• Diğer

Türkiye

AK Parti İstanbul’u 29 Aralık’ta Kaybetti

AK Parti İstanbul’u aday gösterdiği Binali Yıldırım yüzünden kaybetmedi. 29 Aralık’ta Sinan Erdem Spor Salonunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday tanıtım toplantısında açıkladığı ilçe belediye başkanları yüzünden kaybetti.

AK Parti İstanbul’u 29 Aralık’ta Kaybetti

Okunma: 1977

11 Temmuz 2019 11:36
-A

+A

29 Aralık Sinan Erdem Spor Salonunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ilçe belediye başkan adayları 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde alınan mevcut oyları korumuş olsalardı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti Binali Yıldırım ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmış olacaktı. Böylece 23 Haziran seçimlerine ihtiyaç olmayacak ve tarihi bir fark yenilmeyecekti.  
 
 
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Sinan Erdem Spor salonundaki aday tanıtım toplantısında İstanbul Büyükşehir ve İlçe Belediye başkan adayları açıklandı.
 
AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın isminin açıklandığı toplantıda, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel yönetim seçimlerinde yarışacak ilçe belediye başkan adayları da tek tek sahneye çağrılarak tanıtıldı.
 
 
Halbuki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta İstanbul olmak üzere muhalefetinde ittifak yapması nedeniyle, seçimlerde yeni bir ismi aday gösterme riskini göze alamadığı için, “ Tanınırlığı yüksek” siyasi deneyimi olan isimleri tercih etmesi gerekiyordu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alanlarında uzman, deneyimli, seçmenle barışık, çalışkan isimleri aday göstermesi gerekirken, listede değişikliğe giden, listeye etki eden bazı kişilerin yüzünden tanınmayan isimlerin gösterilmesi parti tabanında ve seçmen üzerinde rahatsızlık yarattı. Tanınırlığı olmayan ilçe Belediye Başkan adayları yüzünden seçmen başka tarafa yöneldi.
 
 
İstanbul’u Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında dizeyin edenler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının 31 Mart’ta kazanmasına engel olmuştur. Tanınmayan, teşkilat ve seçmen tarafından bilinmeyen isimlerin ilçe belediye başkanlığına aday gösterilmesi yenilgiyi de beraberinde getirmiştir.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Aralık’ta Sinan Erdem Spor Salonunda ki aday tanıtım toplantısında açıkladığı isimler seçmende ve teşkilatla hayal kırıklığı yaratmış, kimi seçmenler adaylar yüzünden AK Parti’ye oy vermemiştir.
 

Bundan tam olarak 22 yıl önce okuduğu bir şiir yüzünden siyaset yasağı getirilen Recep Tayyip Erdoğan, özgürlüğünden alı konulurken “ Bu şarkı burada bitmez” demişti. Bu söylem sonun başlangıcı değil, bir siyasi kariyerin basamaklarını hızlı bir şekilde çıkma işaretiydi.  

 

Recep Tayyip Erdoğan, Yüzde 25 oy oranıyla İstanbul’a belediye başkanı seçildiği 1994’ten bu yanı hiç seçim kaybetmedi. 2002’de oyunu Türkiye genelinde % 34’e çıkardı, başbakan oldu. İçerde ve dışarıda karşısına çıkan engellerle mücadele etti. Hiç geri adım atmadı. İlerleyen yaşına rağmen enerjisini hiç kaybetmedi. Hep diri tuttu. Heyecanını kaybeden, yorulan yol arkadaşlarını ya dinlendirdi, ya da hep arkasından sürükledi. 6 genel seçim, 3 yerel seçim, 3 referandum, 1 cumhurbaşkanlığı seçim başarısını, 24 Haziran’da % 52,5 oyla yeni sistemin de ilk başkanı olarak taçlandırdı.

 

24 yılda 14 seçim kazanan, her seçimde oyunu artırarak iktidar olan AK Parti ne oldu da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul’u kaybetti. Ardından yenilenen İstanbul seçimlerinde tarihi bir fark yedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda, 31 Mart yerel seçimleri için adayları açıklarken yenilginin ilk adımını da atmış oldu. Kim ya da kimler İstanbul’un oy deposu sayılacak ilçelerde mevcut belediye başkanları yerine halk tarafından tanınmayan kişileri başkan adayı gösterilmesi yönünde Cumhurbaşkanına önerdiyse, yenilginin faturası Cumhurbaşkanı tarafından onlara kesilmelidir. 

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku