Sultangazi

ALDATILAN EŞ EŞİNİN SEVGİLİSİNDEN TAZMİNAT İSTEYEBİLİR Mİ?

Değerli dostlar bu makalemde siz değerli dostlarıma zina nedeniyle boşanma davarlında mağdur olan bayan eşinin sevgilisine tazminat davası açabilir mi bu konuya değinmek istiyorum Bildiğimiz üzere zina evli bir bayanın ya da erkeğin hemcinsi olmayan başka bir kişi ile cinsel ilişkiye girmesidir.

ALDATILAN EŞ EŞİNİN SEVGİLİSİNDEN TAZMİNAT İSTEYEBİLİR Mİ?

Okunma: 478

5 Temmuz 2017 23:53
-A

+A

Bir kişi aldatılmışsa kanunda öngörülen süreleri geçirmemek koşulu ile karşı tarafa zina nedeniyle boşanma davası açabilir.Eğer eşiniz sizi aldatıyorsa ve siz bu durumu fotoğraf kamera kayıtları ile ispatlayabiliyorsanız eşinizden maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz .
 
 
Aynı zamanda eşinizin sevgilisinden de tazminat isteyebilirisniz . Eşiniz sizi aldatıyorsa eşinizin sevgilisine manevi tazminat davası açabilirisiniz . Ama ilk koşul eşinizin sevgilisi eşinizin evli olduğunu bile bile bu ilişkiye onay vermiş mi vermemiş mi ? Bu koşula bakılır . ikinci koşul ise eşinizle bu kişi arasında fiziksel ve duygusal bir ilişki yaşanmış olması gerekir.üçüncü koşul ise aldatılan eşin bu eylemler nedeniyle Acı ve üzüntü duyması ve kişilik hakkının önemli ölçüde zedelenmiş olması gerekir.
 
Yargıtay her ne kadar 2015- 2016 dönemleri arasında evli erkeğin sevgilisine tazminat davası açılamayacağına dair kararlar vermişsede 2017 yılındaki kararlarında kararlarında yargıtayın bu görüşünden vazgeçtiğini görmekteyiz. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 2017/1334 Esas ve 2017/545 karar nolu kararı ile evli bir erkekle bile bile birlikte yaşayan sevgiliyede tazminat davası açılabileceğine dair kararlarına tanık olmaktayız . Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.
 
AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL
 
İSTANBUL BAROSU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku