• Diğer

Sultangazi

AKP-MHP'nin cemevi kararına CHP ve Alevilerden tepki: Cemevi yaptırdığım için yargılanıyorum

Cemevi yaptırdığı için yargılanan Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Odabaş ve CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB Meclisi'ndeki oylamadan sonra gündemdeki 'cemevlerine ibadethane statüsü' tartışması hakkında Tükenmez Haber’e açıklamalarda bulundu.

AKP-MHP'nin cemevi kararına CHP ve Alevilerden tepki: Cemevi yaptırdığım için yargılanıyorum

Okunma: 1406

20 Ocak 2020 21:04
-A

+A

Cemevi yaptırdığı için yargılanan Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Odabaş ve CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB Meclisi'ndeki oylamadan sonra gündemdeki 'cemevlerine ibadethane statüsü' tartışması hakkında Tükenmez Haber’e açıklamalarda bulundu.
 
 
 
DENİZCAN AKAR

TÜKENMEZ HABER -

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde, cemevlerinin statüsünün ibadethane olarak değiştirilmesi önerisi reddedilirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde ise AKP ve MHP'li üyelerin ret oylarına rağmen kabul edilmişti. Cemevlerine ibadethane statüsü tanınması konusundaki tartışmaları İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Genel Sekreteri, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş ve ile konuştuk.

‘5 YILLA YARGILANIYORUM’

Cemevi yaptırdığı için 5 yılla yargılandığını belirten Odabaş, 189 bin lira nedeniyle de icralık olduğunu söylüyor. "Maalesef Alevi vatandaşlarımızın cemevlerinin giderlerini kendi ceplerinden ödemeleri gerekiyor" diyen Balyalı da sosyal devlet anlayışı itibariyle bütün ibadethanelere eşit olunması, devlet ve belediyelerin ödemeleri iade etmek zorunda olduğunu belirtti.

BALYALI: TARİHİ BİR KARAR OLACAKTI

Meseleye temel haklar, özgürlükler, insan hakları, adalet, toplum barışı gibi değerler üzerinden baktıklarını söyleyen Balyalı, "Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi tarihi bir karar olacaktı. AK Parti ve MHP bu karara evet demiş olsaydı temel hak ve özgürlüklere, demokrasiye, hukuki kararlara ne kadar saygılı yaklaştığımızı tüm dünyaya gösterecektik" diye konuştu.


 
‘ALEVİLERE YAKLAŞIM AÇISINDAN ÇOK NET BİR OLAYDIR’

Ortada AİHM, Yargıtay ve Danıştay kararları olmasına rağmen AKP ve MHP'nin cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşmasını reddeden tavrının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurgulayan Balyalı şu ifadelerde bulundu:

"Bu Türkiye sağının özellikle Alevi meselesine yüzyıllardan beri nasıl baktığını, Türkiye'de muhafazakârların Alevilere yaklaşım açısını gösteren çok net bir olaydır. Ne yazık ki bu yaklaşım açısının değişmediğini görüyoruz. Üzülerek bunu söyleyebilirim. Çünkü Türkiye'de, Hristiyanlar için kiliseler, Museviler için sinagoglar ibadethane olarak kabul edilirken milyonlarca Alevi vatandaşımızın ibadethane olarak kabul ettikleri cemevlerini devletin hâlâ ibadethane olarak kabul etmemiş olmasını kabul etmek mümkün değil. 21.yüzyıldayız. Devlet, ülkeyi yönetenler, devlet aklı ya da toplumun muhafazakâr cephesi hâlâ cemevlerinin ibadethane olmadığını savunuyorlar. Bu gerçekten çok düşündürücü."

HUKUKİ STATÜYE KAVUŞMADIĞI İÇİN BURALARDA EKSİKLİK YAŞIYORUZ’İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde cemevlerinin imar planında ibadethane sayılmasının kabul edilmesi sürecinde de AKP ve MHP’lilerin muhalefet oyu olduğunu belirten Balyalı, meselenin hukuki boyutunu şu sözlerle anlatıyor:

"Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması AİHM kararlıyla somut hâle gelmiş bir durum ve bunun belediyeler olarak da somut hâle gelmesi gerekiyor. Cemevleri bugün kültür derneği olarak gözüküyorlar ne yazık ki ibadethane olarak kabul edilmiyorlar. İbadethanelere sunulan bir takım hizmetlerden yararlanamıyorlar. Camilerin ücretsiz su, elektrik hakkı varken ya da camilerde çalışanların giderleri devlet tarafından ödenirken cemevlerine en basitinden bu haklar bile tanınamıyor. Alevi vatandaşlarımız cemevlerinin giderlerini kendi ceplerinden ödemeleri gerekiyor. Oysaki sosyal devlet anlayışı itibariyle bütün ibadethanelere eşit biçimde devlet veya belediyeler iade etmek zorunda. Ama ne yazık ki bu hukuki statüye kavuşmadığı için buralarda eksiklik yaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse kültür derneği olarak gözüken cemevlerine su yardımı yaptığınız zaman Sayıştay eleştiri yazıyor. Dün bu karar Meclis’ten ibadethane statüsüyle birlikte geçmiş olsaydı bunların hiçbir tanesi yaşanmayacaktı"

ODABAŞ: 189 BİN LİRA İCRALIĞIZ

Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Genel Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş ise "Cemevi yaptırdığımdan dolayı 5 yılla yargılanıyorum. Yıkım kararı var, 189 bin lira icralığız" diyerek oylamanın sonucunun Alevileri çok ciddi anlamda zedelediğini vurguladı.
 
