemi meşgul eden konuların başında gelen yerel seçimler var. Genel seçimlerde listede yer bulamayanlar, teşkilatlara yaptığı yatırımın karşılığını bekleyenler ve gücün merkezinde olanlar, perde arkasında adaylık talep edenler, muhtemel başkan adayları, adaylar üzerinde yoğunlaşan kulis çalışmaları uzun bir süre yaşamımızı meşgul edecek.  
 
Vatandaş, yaşadığı ilçe de yaşam kalitesini artıran, belediye başkanlarını belirlerken daha seçici, daha duyarlı, daha has has olması gerektiği kanaatindeyim. Ancak ve ancak “belediye başkan adayını vatandaş mı belirliyor” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, kimi partilerde belediye başkanını genel başkanının parmak işareti belirler. Kimi partilerde ön seçim yapılır. Sözüm ona çok demokratik, çok özgürlükçü bir tercih olacağı sanılır. Halbuki bu adayı da yıllardır partiye çöreklenmiş delege ağaları belirler.
 
Yerel yönetim (özellikle belediye başkanlığı) seçimleri, adayı daha ön plana çıkarması açısından diğer seçimlerden farklıdır.
 Adayın sahip olduğu kimi özellikler (fiziksel, kişisel, eğitim, iletişim becerisi, geleceğe dair projeler, ideoloji, hemşericilik) seçmenin tercihinde etkili olabilmektedir. Tüm bu unsurlara ilave olarak yönetsel beceri ise yörenin doğrudan standardına etki etmekte buda aday belirleme sürecinde temel unsur olmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanında yerel yönetim seçimlerinde vatandaş oy verirken sadece parti’yi değil aday gösterilen kişiye oy verir. Bundan dolayı aday seçimi çok önemlidir.
 
Dürüst, namuslu, çalışkan, heyecanı kaybolmamış ve liyakat sahibi adayları hak ettikleri makamlarda görmek hem topluma hem ilçe’ye çok şey kazandıracaktır. Bundan dolayı oy vereceğiniz kişide bazı özellikler aramanız en doğal hakkınızdır. İlin, ilçenin, beldenin 5 yıl anahtarını teslim ettiğiniz bir belediye başkanı icraatlarıyla oturduğu makamın hakkını vermelidir. Yeri geldiğinde de oturduğu makamı terk etmesini bilmelidir.
 
Ne olursa olsun aday gösterilecek kişi işin mutfağında gelmeli, partinin hamuruyla yoğrulmalıdır. Aday olacağı yeri çok iyi tanımalı, sorunlarına parmak basmalı, çözümler üretmelidir. Aksi takdirde beş yıl vatandaş açısından kabusa dönüşecektir. Bu kabusun sorumluluğunu basiretsiz adayı buraya işaret eden ya da seçen kişi üstlenmeyecektir. Ona oy veren vatandaşta suç bulunacaktır.
 
Madem ne olursa olsun sonuçta günah keçisi sen seçileceksın. O zaman tercihini ona göre yap. Birilerinin işaret ettiği, ya da birilerinin altın tepside sunduğu adayı değil, gönlün yüreğin ve aklın kimi tercih ediyorsa oyunu ona ver. Nasıl olsa her halükarda sen suçlusun. 

 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1