• Diğer

Türkiye

Basına ve Kamuoyuna

Sultangazi HDP İlçe Başkanlığı önünde, HDP Milletvekili Hüda Kaya ve HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ali Rıza Bilgili’nin katılımı ile gerçekleştirilen ve sosyal medya üzerinden bize ulaştırılan basın açıklamasını olduğu gibi siz değerli okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

 Basına ve Kamuoyuna

Okunma: 2779

5 Kasım 2018 01:33
-A

+A

İki yıl önce, eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ Grup Başkan Vekilimiz İdris Baluken ile Çağlar Demirel ve 11 Milletvekilimiz gece yarısı siyasi bir operasyonla gözaltına alınıp tutuklandılar.


 
Aradan geçen süre zarfında 4 Kasım 2016’dan bu yana Eş Genel Başkanlarımız dahil 16 Milletvekilimiz tutuklanmıştır. 9 Milletvekilimiz ise hala cezaevindedir. Bir talimatla tamamen hukuk dışı bir şekilde yapılan bu operasyon Türkiye siyaset tarihine 4 Kasım siyasi darbesi olarak geçmiştir. Bu demokratik siyasete vurulan büyük bir darbe olsa da, mücadele geleneğimiz açısından maruz kaldığımız ilk operasyon değildir. Daha önce de benzer şekilde 1994 yılında HEP milletvekilleri Meclis’ten yaka paça alınarak cezaevine konuldu. 2009 yılında KCK operasyonları adı altında seçilmişlerimiz aynı operasyonlara maruz kaldı.


 
Bütün dönemlerde farklı bahaneler ve isimlerle demokratik siyasettin tasfiyesine yönelik gerçekleştirilen bu operasyonların ortak amacı. Türkiye’de tetikçi otoriter ve faşist bir rejimin kurumsallaşmasının önünde duracak ve Türkiye halklarının, ortak, eşit ve özgür yaşamını kuracak tek toplumsal ve siyasal güç olmamızdır. Özellikle 7 Haziran 2015 seçim sonucundan sonra partimizin Türkiye toplumunda yarattığı umut 23 Temmuz 2015’te Çözüm Süreci’nin bitirilerek savaş ve çökertme planının devreye sokulması şeklinde karşılık buldu. O tarihten itibaren AKP Genel Başkanı 28 Temmuz 2015’deki “ Dokunulmazlıklar kaldırılmalı” ve “ Bedelini ödemeliler” açıklamasından sonra HDP ve bileşeni partilerin yönetici ve üyelerine yönelik yapılan operasyonlarda 12 binden fazla partilimiz gözaltına alındı; 5 binin üzerinde yöneticimiz, belediye eş başkanlarımız ve üyemiz ise tutuklandı. Partimiz topyekün bir saldırı planıyla etkisizleştirmeye, hukuk dışı bir şekilde yok edilmeye çalışılsa da 24 Haziran’da aldığımız sonuç ve yerel seçimlerle ilgili çalışmalarımız, toplumsal ve örgütlü gücümüzle bugün Kürdistan ve Türkiye halklarına umut olmaya devam ediyoruz. 


 
Kendi siyasi hesaplarına ve bölgesel Emperyal heveslerine Türkiye halkının özgür, eşit ve ortak yaşamını kurban eden AKP Genel Başkanı Erdoğan ve onun güdümüne sokulmuş devletin bütün kurumları, 4 Kasım 2016’da olduğu gibi, bugün de açık bir şekilde partimize yönelik hukuk dışı saldırılarını sürdürmektedir. Savaşla, işgalle, güvenlik politikalarıyla Türkiye’de milliyetçi hisleri üreten bu anlayış, kendi geleceğini bu çatışma ve savaş politikasında aramaktadır. Derin ve karanlık kliklerle kurulan kirli ittifaklarla Türkiye toplumunu büyük bir yıkıma götüren bu anlayışın önünde durmak ve buna karşı en geniş toplumsal ve siyasal mücadele hattını korumak, dün olduğu gibi bugün de siyasal varlığımızın gereğidir.  


 
4 Kasım siyasi Darbesi’nin 2’inci yıldönümünde, biz’ler Türkiye halklarını şiddet girdabına sokmak ve tek adam yönetim’ine mahkum etmek isteyen bu anlayışın karşısında dün olduğu gibi bu günde en güçlü duruşu ortaya koymaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekün saldırılara karşı topyekün bir direniş gösterecek, bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz.


 
Halkımızın emeği, iradesi ve oylarıyla temsil hakkını kazanan vekillerimizin şahsında partimize yapılan bu siyasi darbeyi protesto ediyoruz. 4 Kasım Siyasi Darbesi’nden iki yıl sonra bir kez daha belirtiyoruz ki, demokratik siyaseti tasfiye ve zulüm operasyonlarına asla teslim olmayacağız. Halkımız demokrasi barış ve özgürlük mücadelesinin kararlı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz. 04. 11. 2018
 
HDP İstanbul  İl Örgütü
       
 
 
 

Anahtar Kelimeler : Basına ve Kamuoyuna,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku
UA-127754853-1