 
‘VİCDAN MUHASEBESİ’

İBB Meclisi’ndeki AKP ve MHP’lilerin muhalif oyuna ilişkin konuşan Odabaş şu sözleri kaydetti:
"Alay eder gibi ‘Büyükşehir bu temizlik gibi şeylerini karşılasın’ diyenler kendi inançlarını, itikatlarını düşünenler vicdan muhasebesi yapsaydılar onu yapmazlardı."‘YARGILANIYORUM’

"Cemevi yaptırdığımdan dolayı 5 yılla yargılanıyorum. Yıkım kararı var. Bu konuda 189 bin icralığız" diyen Odabaş, "Belediyelerde kabul edilmesi şu koşulları yaratabilirdi; imarda ibadet yerleri ayrıldığında Alevilerin ihtiyaç duydukları yerlerde cemevi yapılabilir. İhtiyaç duyulmuyorsa okul, hastane yapılsın tabii ki" dedi.

‘BİZ İSTİYORDUK Kİ BÜTÜN SİYASİ PARTİLER BİRLİKTE OYLASINLAR’

Oylamanın Aleviler açısından çok üzücü ve rencide edici bir durum olduğunu vurgulayan Odabaş şu şekilde konuştu:
"Bu oylama sadece ve sadece bu ülkede yaşayan yurttaşlar olarak temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan Aleviler açısından çok üzücü ve rencide edici bir durumdur. Vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz. Bizim hukuksal mücadelemiz devam edecek. Biz istiyorduk ki barış, hoşgörü, kardeşlik adına bütün siyasi partiler hep birlikte bunu onaylasınlar, TBMM’de grubu bulunan partilere de örnek teşkil etsin. Yerelden genele doğru halkın istemlerinin bu tabanda olduğunu, halkın demokrasiden yana olduğunu görsünler."

‘İLAHİYAT KARAR VERİCİ MERCİ DEĞİL’

Tevfik Göksu’nun 'hukuk ve ilahiyatçılar karar verebilir' sözü hakkında da konuşan Odabaş şunları söyledi:

"AİHM, Yargıtay kararları var. Bu arkadaşlar dersine çalışsalardı görürlerdi ama ilahiyat bizim noktamızda karar verip vermeyecek merci değildir. İnsanlar kendi ibadetlerini nerede yapacaklarına özgür bir şekilde karar verir. Anayasa’da da bu belirtilmiştir."

‘ŞEHİTLERİMİZ GELDİĞİNDE DEVLET ERKÂNININ KATILMAMASINI KINIYORUZ’

Alevilerin askerlik yaptığını, şehit olduğunu da sözlerine ekleyen Odabaş "Alevileri askere alırken ya da başka insanları askere alırken hangi mezhepten olduğu sorulmuyor. Şehitlerimiz de geldiğinde cemevlerimize devlet erkânının, devlet yetkililerinin katılmamasını da kınıyoruz. Bu vatan, bu topraklar bizim. Bütün insanların. Cumhuriyetin yurttaşı olan herkesin bu eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğunu biliyorum" dedi. 

KENANOĞLU: YASA DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında cemevlerinin ibadethane statüsü alması için yasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu, TBMM'nin bu konuda görev üstlenmesi gerektiğini söyledi.
Kenanoğlu, birçok konuda hızlı şekilde kanun değiştiren iktidarın, konu cemevlerine geldiğinde bu Bakanlar Kurulu kararına dokunmadığını ifade etti.

‘DEVLETİN DİNİ KURUMU OLMAZ’

Cemevlerinin ibadethane olup olmamasının ne Diyanet İşleri Başkanlığının ne de Sünni din insanlarının yetkisinde olduğunu savunan Kenanoğlu, "Diyanet, demokratik, laik ülkelerde olmaması gereken kurumdur. Devletin dini kurumu olmaz. Nerede ibadet edip etmeyeceğimize Diyanet ya da Sünni din âlimleri asla karar veremez. Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması için bir yasa değişikliğine ihtiyaç var. TBMM'nin bu konuda görev üstlenmesi gerekir" dedi.
 
GÖKSU: KARAR VERİCİ TBMM’DİR

İBB Meclisi'ndeki konuşmasında bir yerin ibadethane olup olmadığı konusunda ‘iki şey’ olduğunu vurgulayan AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "Bir tanesi teologlar, din uzmanları, ilahiyatçılardır. Diğeri ise hukuktur. Karar verecek olan hukukun yeri ise yasama merci olan TBMM'dir" demişti.

SOYER: KANUNİLİK HER ZAMAN HUKUKİLİĞE EŞİT DEĞİLDİR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise AKP sıralarından gelen itirazı reddederek, “Cumhurbaşkanımız da demişti kanunilik her zaman hukukiliğe eşit değildir. Ben de böyle düşünüyorum. Bizim asıl temelimiz, hukuküliğin de temeli olan kamu vicdanıdır. Kamu vicdanının gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Ben bunu bozacak herhangi bir kamu otoritesinin olduğunu düşünmüyorum” demişti.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku